Президент США Байден візьме участь в поминанні чорношкірих, загиблих у Талсі 100 років тому

01 червень 2021 о 13:00 - 1059

Григорій ЛуговськийГригорій Луговський


Президент США Байден візьме участь в поминанні чорношкірих, загиблих у Талсі 100 років тому

Байден у вівторок візьме участь в поминанні одного з найпохмуріших  і в значній мірі забутих моментів расового насильства в США в ознаменування 100-річчя бійні в Талсі, штат Оклахома

Як повідомляє Associated Press, президент США Джо Байден візьме участь в меморіальних заходах, під час яких згадають про  300 чорношкірих, убитих у Талсі століття тому під час расових зіткнень.

Ці заходи мають  контрастувати з останнім візитом президента Трампа в Талсу, що  відбувся в минулому році. У 2020, призупинивши свої передвиборні мітинги через пандемію, президент Дональд Трамп вибрав Талсу місцем початку передвиборчого туру.  Але в Талсі колишній президент зіткнувся з ареною, яка не була навіть наполовину заповнена.

Контекст події

31 травня та 1 червня 1921 року білі жителі та лідери громадянського суспільства розграбували і спалили район Грінвуд і навіть використовували при цьому літаки. Обпалена цегла і фрагмент підвалу церкви – ось все, що збереглося від більш ніж 30 кварталів чорного району Талси.

Історики вважають, що расові зіткнення сторічної давнини в Талсі почалися після того, як місцева газета збурила містян з приводу негра, звинуваченого в тому, що він наступив на ногу білої дівчині. Коли чорні мешканці Талси з’явилися зі зброєю, щоб запобігти лінчуванню, білі жителі відповіли силою.

Незважаючи на жахливість різанини в Талсі, згадки про неї лише недавно увійшли в національний дискурс. У 2018 був знятий епізод серіала “Хранителі”, присвячений різанині 1921 року. А візит президента Байдена допоможе ще більше привернути увагу суспільства до цієї події.

Расова проблема в США сьогодні

Байден відчуває, що боротьба за расову справедливість триває, адже його президентство було б неможливе без  підтримки чорних виборців.

Він пообіцяв допомогти в боротьбі з расизмом в поліції після протестів, що охопили країну після смерті Джорджа Флойда рік тому, і відновив загальнонаціональну розмову про расові проблеми. Білий офіцер поліції Міннеаполіса Дерек Шовен, який притиснув своє коліно до шиї Флойда, був засуджений у квітні, але Байден сказав, що велика робота над проблемою расової дискримінації ще попереду, заявивши: «Ми не можемо на цьому зупинятися».

Президент США Байден закликав Конгрес прийняти заходи щодо реформи правоохоронної системи. Але він також довгий час представляв себе союзником поліції, яка бореться з критикою давно використовуваних тактик і методів навчання.

В США активно обговорюється можливість компенсацій чорношкірим американцям, чиї предки були поневолені. Деякі з чорношкірих жителів Талси задаються питанням, чи можна було витратити 20 мільйонів $, що пішли на будівництво музею Greenwood Rising у респектабельній частині міста, на допомогу чорним нащадкам різанини.

Розбіжності між лідерами чорношкірих в Талсі з приводу проведення пам’ятних заходів і пожертвувань на мільйони доларів привели до того, що дві розрізнені групи планують окремі заходи, присвячені 100-річчю кривавої бійні.

Байден, який займав пост віце-президента при першому темношкірому президенті США та вибрав чорношкіру жінку своїм віце-президентом, підтримує виплату компенсацій чоношкірим нащадкам постраждалих як в Талсі, так і в більш широкому масштабі.

Нещодавно Байден заявив, що американцям необхідно протистояти своєму жахливому минулому:

«Ми повинні визнати, що не може бути реалізації американської мрії без боротьби з первородним гріхом рабства і багатовіковою кампанією насильства, страху і травми, нанесеної  афроамериканцям в цій країні».

“Лица” також писали:

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: