Обрання Райсі президентом підриває надію Байдена на ядерну угоду з Іраном

22 червень 2021 о 16:00 - 6789

Григорій ЛуговськийГригорій Луговський


Обрання Райсі президентом підриває надію Байдена на ядерну угоду з Іраном

Представники адміністрації Байдена наполягають на тому, що обрання прихильника жорсткої лінії президентом Ірану не вплине на перспективи відновлення ядерної угоди 2015 року з Тегераном. Але вже є ознаки того, що відновлення угоди під загрозою.

Як повідомляє АР, оптимізм щодо неминучості угоди згас. Останній раунд переговорів завершилися в неділю без ознак прогресу. А в понеділок в своїх перших публічних коментарях після голосування новий президент Ірану Ібрагім Райсі (на фото) відкинув ключову мету Байдена – розширити ядерну угоду.

У той же час Райсі, ймовірно, зажадає  полегшення санкцій в обмін на дотримання Іраном умов угоди, оскільки він сам вже піддається санкціям США в області прав людини.

«Я не заздрю ​​команді Байдена, – сказав Карім Саджапур, старший науковий співробітник Фонду Карнегі, який консультував кілька адміністрацій США по Ірану. – Я думаю, що у адміністрації зараз підвищене почуття невідкладності перегляду угоди, перш ніж команда Райсі займе більш жорстку лінію».

Президент Джо Байден і його команда зробили повернення США до угоди одним зі своїх головних зовнішньополітичних пріоритетів. Ця угода з Іраном була одним із знакових досягнень президента Барака Обами, яку  потім відкинув Дональд Трамп.

Трамп відмовився від ядерної угоди в 2018 році і почав кампанію «максимального тиску» на Іран, яка включала відновлення всіх ослаблених за згодою санкцій, а також додавання безлічі нових.

Незважаючи на майбутнє президентство Райсі, офіційні особи адміністрації Байдена наполягають на незмінності перспектив досягнення угоди. Вони стверджують, що верховний лідер Ірану аятолла Хаменеї, який підписав угоду 2015 року, буде приймати  остаточні рішення незалежно від того, хто є президентом.

«Думка президента і наша думка такі, що прийматиме рішення (з боку Ірану – ред.) верховний лідер, – заявила в понеділок прес-секретар Білого дому Джен Дженніфер Псакі, – Так було до виборів; так воно є сьогодні; це буде, ймовірно, в майбутньому».

Але надії на істотний прогрес розсипалися на минулому тижні, напередодні іранських виборів на тлі шквалу припущень про вплив голосування на непрямі переговори між Іраном і США у Відні. Дипломати та інші особи, знайомі з переговорами, думали, що останній, шостий раунд може принести принаймні відчутний результат, навіть якщо не буде повної домовленості.

Тепер цей раунд завершився, а сьомий раунд ще не призначений, оскільки Райсі, консервативний глава судової системи Ірану, категорично відкидає щось більше, ніж мінімальне дотримання Іраном угоди 2015 року в обмін на скасування всіх санкцій США.

У своїх публічних коментарях в понеділок новий президент Ірану Ібрагім Райсі відкинув заклики США до Ірану погодитися на подальші обговорення  розширення початкової ядерної угоди, включивши в неї його програму по балістичним ракетам.

Експерти по Ірану згодні з тим, що Байдену буде складно, якщо взагалі можливо, змусити Іран вийти за рамки ядерного угоди.

Критики ядерної угоди стверджують, що адміністрація США вже віддала занадто багато в обмін на занадто мало, сигналізуючи про своє бажання спростувати відмову Трампа від ядерної угоди. І  навіть якщо Іран погодиться на якісь додаткові переговори, ця обіцянка не буде обов’язково виконаною.

«Було абсолютно очевидно, що іранці ніколи не прагнули до сумлінних переговорів, які виходять за рамки СВПД, – сказав Річ Голдберг, співробітник Ради національної безпеки адміністрації Трампа, який дотримувався жорсткої лінії щодо Ірану – Але тепер, навіть якщо адміністрація отримає від іранців якісь вирази, які рятують обличчя, у майбутніх переговорах, як Райсі вже сказав, вони не зацікавлені».

Додаткова складність полягає в тому, що Райсі стане першим чинним президентом Ірану, що знаходиться під санкціями США ще до вступу на посаду. Ця ситуація може ускладнити державні візити та виступи на міжнародних форумах, у тому числі в ООН.

Ібрагім Райсі приймає участь у голосуванні на виборах президента Ірану 18 червня 2021. Фото: ЕРА/UPG

Довідка:

Ультраконсервативний іранський політик Ібрагім Райсі отримав 62% голосів на президентських виборах, які відбулися 18 червня. Явка на них була рекордно низькою – лише 48,8% іранців взяли участь у голосуванні. До участі у виборах було допущено сім кандидатів (всі вони чоловіки), з яких троє знялися з перегонів за два дні до голосування.

“Лица” також писали:

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: