“Архів Пандори”: журналісти опублікували велике розслідування про схеми світових лідерів

04 жовтня 2021 о 17:00 - 4944

Єгор ЄвтушенкоЄгор Євтушенко


“Архів Пандори”: журналісти опублікували велике розслідування про схеми світових лідерів

Розслідування журналістів з ICIJ розповідає, як політики і бізнесмени використовують податкові гавані. Серед фігурантів президент України Володимир Зеленський та експрем’єр Великобританії Тоні Блер.

Про це повідомляє Міжнародний консорциум журналістів-розслідувачів ICIJ.

Екс-прем’єр Великобританії Тоні Блер, президент України Володимир Зеленський, король Йорданії Абдалла II Ібн Хусейн, кенійський президент Ухуру Кеніата і ще кілька десятків нинішніх і колишніх світових лідерів, а також впливових мільярдерів були пов’язані з компаніями, що використовують податкові гавані.

Про це свідчать результати розслідування, проведеного Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувачів (ICIJ), яке отримало назву “досьє Пандори”. У розслідуванні також брали участь понад 600 журналістів з 150 медійних організацій, включаючи турецьку редакцію DW. Протягом двох років вони вивчали 11,9 млн конфіденційних документів, які опинилися в розпорядженні ICIJ. Ці документи демонструють тісний зв’язок таємних офшорних транзакцій і глобальної політики в галузі фінансів.

Згідно “досьє Пандори”, впливові політики, що здатні допомогти покласти край офшорній системі, наживаються на ній, приховуючи власні активи в таємних офшорних компаніях і фондах. У той же час влада робить дуже мало для того, щоб припинити нелегальні грошові потоки, які призводять до збагачення злочинців і зубожіння країн. Офшорні рахунки часто використовуються для таємного управління грошовими коштами і перекладу великих сум, щоб приховати справжній розмір добробуту їх власника.

В ході розслідування з’ясувалося, що 35 колишніх і нинішніх світових лідерів, а також 330 чиновників, які займають державні посади по всьому світу, пов’язані з офшорними рахунками або компаніями. Журналісти виявили такі зв’язки у міністрів фінансів Пакистану, Нідерландів, Бразилії, а також у колишніх міністрів фінансів Мальти, Франції та екс-глави Міжнародного валютного фонду Домініка Стросс-Кана.

Тоні Блер та будівля за 8 млн долларів

Колишній прем’єр Великобританії Тоні Блер десятиліттями публічно засуджував ухилення від сплати податків. Але він і його дружина, як випливає з “досьє Пандори”, змогли отримати у власність будівлю вартістю 8,8 млн доларів після того, як купили офшорну компанію, що займається операціями з нерухомістю, у міністра промисловості і туризму Бахрейну Зайеда бен Рашида Аз-Заяні . Придбали вони не сама будівля, а акції компанії, що дозволило Блеру з дружиною уникнути сплати 400 тисяч доларів в якості податку на майно.

І Блер, і Аз-Заяні запевняють, що поняття не мали про участь один одного в цій угоді. А за словами Шері Блер, дружини колишнього британського прем’єра, її чоловік взагалі не мав відношення до цієї фінансової операції. Як би там не було, зараз компанія-ріелтор закрита.

Президент України Зеленський – фігурант “досьє Пандори”

В “досьє Пандори” фігурує і Володимир Зеленський. Ще до вступу на посаду президента Украиїни він володів часткою в офшорній компанії, зареєстрованої на Британських Віргінських островах, зазначено в матеріалах розслідування.

За місяць до перемоги на президентських виборах в квітні 2019 року Зеленський продав частку в компанії Maltex як її бенефіціарний власник своєму другові та діловому партнерові Сергію Шефіру, нині першому помічнику українського президента. Згідно з документами, датованими липнем 2019 року, Шефір зберіг свою частку в Maltex і після того, як став членом адміністрації Зеленського. Ні Шефір, ні Зеленський не відповіли на численні прохання про коментар.

Додамо, що Україна отримала першість у світі за кількістю політиків із тіньовими доходами, згідно із розслідуванням. Українських можновладців, що фігурують у “Архіві Пандори” виявилося аж 38.

Викриття понад 130 світових мільярдерів

Ще один фігурант розслідування – прем’єр-міністр Чехії Андрій Бабіш, який пообіцяв боротися з корупцією, коли прийшов до влади в 2017 році. Матеріали розслідування свідчать, що в 2009 році Бабіш, включений в список мільярдерів Forbes c станом в 3,4 млрд доларів, перевів 22 млн доларів на рахунки ряду офшорних компаній, щоб придбати особняк з двома басейнами і кінотеатром в одній з гірських сіл Французької Рив’єри, недалеко від Канн. Як вдалося з’ясувати журналістам чеського порталу Investigace.cz, ні ці офшорні фірми, ні особняк не значилися в деклараціях Бабіша про володіння майном. На прохання прокоментувати ці відомості чеський прем’єр не відповів.

Андрій Бабіш – не єдиний заможний фігурант “досьє Пандори”. Згідно з документами, вивченим журналістами, понад 130 великих бізнесменів з Туреччини, Росії, Індії, США, Мексики та інших країн мають зв’язку з офшорними рахунками.

Мільярдер і будівельний магнат Ерман Илиджак з Туреччини був пов’язаний з двома офшорними компаніями, які в 2014 році були зареєстровані на ім’я його матері і володіли активами сімейного будівельного конгломерату. Одна з компаній, Covar Trading Ltd., заробила 105,5 млн доларів дивідендів в перший рік після створення, відповідно до конфіденційної фінансової звітності. Ці гроші деякий час зберігалися на рахунку в швейцарському банку. Однак, як випливає з звітності, в той же рік компанія перевела майже всю зазначену суму в якості “пожертви”, одержувач якого в фінансових документах не вказаний. У фінансовій звітності компанії ця грошова операція значиться як “непередбачені витрати”. На момент публікації цієї статті Илиджак не відповів на прохання про коментар.

Холдинг Rönesans, яким володіє Илиджак, відповідав за будівництво президентського палацу на 1150 кімнат для президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана. Турецька редакція DW – єдине ЗМІ турецькою мовою, яка прийняла участь в розслідуванні, оскільки в країні тривають репресії проти незалежних засобів масової інформації та журналістів.

Кенійський Президент та арабські монархи

Президент Кенії Ухуру Кеніата, що належить до однієї з найвідоміших політичних династій країни, в ході передвиборної кампанії робив наголос на боротьбу з корупцією і закликав до прозорості в політиці. Але, згідно потрапили до журналістів даними, Кеніата і його мати є бенефіціарами секретного фонду в Панамі.

Як випливає з “досьє Пандори”, інші члени його сім’ї, в тому числі дві сестри і брат, володіють п’ятьма офшорними компаніями з активами на суму понад 30 млн доларів. Кеніата і його родина не відповіли на запити ICIJ про коментарі.

“Досьє Пандори” розкриває справжніх власників більш 29 тисяч офшорних компаній. Деякі з них використовуються для приховування банківських рахунків, приватних літаків, яхт, особняків і творів мистецтва, наприклад робіт Пікассо і Бенксі. З документів, які опинилися в розпорядженні журналістів, слід, що король Йорданії Абдалла II купив через офшорні компанії три особняка на березі океану в Малібу. Ці угоди обійшлися йому в 68 млн доларів і були укладені під час “арабської весни”, коли йорданці заповнили вулиці в знак протесту проти корупції і безробіття.

Секретні документи викрили також принцесу Марокко Лалл Хасна як власницю підставної фірми, яка купила будинок за 11 млн доларів в престижному районі Лондона недалеко від Кенсінгтонського палацу. Згідно з документами, Хасна придбала його на кошти “марокканської королівської сім’ї”. На прохання партнерів ICIJ з розслідування прокоментувати цю інформацію в королівському палаці не відповіла.

Мухаммед бен Рашид Аль Мактум, прем’єр-міністр Об’єднаних Арабських Еміратів і емір Дубая, був акціонером трьох компаній, зареєстрованих в секретних юрисдикціях. Емір Катару Тамім бен Хамад Аль Тані продовжує використовувати офшорні компанії для інвестування, управління своїм багатством і збереження його в інтересах своєї родини. В іншому великому розслідуванні ICIJ – “панамських досьє” – вже говорилося, що його розкішну яхту вартістю 300 млн доларів обслуговували офшорні компанії.

Повний список впливових осіб, пов’язаних з податковими гаванями або володіють офшорними рахунками, можна знайти в базі даних ICIJ.

Також раніше “Лица” повідомляли про:

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: