Загід Краснов: «Любов – це коли віддають частку свого, частку себе»

17 листопада 2020 о 13:11 - 12972

Avataradmin


Загід Краснов: «Любов – це коли віддають частку свого, частку себе»

Якщо народ висловить довіру, Бог так розкладе, що Дніпровським міським головою стане Краснов Загід Геннадійович – що зміниться в місті? Про мету, сподівання, задуми та проєкти кандидат розповів нам особисто.

– Першим – животрепетне питання: тарифи. Я подивилася тези партії «Громадська сила» з приводу тарифів: «ми знизимо тарифи на 40%», «ми знизимо тарифи втричі». Про які тарифи мова і за рахунок яких резервів знижуватимете?

– Всі говорять про тарифи, і коли хтось каже: «Ми знизимо тарифи», на жаль, велика кількість людей, більша частина, сприймає це як популізм.

Я скажу так: якщо мер – той, хто стане мером, – захоче, то, думаю, за 3-4 місяці зможе на 30% зменшити тарифи лише викидаючи корупційну складову. Мінімум на 30%, мінімум!

А далі знижуватиме вже за рахунок модернізації, реконструкції системи тепло-, водопостачання.

Щоб ви зрозуміли, наскільки велика корупційна складова у тарифах, я хочу навести найнаочніший приклад: це тариф на вивіз сміття. Цей тариф менше б’є по кишені, але він наочний, щоб показати, наскільки велика корупційна складова.

До 2017 року, ви пам’ятаєте, ТДВ «Дніпрокомунтранс» надавало послуги з вивезення відходів. Це комерційне підприємство, приватна компанія.

Хоча б трошки думаюча людина розуміє, що будь-яка приватна компанія собі у збиток працювати не буде.

Ви пам’ятаєте, почім вони возили?

(Мотаю головою.)

– По 9 гривень. Вони возили по 9 гривень. Вони просили збільшити тариф.

– Так.

– Так, але ми розуміємо, що вони в будь-якому випадку не працювали «в мінус». Ні­хто «в мінус» працювати не буде – він збанкрутує одразу.

«Дніпрокомунтранс» не влаштовував їхній прибуток. Він був невеликим. Вони, для прикладу, заробляли 10%, і вважали, що це мало, тому що 20-30% – це нормально. Вони боролися за те, щоб підняли тариф.

Але, якби вони працювали «в мінус», то відразу б припинили працювати.

Міська рада в особі мера вирішила, що ці послуги треба забрати для комунального підприємства. Якщо пам’ятаєте, тоді ще виступив Лисенко (заммера, директор департаменту благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради – авт.) і сказав: «Бізнес рентабельний. Прибуток буде отримувати місто», – ось з цими словами вони його забирали.

Забрали, і протягом року тариф виріс втричі.

Хвилиночку, я розумію, ви забрали і вирішили, що рентабельність насправді низька, треба зробити більшу – 30%. Підніміть з 9 до 12 гривень. Бог з ним, – 50%. Підніміть з 9 до 13,5 гривень. Ні, ви піднімаєте в три рази!

Більш того, за рік, попрацювавши, ви його віддаєте іншій приватній компанії, вже із збільшеним в три рази тарифом, – приватній компанії «Екологія-Д», яка з вами пов’язана.

Більш того, – бачте, з кожним кроком лише ускладнюється ситуація, – компанія «Дніпрокомунтранс» за свої кошти купувала сміттєвози. А коли вивозити сміття почало місто, 43 штуки сміттєвозів, 6 тисяч сміттєвих баків купили за бюджетні кошти, і потім передали їх приватній компанії «Екологія-Д».

Почекайте. Якби місто закупило раніше сміттєвози та сміттєві баки, то «Дніпрокомунтранс» був би готовий не підвищувати тариф, а знизити тариф – до 7-6 гривень! Бо сміттєвози, баки є, і просто треба працювати та заробляти гроші.

Виходячи з того, що я розповів, у перший же день можна зменшити «із заплющеними очима» тариф на вивіз сміття – мінімум в два рази.

Я пояснив, звідки це?

– Так.

– Що стосується тарифів на тепло і водопостачання, то в них теж закладено величезну корупційну складову. Величезну!

Корупційна складова прибирається «одним кліком», «по щучому велінню». За наказом мера – мер не хоче красти і каже: «Приберіть «відкати», викиньте «прокладки»!».

А вже потім – копітка, довга, складна робота по реконструкції та модернізації систем тепло- та водопостачання. Всі совдепівські котельні споживають шалену кількість газу, так?

Крім котельних, візьміть насоси – і в системі теплопостачання, і в системі водопостачання. Насосні станції в нас теж совдепівські, які споживають електроенергії величезну кількість. Їх теж треба міняти. І проблеми у заміні немає – проблема єдина: цю роботу треба робити.

Пам’ятаєте, з часів Івана Куліченка ми брали ЄБРРівські кредити (Європейського Банку Реконструкції та Розвитку – авт.) і так нічого й не зробили. А Запоріжжя зробило.

Це ж не є секретом: за оцінками всіх експертів, в нашому місті найвищий тариф на «комуналку» в Україні. Ми переплюнули навіть Київ – де отримують інші зарплати, порівняно з Дніпром.

– Офшори та парковки. Дніпряни платять за паркування фірмі, коріння якої – у офшорі. Як Ви будете вирішувати цю проблему?

– Є два варіанти, обидва справедливі. Перший – повністю відмінити оплату за парковку. Другий варіант – гроші йдуть безпосередньо у міський бюджет, бо надавачем послуг є комунальне підприємство міської ради «Міськавтопарк».

Я б, виходячи з тієї ситуації, яка є на сьогодні, – наскільки поширена корупція серед чиновників, як розкрадаються гроші з бюджету міста, – залишив би ці кошти в кишенях у людей. Бо бюджет міста – це ж теж наша кишеня, суспільна кишеня. Ми платимо до бюджету міста, щоб з бюджету нам ремонтували покрівлі, дороги, упорядковували двори. Давайте ці кошти залишимо у людей. Хай вони самі визначаться, що за ці кошти зробити у своєму домі. Можливо, вони «скинуться» і відремонтують під’їзд свій, може, покрівлю, дитячий майданчик поставлять. Давайте залишимо їм.

Тим більше, до бюджету міста з цих грошей (збору за паркування – авт.) жодної копійки не потрапляє. Я підкреслюю це. Якщо ви пам’ятаєте, вони завжди казали: «Дванадцять мільйонів збирається!». А я на сесії «розбив» це твердження: «Так, попадає

12 мільйонів. Але ж через платформу, створену цими фірмами, назад виводиться по мільйону кожен місяць!». Наскільки цинічно.

Тож, хай ці кошти залишаться у містян, якщо в бюджет нічого не попадає.

Кажуть: «Тоді в місті почнеться безлад, бо кожен буде ставити машину, де попало».  Це теж марення, для тих, хто не вміє аналізувати те, що чує. Я ж не казав, що патрульна поліція або інші служби не повинні штрафувати тих, хто поставив машину так, що вона заважає дорожньому руху. Це ж різні речі: парковки, платні або безоплатні – і штрафи за неправильне паркування. Це дві зовсім різні речі, погодьтеся!

– Ви кажете: «вони кажуть». Хто такі «вони»?

– Міська рада. Керівництво міста, мер. Це – чиновники, депутати міської ради.

– Депутати в курсі цих корупційних складових чи вони просто руку піднімають на сесіях?

– Звичайно, так, в курсі. Що, вони тупі? Якщо тупі, то навіщо такі депутати потрібні? А якщо вони не тупі, то  розуміють, за що вони голосують.

– Я майже не бачила реклами «Громадської сили» у ЗМІ. З іншого боку, ви кажете, що на Вашого опонента працюють численні ботоферми, які отримують гроші з міського бюджету.

Як Ви оцінюєте те, що за гроші платників податків оплачуються публікації у ЗМІ та соціальних мережах на користь партії «Пропозиція», на користь чиновників міських, депутатів слухняних?

– Вкрай негативно ставлюся. Коли в місті не вистачає коштів, – 100 млн грн кожного року, в цьому році аж 135, йдуть на піар влади. Я це питання декілька разів підіймав на сесії: «Чому ми з бюджету міста витрачаємо на піар 100 млн грн?».

Так, це підноситься як інформування населення про роботу міської влади. А навіщо його інформувати? Ти просто покажи йому цю роботу!

100 мільйонів – це 1.000 дитячих майданчиків. Щорічно. Вдумайтеся, 1.000 дитячих площадок! Або це – 1.000 спортивних площадок, або – 500 відремонтованих покрівель на багатоповерхівках, або – 500-400 упорядкованих дворів щороку… Можу далі перераховувати.

Це – величезна кількість відремонтованих ліфтів або десь 150 нових ліфтів, найновіших.

Можливо, було б правильним за наші податки надавати нам ці послуги, щоб ми бачили, що влада працює? Ні, мер вирішив за ці кошти піаритися.

Я вважаю, це злодійство. Ніхто йому не давав такого права. Ми сплачували податки не для того, щоб мер на них піарився. Ми платимо податки, щоб нам на них надавали послуги.

Тому, як я дивлюся на це? Вкрай негативно.

– Колосальні гроші цьогоріч – більше мільярда – пішли на «соціальну підтримку населення». Я дивлюся рішення Дніпровської міської ради, на кожній сесії виділяються кошти людям: кому – п’ятдесят тисяч, кому – три, дві тисячі, п’ятсот гривень… Бюджетників возять на море, пенсіонерам влаштовують оздоровчі табори з манікюрами.

– Олено, це чистий підкуп. Таким чином готуються бабусі, дідусі, всі пенсіонери, бюджетники: «Ось, дивіться – я вас звозив на море, я дав вам фінансову допомогу у тисячу гривень, – такий я хороший, обов’язково за мене проголосуйте! І тоді ви ще раз поїдете на море».

По-перше, не всі бабусі і дідусі знають, що це кошти не Бориса Альбертович, це – кошти з бюджету міста, платників податків.

Це кошти сина цього пенсіонера, або бюджетника сина, які платять податки. Або цього бюджетника батьків, які платять податки. Його сусідів, родичів. Він поїхав за кошти свого оточення, рідні.

По-друге, давайте поставимо питання по-іншому цій людині: «Скажіть, будь ласка, що б Ви обрали: щоб у Вас дах на домі не протікав, щоб тариф на тепло і воду Ви щомісячно сплачували менший на 30% або щоб Ви були впевнені, що в лікарнях, – не дай Бог, попаде туди хтось з Ваших близьких або Ви самі, – Ви отримаєте безкоштовне лікування? Ви це вважаєте за краще, або – залишаються всі побори, які на сьогодні є, такий самий стан ЖКГ: покрівлі течуть, вода залила підвал, – зате Ви отримаєте тисячу гривень напередодні виборів, як фінансову допомогу? Або, щоб Вас раз на рік… Ні. Раз на декілька років відвезли на п’ять днів у табір?».

Я вважаю, що 90% сказали б: «Звичайно, ми хочемо щомісяця  платити менші тарифи, ми хочемо, щоб з покрівлі не текло на голову, щоб у лікарнях нам надавали нормальні послуги!».

На жаль, люди над цим не задумуються, а радіють від подачки. Це правда.

По-перше, повторимося, гроші – від платників податків. Тих же родичів цього бюджетника, чи сусідів, а по-друге…

– Бідність.

– Бідність породжує те, про що ми з вами ведемо мову. На превеликий жаль, бідність вигідна політикам. На превеликий жаль.

– Під приводом COVID-19, Дніпровська міськрада фактично закрилася. Журналістів не допускають ані на сесії, ані на пресконференції. Як ви вважаєте, це виправдано?

– Це навіть смішно, коли мер проводить публічно-масові заходи, розважальні заходи, коли збирає натовп у десять тисяч осіб, які саме товпляться, пліч-о-пліч. Обіймаються, цілуються, кричать, вигукують. І, в той же час, наступного дня на сесію не пускають журналістів і проводять її на вулиці.

Журналістів не пускають, щоб вони небажані питання не задавали.

– За вашого мерства такого не буде?

(Півхвилинне мовчання.)

– Я маю мету. Я вже тисячу разів казав: я маю мету увійти в історію міста як людина, яка підняла місто. Хтось скаже: «Хворі амбіції». Ну, називай, амбіції хворими, але це гарні амбіції. І я впевнений, що я можу це зробити. Це неважко. Морально це неважко. Просто, це треба хотіти зробити.

Це, як директор, який приходить на підприємство. Яка мета? «Поки не вигнали, вкрасти побільше»? Чи уславитися тим, що зміг підняти підприємство на такий рівень, що ті, хто працює на цьому підприємстві, моляться на нього, бо отримують соціальні пакети, класні зарплати?

Місто – це велике підприємство під назвою «Місто». Яке можна елементарно підняти. Не тільки я, ні, багато хто зможе його підняти, проте – в цих людей, яких я називаю «багато хто міг би його підняти», повинна бути саме така мета.

На превеликий жаль, я бачив багато людей, депутатів, коли вони ще не були депутатами, а йшли в міську раду, я слухав, що вони кажуть. І я бачив їх після того, як вони стали депутатами. Це дві різні людини. Ті патріотичні слова, які вони казали до – і потім, коли в них вже є інші можливості. Вони інші. Ви можете назвати депутата, який свої гроші витрачає? Або мера, який свої гроші витрачає? Я не знаю такого. Я впевнений, ви теж не знаєте.

Люди плутають, люди наївні, тому ми погано живемо.

Люди плутають дві різні речі: депутат, який з бюджету міста зробив щось, через свої фірми, заробивши в рази більше, вони ще йому «Спасибі» кажуть. Або меру. За що? За те, шо за ваші гроші він вам зробив роботу плюс на цьому гарно заробив, плюс ще отримав зарплату – ви кажете «Спасибі»? Спасибі треба казати, коли він, як меценат, своїми грошима поділиться. Любов – це коли віддають частку свого, частку себе. Своїх грошей. Свого часу. Він тобі не зобов’язаний нічим, але він віддає, бо тебе любить. Любить місто. Тоді – «Спасибі». А інакше – за що?

Сьогодні, коли кажуть люди про міську владу, про мера: «Він же ж щось робить!»…

– «Ну, хоча б щось».

– «Хоча б щось». Наївність вбиває. Наївність людей реально вбиває. Ви що, зовсім? Ви подивіться, про що мова. За це скликання міськбюджет Дніпра склав 65 мільярдів. Подивіться, що навкруги, і зіставте з цифрою «65 мільярдів!». Ви що, забули, як думати, чи що? Розучилися думати?

– Хтось з мудрих сказав: «Нещасний той народ, в якого наївність вважається чеснотою».

– Так.

Просто, зіставте дві різні речі: 65 мільярдів – і те, що ви бачите, про що кажете «Щось зробив». За 65 мільярдів. Ви уваляєте собі цифру «65 мільярдів»?! Я в шоці! Це, грубо кажучи, два з половиною мільярди доларів. Мільярда доларів два з половиною!

Я коли таке бачу, в мене реально руки опускаються. На превеликий жаль, в нас нічого не зміниться, якщо ми не почнемо думати.

Крадуть там, де є можливість красти. Якщо ми не навчимося думати, якщо ми не навчимося давати правильну оцінку речам, будуть і далі красти.

– А як з тим, що вже вкрадено, якось через судові рішення виведено з міської власності? Ви будете проводити аудит?

– Звичайно. Я про це казав.

Я думаю, все вкрадене повинно повертатися. А люди, які це зробили, повинні бути покарані.

В нас же, дивіться, на сьогодні більш, ніж 300 кримінальних справ (стосовно Дніпровської міської ради, її виконавчих органів та КП, посадових осіб – авт.). Більше 300 кримінальних справ! Але в нашому місті, – не тільки в нашому, у всіх містах, – перша особа міста не несе ніякої відповідальності. Якщо навіть, уявіть собі, завтра розкрадуть весь міський бюджет, – нічого не зроблять. Мера не можна посадити, його не можна покарати, його не можна притягти ні до якої відповідальності. Будь-якого мера, я не маю на увазі Дніпра. Дніпра, Києва, я не знаю, Миколаєва, Запоріжжя. Будь-якого мера. Закон – 22 стаття бюджету, пункт другий, частина третя, – дає право міській раді і меру визначати, чи брати міському голові відповідальність на себе або не брати – створювати юросіб і перекладати всю відповідальність на юросіб. Тобто, створите юрособу, повноваження передати їй, а керівником юрособи поставити свого «фунта». І ти керуєш, кому що робити – те, що ти був повинен своєю рукою робити, робиш чужими руками.

І вони розкрадають бюджет, а мери міст користуються всім тим вкраденим, ну, залишаючи якісь копійки «фунтам» за їхню роботу.

Я до чого це розповідаю. Якщо народ мені висловить довіру, Бог так розкладе, що я буду мером, – перше рішення міської ради буде наступним: я буду сам відповідати за все. Я відповідальність за всі рішення мої та моєї команди буду нести сам особисто. Під словом «команда» я маю на увазі чиновників, які будуть працювати. Всі чиновники – це команда мера. Всі, хто сьогодні під кримінальними справами, – це команда мера. Тому, що всіх чиновників призначає та звільняє мер.

Я хочу сказати одну річ. (Мовчить.) Мені можуть чим завгодно доріка­ти – справедливо, несправедливо. Але ніхто мені не може дорікнути єдиним: що я сказав і не зробив.

(Аплодую.) Так, 100%.

– Я можу бути хорошим, можу бути поганим, можу бути жорстким, можу бути вкрай добродушним. Але я ніколи в житті не обіцяв того, що я не зроблю.

Якщо мені щось не подобається, чогось я не хочу робити – я піду від цієї розмови. Знайду тисячу варіантів, піду від цієї розмови. Я просто скажу: «Не хочу на цю тему говорити».

Навіть мої вороги знають, що коли мене «закривали» у 2012 році, щоб я не балотувався до Верховної Ради, – по ДТП, де не було жертв ніяких і де я був правий, – «чисто по-бєзпрєдєлу» мене «закривала» команда Януковича тому, що в мене рейтинг був шалений. Спочатку вони «розпатрали» мій округ, а потім побачили, що по всьому місту в мене шалений рейтинг… Чому вони й «Громадську силу» 2010-го зняли (з виборів – авт.). «Громадьска сила» набирала більше, ніж Партія регіонів, вони не могли цього допустити і з виборів зняли.

У 2012 році в мене теж був шалений рейтинг, вони побачили, що навіть адмінресурс їм не допомагає. І вони «закрили» мене, відпустивши тільки після того, як я їм сказав: «Я не буду балотуватися».

…Адвокат прийшов. Я адвокату кажу: (скажу так, абстрактно, щоб погано не виглядати) «Йди, вирішуй питання: мені потрібна підписка про невиїзд. Щоб мене випустили під підписку, щоб я вийшов із СІЗО і міг узяти участь у виборах. Розмовляй з будь-якими юристами (образно), але мені потрібно, щоб мене відпустили. Щоб я зміг узяти участь у виборах».

Адвокат повернувся і каже мені: «Ніхто не хоче розмовляти. Ні за які гроші. Будь-які юристи. Кажуть, ця справа – політична, і ти зможеш вийти, якщо тільки не будеш брати участі у виборах. Закрити тебе не можуть: по-перше, нема за що, по-друге, і від Ющенка, і від Януковича вже дві пройшло амністії, і те, що тобі приписали, підпадає під амністію. Але вони відпустять тебе після виборів».

Потім приходить до мене від них людина, каже: «Напружено (мої ж друзі дзвонять всюди), але ми тебе не випустимо все рівно. Лише – якщо ти не будеш брати участь (у виборах – авт.)».

Ну, я дивлюся, якщо немає можливості взяти участь у виборах, я вийду лише після виборів, тоді який сенс мені пів року сидіти? Кажу: «Добре, я готовий не брати участі у виборах. Що від мене потрібно? Підписати листа, чи що?». Каже: «Лише Ваше слово. Скажіть: «Я не буду брати участь», я передам».

І я сказав: «Я не буду брати участі» – людині, яка від них прийшла.

Їм було достатньо. Моїм ворогам, які мене «закрили» у СІЗО за видуманою справою, де немає ніяких жертв і я не є винуватцем цього ДТП, – їм, моїм ворогам, було достатньо лише мого слова, що я не буду брати участі.

Я чому розказую це, бо це найдорожче, що в мене є.

Тому коли я кажу, що я хочу увійти в історію цього міста, – як мер, який зміг підняти місто, – це є саме те, що мною рухає. Більше нічого.

– Останнє питання. Як пройшли вибори, перший тур, і як готуєтеся до другого, найжорсткішого туру?

– Дивіться. У Філатова антирейтинг шалений. Ви ж побачили, що сьогодні бруду на мене ллється навіть більше, ніж у першому турі. Тому що вони абсолютно не впевнені у своїй перемозі.

Сьогодні мені блокують телеканали. Навіть на ті канали, на які раніше я попадав, сьогодні я не можу попасти.

На сайтах – вал бруду. Щоденно виходять нові ролики, щоденно величезна кількість статей, і так далі.

Якщо мер був би впевнений, що він виграє, то цього бруду не було б. Він не впевнений, що він виграє. І в цьому він правий.

Єдиний момент є, щоб я виграв – мені треба збільшити явку. Тому що адмінресурс сьогодні працює дуже потужно. Підвозять бабусь, – про яких ми з вами говорили, – на мікроавтобусах, щоб вони голосували. Молодь не пішла на вибори, а за неї вибори роблять бабусі, яких він годує в тих таборах.

Були «каруселі». Бюджетників ставлять «під олівець»: бюджетники – чи офіційно, чи неофіційно – отримують бюджетну допомогу по тисячі гривень і повинні відзвітувати: коли, у котрій годині, на яку дільницю їдуть родиною – повинні телефоном своєму керівнику доповісти.

Ви подивіться на головних лікарів міських лікарень! Немає жодного лікаря, який не репостить (у соцмережі – авт.) те, що викладає мер. Це «обязаловка». Спробуй не репостити – тебе звільнять!

Тому я дуже прошу наших містян…

Є така фраза, у Facebook її побачив, мені дуже сподобалася:

«Правило життя: «Не подобається – змінюй! Не змінюєш? Не ний!».

Ми всі повинні про це замислитися. Якщо комусь не подобається сьогоднішній стан справ в місті: парковки, ливнівки, стан житлового фонду, транспорт, робочі місця, умови, які створюються в місті для роботи бізнесу, і багато-багато іншого… Якщо нам це не подобається, то треба встати і сказати своє слово. Якщо подобається – питань нема, і чого нити, чого обурюватися, чого критикувати!

Тормозом суспільства завжди є ті, хто кажуть: «Хоч би гірше не було!», бо тоді краще не буде ніколи. Якщо ми будемо виходити з «Хоч би гірше не було!», то й краще не буде ніколи. Якщо нам щось не подобається, якщо нам лампочка не дає світла, то її треба міняти. Наступна дасть чи ні (ми зараз не прив’язуємося до прізвищ)? Не дасть – її теж міняй!

Ці зміни будуть змушувати мерів працювати. А коли людина – мер, чиновник, губернатор, президент – буде розкрадати країну, область, місто, що всі бачать, і він бачить, що всі це бачать і при цьому не змінюють його – це йому сигнал: «Кради ще більше!».

Бачу лише так. Тому я дуже сподіваюся, що народ вийде. Як мінімум, кожен зробить свій вибір, не буде відсиджуватися вдома, особливо думаючі люди.

Олена Гарагуц

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: