Яким має стати Дніпро до 2030 року: проект стратегії від міськради

24 листопада 2021 о 20:00 - 16392

Регіна ОрловаРегіна Орлова


Яким має стати Дніпро до 2030 року: проект стратегії від міськради

На сайті міськради з’явився проект нової стратегії розвитку міста. Він уже доступний як гарна презентація. Що пропонують влада?

Презентацію стратегії, яку сьогодні, 24 листопада, затвердили депутати міськради на сесії, можна переглянути тут.

Як пише Город, у цій стратегії є кілька варіантів розвитку міста – від найпесимістичнішого до бажаного (найбільш оптимістичного). Згідно з «найкращим» сценарієм, до 2030 року населення міста сягне 1,5 млн осіб, а Дніпро буде добре відомий у світі, стане брендом і розвиватиме технології.

У найгіршому сценарії – 700 тис. мешканців. Кваліфіковані спеціалісти поїдуть до Києва, Одеси, Львова. Місто стане непривабливим, економічне становище буде не найсприятливішим у ньому, а мешканці прагнутимуть переїхати.

За реалістичним сценарієм Дніпро конкуруватиме з іншими великими містами. Можливе зменшення бюджету через згортання децентралізації та відходу «в тінь» підприємців. Натомість влада разом із бізнесом зможе проводити соціальні проекти та облаштовувати старопромислові території. Але екологічні проблеми міста вирішити, можливо, не вийде через відсутність важелів тиску громадян на великий бізнес, що погіршує екосистему, особливо на Придніпровську ТЕС.

За більш позитивним реалістичним сценарієм у місті розвиватимуться інноваційні галузі, у т.ч. космічна, зростатиме кількість робочих місць. Розвиватимуться сфери послуг, розваг, будівництво.

Компанія “Ноосфера” сформує об’єднання бізнесу, спрямоване на розвиток космічної галузі. А зменшення бюджету через згортання децентралізації компенсують збільшенням кількості робочих місць. Завдяки розвитку, у місті зросте попит на благоустрій та очищення річки Дніпро, через що покращиться екологічний стан.

У місті створять мережу велодоріжок та сучасні суспільні простори. Проведуть комплексну модернізацію інженерних мереж, а робота людей має перебувати «в пішохідній доступності». Завдяки високим зарплатам у Дніпро приїжджатимуть працювати люди із сусідніх міст та сіл області, а творитимуть у місті навіть іноземці.

Нині у Дніпрі близько 2/3 населення перебуває у працездатному віці, але поступово цей показник падатиме, населення міста старітиме. Найменше студентів у місті буде у 2023 році (через низьку народжуваність на початку 2000-х), потім у 2030-2040х роках у місті значно знизиться кількість робочої сили.

Всебічна підтримка бізнесу та інновацій

Дніпро динамічно розвиватиметься і стане одним із 10 центрів світової космічної індустрії та одним із 100 IT-хабів та одним із 600 «глобальних міст» планети. У міста 3 стратегічні напрями розвитку – інноваційність, комфорт та ідентичність. Як приклад для Дніпра у розвитку IT-індустрії взято американське місто Сіетл.

У місті за 3 роки створять 50 активних груп наукового та освітнього середовища. За 4 роки буде обладнано 5 базових наукових лабораторій. Створять центр розробки та впровадження інноваційного навчання. Спеціальні програми  впровадять у дитячих садках, школах та на 20 підприємствах вже для дорослих з метою розвинути новаторське мислення.

Щороку в місті буде створюватися по 2 об’єкти підтримки малого та середнього бізнесу (бізнес-інкубатори, технопарки, коворкінг-центри, підтримка стартапів). Завдяки цьому підприємці створять 1000 підприємств та 7000 робочих місць, пов’язаних із впровадженням інновацій.

Під керівництвом міськради створять центр захисту інтелектуальної власності, який допоможе місцевому бізнесу виходити на ринки зарубіжних країн (щонайменше 100 бізнесів проконсультують).

А двічі на рік проводитиметься конкурс стартапів, переможці якого отримають підтримку з бюджету на свій бізнес. Також 2 рази на рік проводитимуться хакатони для вирішення завдань розвитку міста, результатом яких стане впровадження 3 інноваційних рішень мерією щороку.

Діятиме муніципальна програма підтримки промислових підприємств, орієнтованих на інновації, у яких мерія закуповуватиме послуги та товари. Усього за 10 років (з 2022 року) планують у такий спосіб підтримати місцевий бізнес на 100 млн грн. Крім того, за 10 років хочуть досягти, щоб 30% усіх комунальних закупівель становила продукція місцевих виробників.

На проспекті Гагаріна поряд із вишами відкриють науково-технологічний парк, у якому займуться патентами та розвитком лабораторій, рекламою, дизайном, маркетингом та виробництвом інноваційних продуктів. За три роки там створять 90 компаній. Також у місті буде 3 мобільні інкубатори для впровадження в життя інновацій.

Через 5 років після ухвалення Стратегії створять регіональний фонд підтримки інновацій, з якого профінансують 25 інноваційних проектів на 2,5 млрд грн.

Створять центр залучення фінансів, діятиме програма залучення венчурних інвестицій. А за 10 років планують залучити 10 млрд грн інвестицій (приватних та за рахунок фондів) до міського інноваційного сектору.

У міськраді створять департамент нових індустрій та інновацій. За 3 роки проведуть 24 круглі столи та інші зустрічі з бізнесом та вченими для впровадження інновацій на виробництві.

Через 10 років після запуску стратегії очікується, що 10% усіх підприємств міста використовуватимуть, випускатимуть чи просуватимуть міську інноваційну продукцію.

Планується створити агломерацію та посилити співпрацю з Кам’янським, Кривим Рогом, Запоріжжям, Новомосковськом, Павлоградом, Марганцем, Нікополем, Жовтими Водами, Вільногірськом та іншими містами. Разом з ними створюватиметься спільний культурний продукт, який просуватимуть Україною та за кордон, проводитимуть спільно з іншими містами від 7 спільних заходів на рік. Профінансують спільні проекти розвитку.

Бренд міста Дніпро розвиватиметься та просуватиметься за допомогою маркетингу. У Дніпрі в наступні 3 роки пройде по одному регіональному інвестиційному форуму.

У міськраді створять департамент стратегічного планування та інвестицій та посаду заступника мера з розвитку кластерів, а також департамент інноваційних кластерів. Агентство розвитку Дніпра стане муніципальною інвестиційною компанією.

Це допоможе за 10 років створити у Дніпрі умови для ведення бізнесу кращі, ніж в інших містах Центральної та Східної Європи. У місті створять комунальний науковий інститут аграрно-промислового симбіозу, який допоможе розвиватись бізнесу. З’являться аерокосмічний науковий парк та освітньо-розважальний парк «Космічні технології».

Поліпшенню бізнес-клімату в місті сприятиме підвищення якості послуг міськради для бізнесу, створення рівних та прозорих умов для бізнесу, запуск віртуального бізнес-центру (де бізнес зможе отримати всю необхідну йому інформацію), обговорення проектів рішень з бізнесом та громадськістю, покращення якості послуг пов’язаних із землею. Для окремих пріоритетних інвесторів буде створено пільгові умови.

Щороку місто покращуватиме свої позиції у міжнародному рейтингу Best City Rankings. А для підприємців міста щорічно проводитиметься по 4 модулі навчання, щоб вони стали професійнішими. Також відкриють центр підготовки бізнес-планів. При міськраді створять координаційну раду підприємців із зустрічами раз на 3 місяці, а щорічно проводитиметься форум для взаємодії влади з бізнесом. Окрім цього, буде і щорічний економічний міський форум.

Буде впроваджено систему прозорого розвитку та контролю за спорудами у місті, розвиватиметься інженерно-транспортна інфраструктура, а про якісь порушення у будівництві громадяни зможуть повідомляти в інтернеті або через додаток.

Для підтримки екологічних інновацій місто запровадить систему “зелених” облігацій, за рахунок яких можна буде фінансувати “зелені” проекти. Під міські гарантії міськрада візьме кредити для заповнення фондів створення інфраструктури та підтримки бізнесу.

Для бізнесу у місті будуть проводити щорічно по 3 виставки за провідними напрямками розвитку міста. Також у місті створять міжнародний виставковий центр для проведення заходів. Створять детальну інтерактивну інвестиційну картку міста.

За 10 років у місті створять 45 територій “трансформації” (515,5 гектарів): індустріальні парки, “інноваційні квартали”, квартали креативних індустрій тощо. А щоб до промислових підприємств, виставкових та бізнесових центрів було зручніше добиратися, покращать транспортну мережу.

Торгівля та транспорт

Для міжнародної торгівлі міськрада створить Наддніпрянську товарно-сировинну біржу. А для підприємців та фермерів буде організовано школу торгівлі на біржі у вишах міста. Також у місті буде створено і фондову біржу.

З’являться регіональні хежд-фонд та інфраструктурний інвестиційний фонд (за 5 років бізнес має вкласти 2,5 млрд грн, а міськрада ще 250 млн грн), міський венчурний фонд (на 1,6 млрд грн), регіональний банк розвитку, експортно- кредитне агентство зі своїм банком та страховою компанією.

Також очікується, що оновлений аеропорт Дніпра всерйоз візьметься за вантажні перевезення, для чого там створять необхідні умови.

За 7 років з моменту прийняття стратегії на території міської агломерації мають побудувати 2 нових порти, пов’язані з залізницею з проходженням великих суден у Кам’янському. Також планують за 10 років збудувати 300 км залізниці, яка зв’яже Дніпро із сусідніми містами, чим створять 5 додаткових маршрутів.

Для сфери вантажних перевезень збудують складські холодильні приміщення у Дніпрі. Люди та товари зможуть переміщатися з Дніпра до Кривого Рогу/Нікополь/Запоріжжя за 1 годину. А транспортні артерії регіону приєднають до “Шовкового шляху” з Європи до Китаю.

Місто Дніпро відкриє свої торгові представництва в інших регіонах та за кордоном.

Дніпро – важливий світовий освітній центр

У наступні 2 роки у місті з’явиться інноваційний методологічний центр, де за цей час навчать 100 учителів. Вчителям шкіл підвищуватимуть зарплати та проводитимуть для них конкурси інноваційності викладання у наступні 3 роки. На базі ДНУ чи іншого вишу хочуть відродити престижний педагогічний факультет.

Оновлять програму профорієнтації учнів, що має збільшити на 30% кількість тих, хто залишиться у професії. З міського бюджету підтримуватимуть шкільні олімпіади та залучатимуть до цього інноваційні підприємства.

У кожній школі створять спеціалізовані класи для вивчення математики та фізики для молодших учнів. Англійську навчатимуть у кожному дитячому садку та кожній школі, оновлять навчальну програму. Через 5 років у 10 школах міста викладання вже вестиметься частково англійською.

За 10 років у системі професійної освіти планується підготувати 15 тис. фахівців із рівнем знань, необхідним місцевим та зарубіжним інвесторам. Ще 5 тис. спеціалістів навчатимуться за рахунок бюджету міста. Щоб навчання було якіснішим, до нього підключать і підприємства. Безробітних теж відправлять здобувати професійну освіту. Також хочуть сюди відправити вчитися людей з інвалідністю, щоб у результаті на 20% більше працевлаштувалося, ніж зараз.

Буде впроваджено систему безперервного підвищення кваліфікації, професійної перепідготовки та стажування фахівців, у т.ч. дистанційно. Це на 3% щороку знижуватиме безробіття у місті.

Планують створити 10 опорних установ профтехосвіти з викладанням українською та англійською мовами, а фінансово освітян підтримає міськрада.

Постійно підвищуватиметься і кваліфікація викладачів вищих навчальних закладів міста. А за 3 роки хочуть адаптувати дипломи випускників вишів та установ професійної підготовки до міжнародного зразка. Також у місті через 3 роки з’явиться виш із програмою MBA (магістр бізнес-адміністрування).

А виші міста розділять кваліфікації, щоб навчати людей інноваційному інжинірингу, до процесу залучать топ-викладачів та успішних бізнесменів. У Міносвіти попросять збільшити кількість бюджетних місць для айтішників та інженерів у вишах міста.

З’явиться програма адаптації зарубіжних студентів до навчання у Дніпрі. А у місті створять наукову раду із залученням пріоритетних індустрій. Бізнес попросять фінансувати стипендії для студентів у профтех закладах. Для вищих навчальних закладів створять опікунську раду, де будуть представники пріоритетних галузей бізнесу. А також може виникнути система міських грантів для сфер освіти та науки.

Агентство розвитку Дніпра координуватиме співпрацю наукових установ із реальним сектором економіки та робитиме її продуктивною. Посилиться співпраця міськради з вузами та профтех установами. Регулярно проводитимуться спільні зустрічі міської влади з керівництвом вишів та бізнесу.

А щорічно проводитиметься конференція шкіл-інноваторів. Для 20 сімей обдарованих дітей за 5 років спільно з бізнесом влада побудує доступне житло.

Створять міський центр працевлаштування. Він зробить так, що у Дніпрі працевлаштують на 20% більше населення, ніж у інших містах-мільйонниках. А для всіх центрів зайнятості у місті створять електронну систему для надання послуг населенню.

За допомогою спеціальної програми міськради за 10 років буде створено 50 тис. нових робочих місць із залученням нових інвесторів. А для неповнолітніх на період канікул міськрада створюватиме роботу та публікуватиме інформацію на своєму сайті, де і як можна підробити.

З навчальними закладами, центрами зайнятості, роботодавцями, посередниками у працевлаштуванні, громадськими організаціями двічі на рік відбуватимуться заходи для обміну ідеями та досвідом.

Комфорт та здоров’я мешканців міста

Міськздрав буде у найближчі 10 років переконливо пропагувати здоровий спосіб життя серед дніпрян та розповість про те, як це пов’язано з екосистемою.

Міськрада моніторитиме, наскільки у бізнес-структурах співробітники займаються спортом. Як мінімум 30% роботодавців повинні будуть з’явитися тематичні чати, присвячені фізкультурі, при цьому не менше 40% співробітників у них повинні будуть бути спортивно активними. Люди самі до цього прийдуть, їх не примушуватимуть.

Велосипедом і пішки гуляти можна буде зручно в Підгородному, Обухівці, на Старокодакській фортеці та в інших популярних місцях відпочинку.

За 2 роки департамент екополітики складе список усіх підприємств, що забруднюють повітря у Дніпрі, і уважно стежитиме за ними. Міськрада затвердить програму еколого-економічного розвитку для таких підприємств. Також буде проведено модернізацію Наддніпрянської ТЕС та частковий її перехід на альтернативні джерела енергії. Також міськрада стежитиме за тими, хто забруднює річки та чиститиме річки.

Для «соціально активних» та «екологічно свідомих» компаній у місті можуть з’являтися податкові пільги.

Опалення у місті переводитимуть на електрику та біопаливо, а використовувати газ і вугілля у виняткових ситуаціях. У комунальній сфері використовуватимуть енергію сонця та інші джерела, що відновлюються.

Центр міста хочуть очистити від автомобілів, які використовують бензин та газ. Авто у центрі міста має стати на 50% менше. Натомість підтримуватиметься електротранспорт. У центрі з’явиться більше пішохідних зон. Натомість запрацює канатна лінія на Монастирський острів і збудують канатну лінію на залізничному Лівобережному-3.

За 10 років у місті створять 2 нові екопарки, відновлюватимуть існуючі парки та сквери. На площах, алеях та тротуарах висадять більше рослин.

Планується, що за 10 років на сміттєвому полігоні поруч із Дніпром закопуватимуть у землі на 85% менше відходів, ніж зараз. За приклад візьмуть місто Ольштин у Польщі. Через 1,5 роки у Дніпрі може розпочатися роздільний збір сміття. З рослинних відходів (листя, трава, гілки тощо) будуть виробляти біопаливо та компост.

Приватні та комунальні ЗМІ міста Дніпра матимуть змогу отримати безвідсотковий кредит від мерії для розширення на всеукраїнський рівень.

Для туризму у місті протягом 10 років створять Парк тоталітарного періоду (цю ідею просував депутат Володимир Панченко), історико-культурний парк «Стара Самар» (реконструкція козацької фортеці, будівництво готелів, музей Старої Самарі). Цвях програми – парк розваг O`Green на ж/м Ігрень з полями для гольфу, яхт-клубом, аквапарком, дісней-парком, готелем, рестораном, шоу-простором на території півострова (до 80 гектарів).

Спільно із СБУ та Нацполіцією міськрада створить спеціальний штаб, який стежитиме за інтернетом. Там фахівці «виловлюватимуть» інформаційні атаки, фейки, дезінформацію. Творців такої інформації каратимуть та їх ресурси блокуватимуть, а на сайті міськради публікуватимуть спростування. Щоб такого було поменше, міська влада пропагуватиме серед громадян науку та цінності медіаграмотності.

Також “Лица” раніше повідомляли:

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: