Дніпропетровщина відзвітувала в ЮНЕСКО про збереження козацьких пісень

29 липня 2020 о 12:00 - 2979

adminadmin


Дніпропетровщина відзвітувала в ЮНЕСКО про збереження козацьких пісень

Відповідно до норм, встановлених статтею 29 Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини, Дніпропетровська обласна рада надала в міжнародну організацію звіт про  виконання заходів з охорони козацьких пісень Дніпропетровщини.

Як повідомляє прес-служба Дніпропетровської обласної ради, раніше козацькі пісні було включено до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.

У звіті, підготовленому фахівцями регіону, зазначається, що протягом 2014 – 2016 років на замовлення Дніпропетровської обласної ради за участю музикознавців, науковців, студентів і викладачів Дніпровського національного університету імені О. Гончара  (далі – ДНУ) здійснено 13 експрес-експедицій до міст та районів області, які частково охоплюють території, де науковцями фіксувалися ознаки степового козацького співу: СинельниківськогоСолонянськогоПавлоградськогоМежівськогоШироківського, Нікопольського, Дніпровського, Покровського, МагдалинівськогоТомаківського, Васильківського районів, міст Підгородногота Жовтих Вод. Під час експедицій зібрано текстові,  фото-аудіо-, відеоматеріали, відвідано понад 15 населених пунктів.

Протягом 2017 – 2019 років студентами та викладачами КВНЗ „Дніпропетровська академія музики ім. М. ГлінкиˮДОРˮ проведено 19 польових досліджень із виявлення елементу в містах Підгородному, Жовтих Водах та у 14 районах області.

У цілому у виконанні носіїв нематеріальної культурної спадщини учасниками експедицій зафіксовано понад 560 автентичних козацьких пісень. Тривалість аудіо- та відеозаписів – понад 40 годин. Виявлено нові місця збереження елементу НКС (понад 11 сіл) та носії елементу.

За результатами проведених досліджень носіями елементу визнані народні ансамблі «Знахідка» (м. Жовті Води), «Богуславочка» (с. Богуслав Павлоградськогорайону), «Першоцвіт» (с. Кочережки Павлоградськогорайону) та «Криниця» (м. Підгородне Дніпровського району).

При КВНЗ „Дніпропетровська академія музики ім. М. Глінкиˮ ДОРˮ створено лабораторію фольклору та етнографії, яка займається вивченням та збереженням протяжного багатоголосного співу козацьких пісень Дніпропетровської області.

Створені також музичні гурти, ансамблі, групи, які відтворюють зникаючу манеру співу козацьких пісень на основі записів, зроблених під час їх виконання носіями елементу. Для молоді та зацікавлених осіб із техніки, манери і традицій виконання козацьких пісень Дніпропетровщини проводяться майстер-класи.

Про аутентичні козацькі пісні Дніпропетровщини та їх виконавців знято фільми, видано фольклорно-етнографічні збірки, самовчителі.

Значне поле діяльності знайшли для себе науковці, за участю яких відбуваються семінари-практикуми, конференції, симпозіуми.

З кожним роком набувають все більшої популярності серед поціновувачів народного мистецтва фестивалі: „Козацькі пісні Дніпропетровщиниˮ„Звідси воля розлиласяˮ„Збирайся, роде, єднайся, народеˮ та інші, що проходять на території області.

Багато роботи на Дніпропетровщині здійснюється і задля охорони й популяризації елементу нематеріальної культурної спадщини – Петриківський дивоцвіт.

Зокрема,  в області запроваджено проведення відкритих та онлайн уроків, традиційних майстер-класів із петриківського розпису та у форматі відеоконференції(відеоуроків), конференцій, засідань, відкритих лекцій тощо.

Нагадаємо, раніше, до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО було віднесено і всесвітньо відомий петриківський розпис.

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: