Китай шантажував Україну вакцинами – дипломати

26 червень 2021 о 12:00 - 7882

Григорій ЛуговськийГригорій Луговський


Китай шантажував Україну вакцинами – дипломати

Китай чинив тиск на Україну, щоб вона відмовилася від підтримки ретельнішого вивчення прав людини в китайському регіоні Сіньцзян, погрожуючи відмовити в наданні вакцини проти COVID-19 китайського виробництва.

Про це повідомляє АР.

За інформацією агентства, Україна  приєдналася до заяви більше 40 країн, представленій Канадою на Раді з прав людини в Женеві у вівторок, в якій закликали Китай дозволити негайний доступ незалежних спостерігачів в Сіньцзян. Деякі правозахисні групи стверджують, що китайці погано поводяться з уйгурами-мусульманами та іншими меншинами в регіоні.

Представник Канади Леслі Нортон в своїй заяві у вівторок заявила, що «достовірні повідомлення вказують на те, що в Сіньцзяні було безпідставно затримано понад мільйон людей». Нортон також вказала на «повідомлення про катування або жорстоке, нелюдське і таке, що принижує гідність, поводження або покарання, примусову стерилізацію, сексуальне і гендерне насильство і насильницьке розлученні дітей з їх батьками владою» в Китаї.

Заява Леслі Нортон спочатку було підтримана 41 країною, а потім – 44. Україна ненадовго була країною №45.

Але у четвер Україна виключила своє ім’я зі списку держав, які підтримують заяву. Причиною цьому, як заявило двоє західних дипломатів, стало те, що китайські представники попередили Київ, що заблокують заплановану поставку  500000 доз вакцини COVID-19 в Україні, якщо вона цього не зробить. Дипломати повідомили цю інформацію Associated Press на умовах анонімності.

Один із західних дипломатів назвав це ознакою «неприкритої» дипломатії Китаю. Інший дипломат процитував «повідомлення про значний тиск в Києві», додавши, що «вчора ввечері делегація сказала нам, що їм необхідно піти».

Але ситуація ще може змінитися. Згідно з практикою ради, що складається з 47 членів, країни можуть додавати свої імена в заяви або резолюції протягом двох тижнів після закінчення сесії. Поточна сесія, яка почалася в понеділок, триватиме до 13 липня.

Зі свого боку представник Китаю у Раді з прав людини у вівторок засудив недоліки у власних правах Канади, особливо відзначивши зловживання щодо корінних народів. Білорусь зачитала спільну заяву – приблизно 64 країн – на захист права Китаю керуватися на власний розсуд своїми внутрішніми справами, наприклад, у Гонконгу чи Сіньцзяні.

Але представник секретаріату ради повідомив, що Білорусь не представила список країн, які підписали таку заяву.

Представник діаспори уйгурів в Туреччині на акції протесту проти Китаю

Представник діаспори уйгурів в Туреччині на акції протесту проти Китаю (фото з архіву “Німецької хвилі”)

Довідка:

  1. Україна погодилася закупити 1,9 мільйона доз китайської вакцини CoronaVac. За словами колишнього міністра охорони здоров’я Максима Степанова, на початок травня Україна отримала 1,2 мільйона доз.
  2.  22 березня Євросоюз вперше за 30 років ввів санкції відносно Китаю. До чорного списку потрапили чотири фізичні і одна юридична особа. Їх активи в ЄС заморожені, в’їзд до Євросоюзу для них закритий. Євросоюз пов’язав свій крок з геноцидом уйгурів і представників інших етнічних і релігійних меншин в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі.
  3. Уйгури – тюркомовний народ, переважна більшість представників якого живуть на заході КНР. За віросповіданням – мусульмани-суніти. За оцінками правозахисних організацій, понад 1 млн уйгурів і представників інших мусульманських меншин знаходяться в китайських “таборах для перевиховання”, де їх примушують відмовитися від власної культури і мови.

“Лица” також писали:

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: