Експерти розповіли, як ефективно використовувати кошти фонду боротьби з COVID-19

09 жовтня 2020 о 14:00 - 2989

adminadmin


Експерти розповіли, як ефективно використовувати кошти фонду боротьби з COVID-19

Сьогодні, 9 жовтня, за підтримки міжнародного фонду «Відродження» відбулася онлайн-конференція, присвячена доцільності теперішнього формату використання коштів фонду боротьби з коронавірусною інфекцією та можливості їх перерозподілу.

У якості експертів виступили представники різних за видами діяльності організацій: голова експертної організації StateWatch Гліб Канєвський, виконавча директорка Благодійного Фонду «Пацієнти України» Інна Іваненко та заступниця директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

Першим доповідав Гліб Канєвський: він представив аналітичний матеріал, створений командою StateWatch. Головною думкою дослідження стало те, що в квітні 2020 року в Україні було створено спеціальний фонд боротьби з COVID-19 обсягом 66 млрд гривень, але станом на сьогодні тільки 24,7% від виділених коштів були спрямовані на сферу охорони здоров’я. Механізм розподілу грошей автори дослідження бачать забюрократизованим, непрозорим та неефективним, адже навіть місячна потреба в засобах індивідуального захисту закладів охорони здоров’я за окремими позиціями досі не задоволена на 100%.

 

«Ми дійшли висновків, що кошти з фонду боротьби з COVID-19 витрачаються дуже повільно й неефективно, зважаючи на статистику боротьби з хворобою та статистику смертності. Дослідження підтверджують, що ці процедури складні й обтяжувальні для нашого уряду, а фонд має бути витрачений до кінця поточного року. Ми віримо, що суспільний інтерес до неадекватних рішень влади щодо витрати грошей фонду, зокрема на ремонт доріг, змусить уряд переглянути пріоритети та перерозподілити кошти», — підсумував свою доповідь Гліб Канєвський.

Повний текст дослідження із детальною аналітикою можна завантажити за покликанням.

Наступним спікером конференції стала Інна Іваненко:

«В уряду та Міністерства охорони здоров’я було пів року з початку локдауну, щоб підготувати лікарні до осені. Всі знали, що восени буде друга хвиля, всі знали, що до неї потрібно готуватися, але за цей час не розгорнуто додаткові «ковідні» ліжка, ніхто не будує нових лікарень. Ми оголошуємо «другу хвилю» збору коштів на допомогу лікарням, на допомогу пацієнтам, яких уже потрібно рятувати. Ми змушені мобілізуватися, щоб робити за державу її роботу».

Благодійний фонд «Пацієнти України» бачить 3 першочергових пріоритети:

  1. Закупівля кисневих концентраторів — обладнання для пацієнтів із COVID-19 середньої тяжкості, яке не дасть їх стану погіршитися до того, щоб використовувати апарат ШВЛ. Орієнтовна вартість одиниці приладу — 4 тис. грн. За офіційною статистикою, країна має 3.600 концентраторів, а потребує ще мінімум 3.000.
  2. Закупівля розхідників для аналізаторів газів крові — пристроїв для стаціонарів, потрібних пацієнтам, підключеним до ШВЛ. Вартість одиниці — приблизно 170 грн, кожному хворому необхідні 2 розхідники на добу.
  3. Допомога лабораторіям — багато таких закладів мають свої проблеми: від нестачі обладнання до поганої проводки, що горить.

Інна Іваненко додала, що українці увійшли в топ-10 світу за обсягом наданої допомоги лікарням.

Наостанок виступила Марія Репко. Заступниця директора Центру економічної стратегії запропонувала не шукати грошей у благодійників, а шукати таких чиновників на місцевому рівні, які змогли б ефективно розпорядитися ресурсами державного фонду.

У своїй презентації Марія Репко продемонструвала, що в більш ніж 40 країнах світу існують додаткові позабюджетні фонди боротьби з COVID-19, які контролюються державним апаратом. В Україні така система не запроваджена.

Також спікер зазначила, що не тільки в Україні гроші з фонду боротьби з коронавірусом витрачаються на інші потреби, зокрема в більшості країн значна частина видатків спрямована на відновлення економіки, а не на фінансування охорони здоров’я (на діаграмі це позначено жовтим):

Підсумком конференції стала ініціатива Інни Іваненко скласти колективне звернення до кабінету міністрів, щоб кошти фонду перерозподілили та стали фінансувати не дороги, а лікарні. Інші учасники заходу ідею підтримали.

З повним записом конференції можна ознайомитися на сторінці StateWatch у Facebook.

Раніше ми повідомляли, що Дніпровська міська рада звинуватила студентів у розповсюдженні COVID-19, а під стінами облдержадміністрації відбувся флешмоб «Збережемо Дніпропетровщину від COVID».

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: