У музеї Дніпра відкрили нову історичну виставку

24 січня 2022 о 16:00 - 15576

Avataradmin


У музеї Дніпра відкрили нову історичну виставку

У науковій бібліотеці Дніпропетровського національного історичного музею імені Д.І. Яворницького відкрита перша у 2022 році книжкова виставка. Вона присвячена 90-річчю Дніпропетровської області.

Про це повідомили у “Вісті Придніпров’я”.

27 лютого 1932 р., спеціальною постановою Президії ЦВК СРСР (Центральний Виконавчий Комітет – тоді найвищий орган влади) було затверджено попереднє рішення ВУЦВК УСРР (найвищий орган влади підрадянської України) від 9 лютого 1932 р. про утворення на території України 5-ти областей – Київська, Харківська, Вінницька, Дніпропетровська та Одеська.

Дніпропетровська область складалася на той час з 4 міст та 50 районів. Територія області складала 73149,4 км. Населення – 4 032 200 осіб.

Дніпропетровщина як адміністративно-територіальне утворення формувалася два десятиліття – їй передувала Катеринославська губернія (яка існувала з 1802 р.), а згодом Дніпропетровська округа (з 1925 р.) та декілька інших округ.

Сформована в 1932 р. область мала інші географічно-територіальні обшири. Територія (первісна) нашої області включала сучасну Дніпропетровську, Запорізьку області, східну частину Кіровоградської (з м. Олександрія) та східну частину Херсонської обл. (з м. Генічеськ). З 1939 р. Дніпропетровська область отримала в цілому сучасні територіальні обшири.

На книжковій виставці представлений широкий калейдоскоп видань, присвячених історії Дніпропетровщини, а також районів, міст і сіл краю.

Окремо на виставці представлені видання, присвячені духовним феноменам історії області, які визнані об’єктами нематеріальної культурної спадщини людства. Це Петриківський розпис та козацькі пісні. 5 грудня 2013 р. Петриківський декоративний розпис внесено до Репрезентативного Списку нематеріальної культурної спадщини людства на 37-сесії ЮНЕСКО. У 2016 р. «Козацькі пісні Дніпропетровщини» внесені до Репрезентативного Списку нематеріальної культурної спадщини людства на 40-сесії ЮНЕСКО. Цим феноменам присвячені розвідки та альбоми, які експонуються на виставці.

Дніпропетровщина має широку палітру етнокультурного розмаїття. Низка видань серії «Національно-культурні товариства Дніпропетровщини» присвячена історії етнічних громад краю: «Німці Дніпропетровщини» (2013), «Литовці Дніпропетровщини» (2018) та ін.

Широко представлені на виставці видання, присвячені окремим районам області. Це здебільшого науково-популярні нариси, які, водночас, містять великий археографічний компонент (офіційні документи та епістолярні джерела, спогади тощо).

Звертають на себе увагу дослідження з історії селищ міського типу області – районних центрів. Ця тема, донедавна практично обійдена увагою, наразі активно досліджується. В цьому сенсі можна акцентувати увагу на видання з історії смт Царичанка, зокрема «Приорільська королівна» (2004).

Книжкова виставка працюватиме до квітня 2022 р. у приміщенні Наукової бібліотеки ДНІМ ім. Д.І. Яворницького, за адресою: м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 18, 1 поверх.

Раніше «Лица» також писали про те, що у Дніпрі представили ексклюзивну фотовиставку з портретами родин загиблих військових на Сході України.

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: