НАСА готує дві нові місії до Венери

04 червень 2021 о 09:00 - 2426

Григорій ЛуговськийГригорій Луговський


НАСА готує дві нові місії до Венери

Космічне агентство США НАСА нарешті повертається на Венеру – вперше за більш ніж три десятиліття.

За повідомленням The Globe and Mail, у середу директор НАСА Білл Нельсон оголосив про підбір агентства для роботизованих планетарних місій, які, як очікується, відправляться на Венеру в найближчі роки. Їх назвали DAVINCI + та VERITAS.

Чому це важливо

Венера в чомусь є двійником Землі – вони порівняні за розміром, масою та складом. Це планета, орбіта якої найбільш близька до Землі.

Але історії двох планет розійшлися. У той час як Земля має помірну температуру і в значній мірі покрита водою, Венера з щільною атмосферою з вуглекислого газу має пекельно гарячі 900 градусів за Фаренгейтом на поверхні. Після численних місій Сполучених Штатів і Радянського Союзу по її дослідженню в 1970-х, в наступних десятиліттях увага вчених переключилася на інші космічні об`єкти.

Останній космічний корабель НАСА, що досліджував Венеру, «Магеллан», прибув в 1990 році і витратив чотири роки на картування поверхні планети за допомогою складного радіолокаційного приладу.

З тих пір НАСА успішно відправило на Марс парад космічних кораблів – п’ять марсоходів, чотири орбітальних апарати і два посадкових модуля, прагнучи виявити  можливість життя на червоній планеті. Але агентство не відправило жодного корабля на Венеру.

Та минулого року покинута Венера знову увійшла в центр уваги вчених після того, як група науковців заявила, що вони виявили переконливі докази можливості існування мікроорганізмів в хмарах Венери, де температура виявилась комфортно теплою.

Вони повідомили, що виявили молекулу фосфіну,  яка могла там утворитися як продукт життєдіяльності живих організмів.

Це відкриття спонукало Джима Бріденстайна, тодішнього адміністратора НАСА, сказати у вересні: «Пора розставити пріоритети для Венери».

У минулому році НАСА було обрано дві програми – DAVINCI + і VERITAS, які мають дослідити Венеру.

Місія DAVINCI +

Ця програма може остаточно підтвердити присутність фосфіну в атмосфері нашої космічної сусідки. Після виходу на орбіту  корабель скине сферичний зонд, набитий приладами, які будуть  аналізувати гази, поки він спускається через атмосферу протягом трохи більше години.

Концентрації криптону, аргону, неону і ксенону – благородних газів, які не вступають в реакцію з іншими елементами – можуть дати натяк на те, як формувалися Венера і її атмосфера. Ті ж інструменти можуть також безпосередньо ідентифікувати молекули фосфіну. Але навіть негативний результат не закриє проблему. Оскільки зонд DAVINCI + відбиратиме проби атмосфери тільки в одному місці за один раз, відсутність фосфіну там не доводить відсутність фосфіну всюди.

Орбітальний апарат DAVINCI + продовжить вивчати планету за допомогою камери, щоб робити знімки в ультрафіолетовому і ближньому інфрачервоному діапазонах хвиль.

Місія VERITAS

В її рамках планується відправити орбітальний апарат, який створить тривимірні  карти поверхні Венери  за допомогою радара, а спектрометр визначатиме, з чого складається поверхня. Він також буде вимірювати зміни гравітаціїя планети, що дасть ключ до розгадки геологічних процесів усередині Венери.

Крім того, вчені-планетологи готують нові рекомендації для НАСА щодо своїх пріоритетів. НАСА зазвичай виконує тільки одну флагманську місію – велику, амбітну та дорогу – за раз. Вже згадана флагманська місія Венери включатиме дві повітряні кулі, які будуть парити в атмосфері протягом місяця.

Інші досліди Венери

Принаймні одна приватна компанія, Rocket Lab, хоче в найближчі роки відправити невеликий зонд для вивчення Венери.

Європейське космічне агентство запустило супутник Venus Express в 2005 році. Він обертався навколо планети протягом восьми років, спостерігаючи  потоки лави і інші докази того, що планета є геологічно активною.

Космічний апарат “Акацукі”  (на фото) з японського космічного агентства – єдиний діючий нині орбітальний модуль біля Венери. Він виявив з орбіти  сильні вітри на Венері. Бюджет цього проєкту склав 210 млн $.

“Лица” раніше писали:

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: