Коронавірусу — бій: які вакцини пропонує світова медицина у 2021 році

20 січня 2021 о 11:00 - 7796
Коронавірусу — бій: які вакцини пропонує світова медицина у 2021 році

В багатьох країнах вже почалася вакцинація від Covid-19. В США і Канаді вона стартувала ще в грудні, в Європі масова вакцинація була дозволена на початку цього року, а в Україні перша черга вакцин очікується в середині лютого.

Зараз у світі зареєстровано близько 50 антиковідних вакцин, в створенні яких приймали участь майже 20 країн. Але затвердженими та тими, що пройшли хоча б першу та другу стадії клінічних досліджень, є далеко не всі. Ми розповімо вам про основні існуючі на даний момент вакцини, їх вартість, безпечність та доступність, та як про них відзиваються провідні наукові експерти світу.

Pfizer-BioNTech

Офіційна назва: BNT162b2

Виробник:  BioNTech (Німеччина) / Pfizer (США) / Fosun (Китай)

Вакцинація: 2 дози з інтервалом у 3 тижні

Вартість: 15,5 євро

Клінічні дослідження: завершена 2 фаза, триває 3 фаза

Вакцина від компаній BioNTech та Pfizer є однією з найпоширеніших на даний момент у світі. У 2020 році компанії підписали контракти на поставку 30 мільйонів доз вакцини для Великобританії, 100 мільйонів доз для Сполучених Штатів і 120 мільйонів доз для Японії, в разі, якщо буде доведено безпеку вакцини. Також вакцину дозволили використовувати в більшості країн Європи. Побочні ефекти  помічають в Німеччині, Франції, Ізраїлі та США. В середині січня в Норвегії були зареєстровані 29 смертей після використання вакцини, але пізніше уряд країни спростував зв’язок між вакциною та летальними випадками. 31 грудня 2020 року ВООЗ внесла в свій реєстр вакцину проти COVID-19 компаній BioNTech і Pfizer для використання в екстрених випадках, що зробило вакцину першою, визнаною організацією в боротьбі проти пандемії.

CoronaVac

Офіційна назва: CoronaVac

Виробник:  Sinovac (Китай)

Вакцинація: 2 дози з інтервалом у 2 тижні

Вартість: 504 грн

Клінічні дослідження: завершена 2 фаза, з вересня 2020 триває 3 фаза

Це перша і найпопулярніша вакцина, вироблена у Китаї. Компанія виробляє шість різних типів вакцин для 34 країн світу. Саме цю вакцину у кількості 1,8 млн доз першою замовив український уряд для вакцинації населення. Також для екстренного застосування її будуть використовувати у Китаї, Туреччині, Бразилії, Болівії та Індонезії. Інформація про ефективність китайської вакцини Sinovac Biotech від коронавірусу дуже різниться. В Індонезії, де вже роблять щеплення вакциною від Sinovac, повідомили, що ефективність вакцини становить 65%. Наприкінці минулого року Туреччина заявила, що ефективність Sinovac становить понад 90%. Проте тоді у Туреччині участь у дослідженнях взяли 3,4 тисячі людей, чого недостатньо для висновків. Наймасовіше ж дослідження вакцини Sinovac проходить у Бразилії за участі 13 тисяч добровольців. Загальна ефективність вакцини там становить 50,38%.

Оксфордська вакцина

Офіційна назва: AZD1222

Виробник:  Оксфордський університет (Великобританія) / AstraZeneca (Великобританія/Швеція)

Вакцинація: 1 чи 2 дози з інтервалом у 4 тижні

Вартість: 3-5 євро

Клінічні дослідження: завершена 2 фаза, з листопада 2020 триває 3 фаза

Перша вакцина, розроблена у Великобританії. На даний момент вважається найдешевшою у світі вакциною з доведеною ефективністю. 30 грудня 2020 була схвалена у програмі вакцинації Великобританії, тоді ж і в Аргентині. Також для екстренного застосування схвалена у ряді американських (Сальвадор, Бразилія, Мексика, Домінікана) та азійських (Індія, Бангладеш, Непал, Пакистан) країн. Згідно з даними ВВС, ефективність «оксфордської вакцини» оцінюється у 70,4% серед осіб віком до 55 років. 13 січня 2021 року з’явилося повідомлення про те, що імунологи Австралії закликали відмовитися від вакцини AstraZeneca через її низьку ефективність.

Moderna

Офіційна назва: MRNA-1273

Виробник: Moderna (США)

Вакцинація: 2 дози з інтервалом у 4 тижні

Вартість: 25-37 $

Клінічні дослідження: завершена 2 фаза, з липня 2020 триває 3 фаза

Вакцина від американської компанії Moderna друга за поширеністю, що вироблена в США. Вважається основную вакциною Європейського союзу, адже 6 грудня Європейське агентство лікарських засобів (EMA) схвалило її для застосування. Також раніше Moderna була схвалена МОЗ Канади та американським агенством FDA. Зараз вакцина очікує схвалення Єврокомісією і при позитивному результаті може стати другою що схвалена до використання в ЄС після Pfizer-BioNTech. При первинному аналізі американська вакцина показала ефективність у 94,1%, що наразі є найвищим показником серед зареєстрованих антиковідних препаратів.

Спутник V

Офіційна назва: Гам-КОВИД-Вак

Виробник: НДЦЕМ ім. Гамалії (Росія)

Вакцинація: 2 дози з інтервалом у 3 тижні

Вартість: 8-10 $

Клінічні дослідження: завершена 2 фаза, з серпня 2020 триває 3 фаза

Перша зареєстрована та представлена вакцина у світі, а також єдина вакцина у цьому переліку, ефективність якої не підтверджена в жодній країні світу, окрім країни-виробника. 5 грудня 2020 року в Росії почалася масова вакцинація від коронавірусу даною вакциною. Вакцину вже замовили Білорусь, Сербія, Венесуела, Туркменістан та ще ряд країн, серед яких Бразилія. При тому, що Бразильське Національне агентство з санітарного нагляду не схвалило до використання «Спутник V». Проведені у НДЦЕМ ім. Гамалії дослідження показали, що  у добровольців, якім була введена вакцина, спостерігалося 144 побічних ефекти, 31 з яких не завершилося на момент закінчення випробувань.

Novavax

Офіційна назва: NVX‑CoV2373

Виробник: Novavax (США)

Вакцинація: 2 дози з інтервалом у 3 тижні

Вартість: 3-10 $

Клінічні дослідження: завершена 2 фаза, з грудня 2020 триває 3 фаза

Вакцина від компанії Novavax є однією з найзатребуваніших у світі: вже замовлено 1,4 мільярди доз. Це пояснюється дуже низькою первісно заявленою вартістю однієї дози — 3 доллари. Найбільший попит на цю вакцину мають небагаті країни Латинської Америки, Африки та Ближнього Сходу. Стверджується, що вакцина стабільна при температурах від 2 до 8 °C, і, відповідно, не вимагає специфічних «холодних ланцюжків» логістики та зберігання, як більшість інших вакцин від COVID-19. Зараз вакцина проходить завершальну фазу клінічних випробувань, до якого залучені  Національний інститут алергії та інфекційних захворювань, Національний інститут здоров’я (NIH), спеціалізовані установи МОЗ та міноборони США.

Єгор Євтушенко, спеціально для litsa.com.ua

Поділитися: