Вибухи в дніпровському метро: влада визначилася, кому це доручить

31 липня 2020 о 13:45 - 35215

adminadmin


Вибухи в дніпровському метро: влада визначилася, кому це доручить

24 липня директор Департаменту благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради Михайло Лисенко опублікував у мережі Facebook повідомлення про те, що всі перешкоди для прокладення тунелів метро вибухами начебто усунені. Фото документа, який начебто вирішує проблему, Лисенко супроводив коментарями про “серии воззваний Бориса Філатова”, “обращения Саакашвили во все инстанции” та “400 кг документов”.

З цього ж приводу державний орган, що узгоджує роботи такого характеру, висловився набагато більш стримано.
“У Держпраці розглянуто проблемні питання щодо резонансного будівництва <…> Під час заходу було розглянуто питання щодо наявності у КП «Дніпровський метрополітен» та інших суб’єктів господарювання, які будуть виконувати роботи, необхідних документів дозвільного характеру стосовно виконання робіт підвищеної небезпеки під час реалізації проєкту будівництва метрополітену.

За результатами зустрічі було визначено шляхи розв’язання проблемних питань”.

Знайомство з публічно документами та даними реєстрів дозволяє зробити висновок, що проблемні питання — це досить м’який вираз для опису справи.
Деякими з дніпровських видань допис заступника міського голови був прокоментований із формулюваннями на кшталт “В Дніпрі дозволили вибухи для будівництва метро”. Проте, якщо подивитися на опублікований Лисенком документ, то справа дещо складніша. Документ не виходить від органу, що здійснює контроль, дозволяє чи забороняє небезпечні роботи, тобто Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області.

Він являє собою повідомлення про намір розпочати вибухові роботи від приватного підприємства “Світекс” з Кривого Рогу зі статутним капіталом у 700 гривень, яке існує з 1997 року, як виконавця та комунального підприємства “Дніпровський метрополітен” як власника об’єктів, де плануються роботи. На відміну від деяких тендерів міської ради, що мова про реальне підприємство з досвідом, а не фірму з ознаками фіктивності. Документ посилається на дозвіл № 0209.18.12.

Інформаційна система «Реєстр дозволів» містить запис з такими реквізитами. Ані він, ані ще 10 чинних дозволів ПП “Світекс” з того ж реєстру не містять згадок про 4-й пункт Переліку видів робіт підвищеної небезпеки “Вибухові роботи та роботи, пов’язані з використанням енергії вибуху”. Зате відповідний дозвіл № 0930.14.30 має зареєстроване за тією ж адресою ТОВ “Світекс плюс”.
Ту ж картину можемо бачити в реєстрі ліцензій Державної Архітектурно-будівельної інспекції. Остання ліцензія, що значиться за ПП “Світекс” була чинна до 6 липня 2020 року. 23 липня, коли було зареєстроване повідомлення про намір розпочати роботи, “Світекс” чинної ліцензії не мав.
ТОВ “Світекс плюс” має ліцензію з дією до серпня 2021 року.

ПП “Світекс” і ТОВ “Світекс плюс” пов’язують не лише адреса і особа керівника, Володимира Сташевського.

Влітку 2019 року “Світекс” просив Індустріальний районний суд Дніпра переглянути винесену раніше ухвалу про доступ до речей і документів. Заявник стверджував, що слідчий штучно створив докази того, що
“з метою ухилення від сплати податків <…> директор та засновник ПП «Світекс» Сташевський В.Б., який зареєстрований як фізична особа-підприємець, отримав 6 043 976 грн. від ПП «Світекс» та підконтрольних йому підприємств ТОВ СМУ-101», ТОВ «Світекс Плюс» за нібито надані послуги”. Суд з аргументами заявника не погодився і “Світексу” відмовив.

Ще більше занепокоєння тих, поряд з чиїми будинками по трасі метро Лисенко встиг анонсувати вибухи, може викликати інший документ з реєстру судових рішень, а саме постанова Інгулецького районного суду Кривого Рогу. В лютому 2016 року нею було позбавлено права керування транспортними засобами на рік “громадянина України, працює ПП “Свитекс”, який проживає за адресою…”, який “20.12.2015 року приблизно о 01 годині 30 хвилин керував автомобілем ВАЗ-21013 <…> по вулиці Переяславська в м. Кривий Ріг Дніпропетровської області у стані наркотичного сп’яніння, а саме: під впливом амфетаміну та метамфетаміну”.

Найбільш цікавою, в контексті будівництва метро, є ухвала Дзержинського районного суду Кривого Рогу 2016 року, що є частиною довгої судової тяганини “Світекса” з Державною Фіскальною службою. Тоді суд призначив позапланову перевірку, погодившись з клопотанням слідства, де, зокрема, зазначалося:
“Так, службові особи ПП «Світекс» відобразили в податковій звітності підприємства за 2014 рік суми податкового кредиту по операціям з придбання товарів, робіт (послуг), в тому числі робіт підвищеної небезпеки у субпідрядних організацій – ПП «Пром-Тех-Снаб» і ТОВ «Алектор Буд», які не отримували у відповідних державних дозвільних органах дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, згідно чинного законодавства не мають право здійснювати зазначені роботи.”

З огляду на всі ці обставини, лишається сподіватися на обачливість Державної служби з питань праці та інших органів, що здійснюють контроль. Адже, після викликаного роботами компанії “Лімак” провалу ґрунту і часткового руйнування гуртожитку “Дніпровської політехніки”, сподіватися на обачливість посадовців дніпровської міської ради в питаннях метро вже не доводиться.

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: