Дніпро – колиска українського кіно

29 січня 2021 о 19:30 - 1932

Єгор ЄвтушенкоЄгор Євтушенко


Дніпро – колиска українського кіно

На початку зародження українського кінематографу найбільшою популярністю користувалися історичні фільми. Найперший повнометражний – “Запорізька січ” історика Данила Сахненка. Знятий він був у 1911 році у Соборному районі Дніпра (тоді Катеринослава).

Цього року ми будемо відзначати 110 річницю створення першого ігрового істричного кіно на території нашої держави, яке було відзнято на території Лоцманської Кам’янки (сучасна південно-східна частина Соборного району Дніпра).

У вересні 1911 року кінокомпанія «Батьківщина», в яку входили підприємець Щетинін та оператор і режисер Данило Сахненко, за підтримки «Південноросійського синематографічного акціонерного товариства»,  розпочала зйомки історичного фільму «Запорізька Січ» – про кошового отамана Івана Сірка й козаків, які боронили українські землі у боях проти татар і турків. За історичну відповідність консультував молодого режисера історик Дмитро Яворницький. Ним було надано історичний козацький одяг, що зберігався в історичному музеї. Фільм вийшов у прокат у січні 1912 року.

Катеринославська газета тоді писала:

“На березі Дніпра побудували курені, хати, трохи не півсела запросили взяти участь у «баталії». Для всіх учасників баталії пошито спеціяльно історичне убрання. В цій баталії бере участь коло 400 душ, з гарматами і човнами на Дніпрі”

Київська газета того часу «Засів» від 30 вересня 1911 року повідомляє:

“Відома кінематографічна фірма братів Пате хоче випустити картину «Напад татар на Запорізьку Січ». Щоб ся картина мала справжній вигляд, фірма хоче улаштувать показний бій на березі Дніпра, на місці бувшої Січі. З сею метою агенти фірми робили досліди Дніпра на всьому протязі між Олександрівськом і Катеринославом і спинились на Лоцманській Каменці, як найбільше підхожому місці.”

На даний момент фільм вважається загубленим, але деякі фрагменти фільму збереглися у історичних архівах (зокрема, у російському Держфільмфонді). На думку деяких істориків кіно, можливо, збереглося і знаходиться у Французькій Сінематеці.

Єгор Євтушенко, спеціально для litsa.com.ua

 

Раніше ми повідомляли про те, що у Дніпрі запрацював сучасний кобзарський гурток.

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: