Вакцини, Китай, податки корпорацій: про що домовились лідери G7

14 червень 2021 о 11:30 - 5315

Григорій ЛуговськийГригорій Луговський


Вакцини, Китай, податки корпорацій: про що домовились лідери G7

Лідери Великої Сімки заявили  про своє прагнення вивести світ із коронакризи, пообіцявши надати більш 1 мільярда доз вакцини від ковіду бідним країнам. Також вони хочуть допомогти країнам, що розвиваються, боротися зі зміною клімату і підтримали встановлення мінімального податку на транснаціональні компанії.

На першій особистій зустрічі  лідери Великої Сімки продемонстрували, що міжнародне співробітництво відновлюється після потрясінь, викликаних пандемією і непередбачуваністю колишнього президента США Дональд Трамп. Про це повідомляє АР.

Під час свого триденного саміту на південному заході Англії лідери G7 хотіли показати, що клуб багатих демократій – Канада, Франція, Німеччина, Італія, Японія, Великобританія і США – кращий друг для бідніших країн, ніж авторитарні конкуренти, такі як Китай.

«Мова йде не про нав’язування наших цінностей решті світу, – сказав прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон журналістам в кінці  саміту на узбережжі Корнуолла. – Що нам, як «великій сімці», потрібно зробити, так це продемонструвати решті світу переваги демократії, свободи і прав людини».

Президент США Джо Байден, який здійснював свою першу закордонну поїздку в якості лідера, сказав, що це була «незвичайна і продуктивна зустріч», яка показала, що «Америка повернулася до справ, які веде світ разом з країнами, що поділяють наші головні цінності».

Лідери Європейського союзу і Байден висловили стурбованість проблемами з новими правилами торгівлі між Великою Британією та ЄС, які посилили напруженість в Північній Ірландії.

Але в цілому настрій був позитивним: лідери посміхалися на камери. Прем’єр-міністри і президенти також поспілкувалися з королевою Єлизаветою II на королівському прийомі, їли стейк і лобстерів на пляжі і дивилися політ Королівських ВПС над морем.

Союзники Америки відчули явне полегшення від того, що США повернулися в якості активного міжнародного гравця після політики  Трампа «Америка перш за все».

Джонсон назвав Байдена «ковтком свіжого повітря». Прем’єр-міністр Італії Маріо Драгі заявив, що президент «хотів відновити традиційні союзи Сполучених Штатів після періоду правління Трампа, під час якого ці союзи були серйозно розколоті».

Байден в понеділок повинен відвідати саміт НАТО в Брюсселі ,  а далі  провести переговори з  Володимиром Путіним в Женеві в середу.

Вакцинувати весь світ не вдасться

Але учасників кампанії в області охорони здоров’я і навколишнього середовища явно не вразили подробиці заключного комюніке лідерів.

Незважаючи на заклик Джонсона «вакцинувати світ» до кінця 2022 року, обіцянку 1 мільярда доз для бідних країн – як безпосередньо, так і у вигляді пожертвувань в міжнародну програму COVAX – це набагато менше 11 мільярдів доз, передбачених ВОЗ як необхідних для вакцинування не менше 70% населення світу, щоб дійсно покласти край пандемії.

Половина обіцяного мільярда доз надходить зі Сполучених Штатів, а 100 мільйонів – з Великобританії. Канада заявила, що також надасть 100 мільйонів доз, а Франція пообіцяла 60 мільйонів. В цілому лідери заявили, що вони пообіцяли 870 мільйонів доз «безпосередньо протягом наступного року», а подальші внески доведуть загальну суму до «еквівалента понад 1 мільярд доз».

Колишній прем’єр-міністр Великобританії Гордон Браун сказав, що відсутність більш амбітного плану вакцинації стала «непрощенним моральним провалом».

Корпорації мають платити податок не менше 15%

«Велика сімка» також підтримала мінімальний податок в розмірі не менше 15% для великих транснаціональних компаній, щоб перешкодити корпораціям використовувати податкові притулки для ухилення від сплати податків, і цей крок відстоюють Сполучені Штати.

Домовленість про  глобальний податок для транснаціональних компаній мають прийняти на зустрічі міністрів фінансів та керівників центробанків G20, яка відбудеться у липні.

Про це лідери Сімки повідомили у спільному комюніке за підсумками саміту.

“Нам потрібна податкова система, яка буде справедливою у всьому світі… Ми продовжимо дискусію для досягнення консенсусу щодо глобальної угоди зі справедливого вирішення питання розподілу податкових прав та амбіційного глобального мінімального податку, що становить щонайменше 15% у кожній конкретній країні”, – йдеться у документі.

“Єдиний фронт” проти Китаю

Байден також хотів переконати колег-демократів виступити єдиним фронтом для економічної конкуренції з Пекіном і рішуче закликати Китай припинити «неринкову політику і порушення прав людини».

Формулювання про Китай в комюніке лідерів G7 за підсумками зустрічі були більш приглушеними, ніж у США, але Байден сказав, що він задоволений. Що стосується економічної поведінки Китаю, Сімка заявила, що буде «проводити консультації з колективним підходам до оспорювання неринкової політики і практик, які підривають справедливе і прозоре функціонування світової економіки».

Лідери також заявили, що будуть просувати свої цінності, закликаючи Китай поважати права людини і основні свободи в Сіньцзяні, де Пекін звинувачують у скоєнні серйозних порушень прав людини щодо уйгурської меншини, і в напівавтономному місті Гонконг.

Але не всі європейські держави розглядали Китай в такому суворому світлі, як Байден, який намалював суперництво з Китаєм як визначальне змагання 21 століття.

«Велика сімка – це не клуб, ворожий Китаю», – сказав президент Франції Еммануель Макрон. «Це ансамбль демократичних країн, який (буде) працювати з Китаєм за всіма світовими питаннями, над якими Китай готовий співпрацювати з нами».

Екологічна енергетика

Що стосується зміни клімату, план «Build Back Better for the World» обіцяє запропонувати фінансування інфраструктури – «від залізниць в Африці до вітряних електростанцій в Азії» – щоб прискорити глобальний перехід до поновлюваних джерел енергії. Цей план є відповіддю на китайську ініціативу “Поясу і шляху“, яка збільшила вплив Пекіна в усьому світі.

Всі країни Великої сімки зобов’язалися досягти нульових викидів вуглецю до 2050 року, але багато захисників навколишнього середовища говорять, що це занадто мало і занадто пізно.

Натураліст Девід Аттенборо звернувся до лідерів по відео в неділю, попередивши, що людство «знаходиться на межі дестабілізації всієї планети».

«Якщо це так, то рішення, які ми приймаємо в цьому десятилітті, зокрема рішення, прийняті найбільш економічно розвиненими країнами, – найважливіші в історії людства», – сказав природоохоронець.

Довідка:

“Один пояс, один шлях” – висунута Китаєм пропозиція об’єднаних проектів «Економічного пояса Шовкового шляху» і «Морського Шовкового шляху XXI століття». Пропозиція була вперше висунута головою КНР Сі Цзіньпіном під час візитів до Казахстану і в Індонезію у 2013 р. За офіційними даними Китаю, «Один пояс і один шлях» має охопити більшу частину Євразії, поєднуючи країни, що розвиваються, в тому числі «нові економіки», і розвинені країни. На території мегапроекту зосереджені багаті запаси ресурсів, проживає 63% населення планети, а гаданий економічний масштаб – 21 трлн $.

“Лица” також повідомляли:

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: