Нова формула розрахунку пенсії почала діяти у 2022 році

06 січня 2022 о 13:33 - 8494

EditorEditor


Нова формула розрахунку пенсії почала діяти у 2022 році

У 2022 році українцям для виходу на пенсію необхідно буде враховувати нові вимоги до стажу та використовувати просту формулу розрахунку майбутніх виплат.

Окрім нових вимог до стажу, у 2022 році обіцяють 12 послідовних підвищень виплат із охопленням різних категорій пенсіонерів. Заплановано підвищення пенсій за віком, втратою годувальника, соціальної, досягшим 70-річчя.

З 1 січня пенсії підвищать  інвалідам-чорнобильцям. Виплати їм тепер становитимуть від 7 тис. до 14,6 тис. грн (залежно від групи інвалідності).

Також з 1 січня зростуть пенсії зі втрати годувальника сім’ям військовослужбовців, які загинули в зоні АТО/ООС. Особам, які перебували на утриманні військовослужбовця, виплачуватимуть мінімум 7 800 грн.

Крім того, з 1 січня встановлюються нові засади нарахування пенсії жінкам, які виходять на заслужений відпочинок. Жінки 1962 року народження після того, як їм виповниться 60 років, можуть розраховувати на коефіцієнт 9% до пенсії.

Для всіх, хто збирається оформляти пенсію у 2022 році, запроваджуються нові вимоги до страхового стажу.

 • у 60 років вийти на пенсію зможуть особи із 29-річним стажем;
 • у 63 роки для пенсії необхідно мати 19-29 років стажу;
 • у 65 років – 15-19 років стажу.

Відповідно до закону про пенсійне забезпечення в Україні, пенсія розраховується за формулою:

Пенсія = зарплата x коефіцієнт страхового стажу.

Коефіцієнт = (сума місяців стажу x 1%)/(100% x 12).

Зарплата = середня зарплата в Україні за три роки (сума коефіцієнтів зарплати / страховий стаж за місяці, враховані для визначення коефіцієнта зарплати).

Таким чином, формулу можна спростити до вигляду: Пенсія = середня зарплата за три роки x (своя зарплата/середня зарплата) x стаж у роках x 1%.

Крім того, згідно з роз’ясненнями начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які були надані ще чотири роки тому, на 1 січня 2022 року необхідний мінімальний стаж для призначення пенсії складає 29 років. З наступного року для цього має бути 30 років стажу і так далі.

Із 2028 року пенсії у 60 років призначатимуться особам, що мають 35 і більше років страхового стажу, у 63 роки — особам, що матимуть від 25 до 35 років страхового стажу, у 65 років — від 15 до 25 років страхового стажу.

З 2028 року особи, які відпрацювали 40 років, зможуть вийти на пенсію в будь-який час.

Якщо особа досягла 60 – річного віку, але не має достатнього трудового стажу (не менше 15 років), після досягнення нею 65 років призначатиметься державна соціальна допомога на умовах і в порядку, визначених Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям».

Зберігають право на достроковий вихід на пенсію за віком такі категорії:

 • жінки, які народили п’ятьох дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, — після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше як 15 років.
 • За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п’ятьох дітей чи дитини інваліда здійснював батько, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років;
 • особи, хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики – після досягнення чоловіками 45 років, жінками 40 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років у чоловіків і не менше 15 років у жінок;
 • особи з інвалідністю по зору I групи – сліпі та особи з інвалідністю з дитинства I групи – після досягнення чоловіками 50 років, жінками 40 років та за наявності страхового стажу не менше як 15 років у чоловіків і не менше як 10 років у жінок;
 • журналісти, у разі поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання службових обов’язків у місцях надзвичайних подій;
 • військовослужбовці — учасники бойових дій мають право виходу на пенсію: чоловіки — після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше як 25 років, жінки — після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років.

Право на призначення пенсії за вислугу років після досягнення відповідного віку мають:

 • працівники авіації та льотно-випробуваного складу;
 • робітники локомотивних бригад;
 • працівники експедицій, партій, загонів, дільниць і бригад, безпосередньо зайняті на польових геологорозвідувальних, пошукових роботах;
 • робітники і майстри, безпосередньо зайняті на лісозаготівлях і лісосплаві;
 • деякі категорії артистів театрів та інших театрально-видовищних підприємств і колективів;
 • працівники освіти, охорони здоров’я.

Також “Лица” інформували:

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: