У Дніпрі урочисто відкрили особливий пам’ятний знак (фото)

18 жовтня 2020 о 11:30 - 3461
У Дніпрі урочисто відкрили особливий пам’ятний знак (фото)

На Покрову, 14 жовтня, в Сухачівці, нині одного з густонаселених мікрорайонів у Новокодацькому районі міста Дніпра, урочисто відкрито пам’ятний знак з нагоди 250-річчя першої писемної згадки про це давнє козацьке поселення.

Ще Д. І. Яворницький писав про те, що козак – запорожець Сухач ( Сохач) заснував тут собі обширний зимівник, влаштувавши в ньому декілька землянок і мазанок і запросив сюди на постійне місце проживання з-під Сорок і Кобеляк декілька сімейств – своїх рідних і знайомих. По зруйнуванні і знищенню останньої Січі запорозької на зимівник Сохача з’явилося чимало нових прибульців – старих запорожців з їх рідними і знайомими. А коли на місці козацької Половиці ( тепер центральна частина нашого міста) почали будувати Катеринослав, то частина її мешканців також оселилася в Сухачівці. Сюди ж перенесли і стару церкву Казанської Божої Матері із Половиці.

23 вересня 1795 року в Сухачівці освятили нову церкву св. Апостола і Євангеліста Іоана Богослова. Відновлений з постанням незалежності, храм цього року теж відзначає ювілейну дату – 225 років від дня його освячення.

Встановленню пам’ятного знаку з нагоди 250-річчя першої писемної згадки про Сухачівку сприяла невтомна праця по відновленню минувшини і сьогодення давніх козацьких поселень, таких , як Таромське, Карнаухівка, Кархутори – Миколаївка-1, Сухачівка відомої дослідниці історії нашого краю Зої Іванівни Шевцової

Під час роботи над книгою про Сухачівку виявилося, що нинішній рік став ювілейним для його мешканців – 250 років від часу першої писемної згадки про поселення.

Встановлення в Сухачівці пам’ятного знаку за кошти членів МГО «Козацтво Запорозьке» і самої Зої Іванівни Шевцової стало неоціненним дарунком сухачівській громаді. Спорудили його на вулиці Трифона Гладченка ( колишній Аврорі), неподалік від цвинтаря, на горі, звідки видно і сучасний житловий масив, і Дніпро, і кручі.

На пам’ятному знакові зображено св. Покрову – захисницю українських козаків і сучасних українських воїнів і напис: «Запорозьким козакам – засновникам села Сухачівка (1770 рік) від вдячних нащадків. До 250-річчя заснування Сухачівки від козаків МГО «Козацтво Запорозьке» 2020 рік. Cвященнослужитель Сухачівського храму св. Апостола і Євангеліста Іоана Богослова о. Олександр – освятив пам’ятний знак.

На святі виступили: заступник голови Новокодацької районної у місті Ради А. Чорний, директор історичного музею ім. Д. І. Яворницького Ю. Пісчанська, кандидат філологічних наук, доцент ДНУ ім. О. Гончара, поет Костянтин Дуб, радіожурналістка Таїсія Ковальчук, почесні гості, завдяки яким постали цей знак.

Відбулося також вручення листів-подяк, військових відзнак, посвідчень і нагород з нагоди 75-річчя перемоги над фашистською Німеччиною численним активістам МГО «Козацтво Запорозьке». На урочистостях лунали пісні на честь українських воїнів-захисників.

Нагадаємо,  Музей історії Дніпра шукає нові експонати, а у Військовому обласним коштом відремонтували меморіальний комплекс.

Поділитися: