Оманлива статистика коронавірусу, або Чому небезпечно приховувати правду

15 жовтня 2020 о 16:55 - 4560
Оманлива статистика коронавірусу, або Чому небезпечно приховувати правду

Коронавірус, без сумніву, став одним з найсерйозніших викликів, з яким стикнулося людство у XXI сторіччі. Те, що ще у січні-лютому цього року здавалося нам чимось далеким та недосяжним, сьогодні загрожує життю кожного з нас.

Для всіх нас важливо розуміти як переживає епідемію наша країна чи місто, де ми живимо. Кожного дня ми бачимо оновлену статистику захворілих, померлих та вилікуваних, однак про себе припускаємо, що загальна ситуація може бути відмінною від запропонованої.

Наскільки важливою є повна, реальна статистика під час карантину, чому місцева влада недоговорює нам всієї правди? Давайте розбиратися на прикладі Дніпра.

З чого складається статистика пандемії

Якщо ми говоримо про статистику, то перше, що визначає даний феномен – це структурованість та точність. Статистичні данні щодо коронавірусу, які ми бачимо на місцевих, національних чи міжнародних ресурсах, проходять довгий шлях від окремої місцевої лікарні чи лабораторії до загальносвітової статистики пандемії коронавірусу.

Загалом це виглядає як чітка ієрархія комунікації між різноманітними інституціями та організаціями. Однак починається все з лабораторії, де за допомогою тестування визначається, інфікована людина чи ні.

Існують декілька видів тестування, що можуть констатувати наявність вірусу в організмі людини. Загалом застосовують експрес, ПЛР та IFA тестування, в залежності від окремо взятого випадку.

У місті Дніпро працюють як державні, так і приватні лабораторії. В контексті теми логічним є питання: чи передають приватні лабораторії інформацію щодо тестувань та випадків зараження коронавірусом до загальної статистики?

Згідно до Наказу від 10.01.2006 «Про затвердження Форм первинної облікової документації з інфекційної, дерматовенерологічної, онкологічної захворюваності та інструкцій щодо їх заповнення», а також Наказу № 722 від 28.03.2020 «Організація надання медичної допомоги хворим на корона- вірусну хворобу (COVID-19)» – будь-які державні чи приватні установи з охорони здоров’я повинні надавати інформацію щодо випадків інфекційних захворювань до відповідного територіального органу Держсанепідслужби України (центрів громадського здоров’я).

Ми звернулися до декількох приватних лабораторій, які підтвердили, що вони надсилають відповідні данні щодо тестувань на COVID-19 згідно до закону. Також, ми отримали підтвердження від Департаменту охорони здоров’я Дніпровської міської ради.

Окрім лабораторій статистичну інформацію надають лікарні відведені спеціально для інфікованих коронавірусом, та спеціалізовані бригади швидкої допомоги.

В результаті ми отримуємо чітку структуровану інфографіку, за якою особисто можемо оцінювати епідеміологічну ситуацію в місті та координувати свої подальші плани.

Що не так з офіційною статистикою від міськради

Тепер, коли ми знаємо, як складається місцева статистика по COVID-19, варто подивитися на щоденну статистику, запропоновану Дніпровською міською радою.

Загалом питаннями формулювання та оприлюднення статистики коронавірусу у Дніпрі опікується Департамент охорони здоров’я міської ради. Щоденно оновлена інформація з’являється на офіційному сайті міськради та на сторінці профільного департаменту у Facebook.

Інформація подається достатньо детально. Окрім того, що не надається статистика смертності.

Різні данні щодо смертності можна знайти на різноманітних місцевих та обласних новинних сайтах та у телеграм-каналах, але на офіційному сайті міської ради такої інформації фактично немає. Наприклад, в Дніпропетровській області 08 жовтня за добу померло 9 людей, з початку карантину – 142 людини (інформація – з офіційного сайту Центру громадського здоров’я МОЗ України).

В Дніпрі з початку карантину померло 73 людини і 6 померло 08 жовтня. Ця інформація наводиться на офіційному сайті телеканалу «Відкритий» та у телеграм-каналі «Карантин ДНЕПР», що є офіційним телеграм-каналом міської ради з приводу коронавірусу. На сайті міської ради жодної інформації щодо померлих людей немає. Кількість підписників офіційного телеграм-каналу станом на 08.10.2020 дорівнює 18.283, і фактичного посилання на телеграм-ресурс під щоденними інформаціями немає.

Директор департаменту охорони здоров’я населення Дніпровської міської ради Андрій Бабський

 

Звернемося до букви закону. Загальна статистика, що оновлюється кожного дня та оприлюднюється на офіційному сайті міської ради чи на офіційних ресурсах профільних департаментів міської ради, підпадає під частину четверту статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації»:

«Невідкладному оприлюдненню підлягає будь-яка інформація про факти, що загрожують життю, здоров’ю та/або майну осіб, і про заходи, які застосовуються у зв’язку з цим».

Таким чином, статистика коронавірусу має надавати вичерпну інформацію щодо сучасного стану та темпів розвитку епідемії, відображаючи загальну кількість випадків захворювання, кількість одужалих, кількість померлих, кількість людей на поточному лікуванні, кількість спеціалізованих закладів та потенційно вільних місць для інфікованих, поточний звіт діяльності спеціалізованих мобільних бригад та інше.

Чому дніпровська влада не хоче повідомляти про смертність?

Казати напевно про це досить складно. Але ми можемо казати, що приховування деяких незручних фактів статистики пандемії COVID-19 може бути вигідним місцевій владі по деяким причинам.

Перш за все, в Дніпрі вже був гучний скандал щодо можливої смертності від COVID-19, коли у квітні місцевою владою було оперативно викопано 600 могил. На той час, коли загальна кількість випадків захворювання на день ще не досягала трьохзначних чисел, це сприйняли досить негативно.

Також, окремою темою є проведення масштабних піар-акцій та свят під час епідемії. Реальним прикладом є День міста, що пройшов з розмахом 12 вересня. Важко оцінити реальний масштаб ураження, але якщо подивитися на статистику після масових зібрань на свято, кількість нових випадків інфікування почала відчутно збільшуватися. Святкування було офіційно засуджено міністром охорони здоров’я Максимом Степановим.

Також варто зазначити, що епідемія припала як раз на час місцевих виборів в Україні, а зростаюча статистика нових захворювань та смертності не додає додаткових балів місцевій владі в очах виборців.

Повторне введення жорстких обмежень, як це було навесні, також не сподобається суспільству. Це не кажучи вже про зниження явки у день виборів.

Звісно, ні в якому разі не можна звинувачувати будь-кого у неготовності міста до такої катастрофи, більше того, пандемія – по всьому світу. Але надавати повну інформацію населенню щодо захворілих та померлих – це вимога закону та спосіб попередження захворювання людей без застосування жорстких карантинних обмежень.

Чим загрожує приховування інформації про COVID-19

Одним з найбільш негативних наслідків приховування інформації щодо смертності від COVID-19 є зростання рівня загального скептицизму. Люди перестають вбачати в епідемії реальну смертельну загрозу та починають нехтувати деякими санітарними правилами.

Дніпро є одним з найбільших міст України, і окрім загальної статистики в області пересічному містянину варто знати ситуацію в місті, у тому числі і смертність по місту.

Ми опитали декілька людей, які мають реальний досвід подолання коронавірусної хвороби та знають, наскільки вона небезпечна.

По-перше варто розуміти, що реальних ліків чи вакцини від хвороби ще немає, і людина має боротися з хворобою за рахунок власного імунітету.

Чим старша людина, тим складніше вона переносить захворювання. Одна з наших опитаних респонденток називає COVID-19 ейджистською хворобою (англ. ageism, від слова age – вік). Як показують вітчизняна та світова практика, більшість захворілих людей на стаціонарі – старші 50 років.

Офіційна вікова статистика по Дніпропетровській області наводиться і на офіційному сайті Центру громадського здоров’я МОЗ:

Також варто розуміти, що міські лікарні не відповідають стандартам утримання та лікування інфікованих коронавірусом людей. Ті, хто мають досвід знаходження на лікуванні у міських лікарнях, оцінюють стан лікарень як незадовільний.

У той самий час збільшується кількість лікарень, спеціально відведених під лікування COVID-19. Так, 03 жовтня, відповідно до розпорядження головного санітарного лікаря України, Міська клінічна лікарня № 4 Дніпровської міської ради була додана до складу медичних закладів, які надають медичну допомогу хворим на коронавірусну інфекцію. Також була додана Днiпропетровська клiнiчна лiкарня № 6, яка почне надавати допомогу пацієнтам з COVID-19 після підписання договору з НСЗУ.

Зі зростанням рівня скепсису люди починають переносити хворобу на ногах, не звертаючись по допомогу до терапевта, заражаючи оточуючих.

Звідси і нехтування санітарними вимогами находження в громадських місцях та транспортних засобах в медичних масках та рукавичках, а також використання санітайзерів.

Іноді люди носять маски, не прикриваючи ніс, або взагалі опускають маску на підборіддя. Це стосується як працівників комунального громадського транспорту, так і приватних транспортних засобів, а також публічних закладів.

Також, в місті переважно ігноруються правила дистанції та уникання скупчень великої кількості людей.

При акцентуванні уваги на летальності захворювання, люди б відповідальніше ставилися до санітарних норм індивідуального захисту, свого здоров’я та здоров’я оточуючих.

В свою чергу, приховування, не надання повної інформації сприяє поширенню фейків та неправдивих чуток, як про саму хворобу, так і про ситуацію в місті. В результаті реальна кількість захворілих може разюче відрізнятися від офіційної статистики, що загострює неконтрольоване розповсюдження інфекції.

Під час епідемії сумнівна інформація може бути настільки небезпечною, як і нехтування санітарними нормами. Першими інформаційними ресурсами під час епідемії, яким можна довіряти, мають бути офіційні ресурси місцевої влади, на яких має подаватися повна епідеміологічна картина міста та області.

Олександр Воєвудський

Матеріал опублікований в рамках українсько-німецького проекту «Комунікація під час кризи: від проблеми до вирішення» – серія медіатренінгів для молодих людей, які цікавляться журналістикою. Проект здійснюється п’ятьма українськими регіональними ЗМІ у співпраці з європейською журналістської мережею n-ost (Берлін) за фінансування Міністерства закордонних справ Німеччини.


Проєкт є частиною програми Civil Society Cooperation, яка націлена на розвиток співпраці між організаціями громадянського суспільства в Німеччині, країнах Східного партнерства і Росії.

Поділитися: