Мовний омбудсмен “прояснив” ситуацію з мовою електронних табло у транспорті

27 грудня 2021 о 09:46 - 25455

EditorEditor


Мовний омбудсмен “прояснив” ситуацію з мовою електронних табло у транспорті

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь ошелешив відповіддю на питання, чи розповсюджується ст. 36 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” на електронні табло, які висять у пасажирських салонах транспортних засобів – зокрема маршрутних автобусів загального користування.

В резулятивній частині листа-відповіді Кремінь “прояснив” ситуацію одним, але дуже розлогим – в декілька абзаців – реченням:

“…якщо на табло зазначається інформація про номер маршруту і найменування початкового та кінцевого пунктів, найменування основних пунктів, де здійснюються проміжні зупинки; напис відповідно червоною фарбою “Експрес”, чорною – “Маршрутне таксі; витяг з Правил у частині прав і обов’язків водія і пасажира, а на міському маршруті – витяг із Правил користування міським пасажирським автомобільним транспортом; позначення входу і виходу, відомості про розмір штрафу за безквитковий проїзд і перевезення неоплаченого багажу; відомості про автомобільного перевізника та страховика (найменування, адреса і телефон); загальна пасажиромісткість із зазначенням окремо кількості місць для сидіння пасажирів; позначення місць розташування аварійних виходів (із зазначенням способу їх відчинення), вогнегасника, аптечки та кнопки екстреної зупинки; написи “не курити”, “Місця для пасажирів з дітьми та осіб з інвалідністю” з одночасним їх дублюванням міжнародним символом доступності та знаком дитячого візка (на міських та приміських маршрутах); нумерація місць під час здійснення міжміських та міжнародних перевезень; позначення місць для інвалідів рельєфною піктограмою, тоді на це електронне табло поширюються норми статті 36 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.

А тепер повернімося до суті питання. Воно було з приводу написів іноземною. То звідки українцю знати, про що йдеться на електронному табло, якщо там інформація викладена не знайомою мовою? Як здогадатися, чи є там відомості, про які написав Кремінь, якщо текст виконано, приміром, англійською, французькою, німецькою чи арабською? Кожен українець зовбов’язаний бути поліглотом?

Отаку абсурдну відповідь дала освічена, інтелігентна людина, яка за посадою має захищати українську як державну.

З електронними табло, на яких містяться іноземні тексти, їздять у Дніпрі придбані у німецько- та франкомовних країнах автобуси великої місткості 136-го маршруту, що належать місцевому автоперевізнику “Карлссон”.

Олексій Мазур

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: