Україна заплатить мешканцям ОРДЛО понад 11 мільярдів заборгованих пенсій?

12 червень 2021 о 14:30 - 44810

Григорій ЛуговськийГригорій Луговський


Україна заплатить мешканцям ОРДЛО понад 11 мільярдів заборгованих пенсій?

За рішеннями судів Україна заборгувала пенсіонерам-переселенцям понад 11 мільярдів гривень. В уряді припускають, що борги віддадуть за три роки, починаючи з 2022. Для цього написали проект спеціального порядку виплат. Але юристи, які захищають права переселенців, налаштовані скептично.

Як повідомляє у своєму матеріалі Радіо Свобода, зараз від України пенсії отримують 626 тисяч пенсіонерів-переселенців. Про це в ефірі ТРК Донбас  розповіла омбудсмен Людмила Денисова (на фото). За її словами, майже третина з них втратила пенсії з різних причин.

«279 тисячам було припинено виплату. Потім відновлено. Це припинення відбувалося з 2015 року до 2021 року. Ось саме ця сума – це заборгованість громадянам України, пенсіонерам, яким припинялася виплата пенсій по тій або іншій причині. А судове рішення прийнято про те, щоб їм відновити такі виплати… Заборгованість становить 11 мільярдів», – уточнила омбудсмен.

Який порядок виплат хочуть встановити

Порядок виплат боргів по пенсіях ще не затвердили. Є лише проєкт, в якому зазначено:

  • Виплати робитимуть за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду;
  • Враховують ці виплати в окремому реєстрі;
  • Виплати мають робити щомісяця;
  • Розмір виплати  не повинен перевищувати прожитковий  мінімум для осіб, які втратили працездатність. У січні 2022 року такий мінімум складе 1 934 гривні;
  • Виплати розбили на три роки, починаючи з 2022. На цей рік запланували віддати найбільше боргів: понад 6 мільярдів гривень.

Чому люди позбулися пенсій?

Багато переселенці ще з 2016 року по так званим «списками СБУ» позбулися пенсії: інформацію про те, що громадянин живе на непідконтрольних територіях, передавали в управління соцзахисту. Там скасовували довідки ВПЛ, а пенсійні фонди припиняли виплачувати пенсії. І це при тому, що люди могли в цей час перебувати на підконтрольній Україні території. Тому переселенці масово пішли в суди, щоб оскаржити такі рішення.

«Тоді суди були завалені такими справами. В результаті один із суддів подав до Верховного суду одну зі справ (як раз ту, що вели юристи БФ «Право на захист»), щоб розглянути її як зразкову. Після того, як Верховний суд у 2018 році виніс рішення по зразковій справі, – такі ж самі справи, а їх були тисячі, вирішувалися по зразку: всім задовольняли позови», – згадує Анастасія Одінцова, юристка благодійного фонду «Право на захист» (на фото).

Та виникла проблема: суди приймають рішення на користь пенсіонерів-переселенців, але вони не виконуються. Ось як описує це замкнене коло Одінцова:

«Виконавча служба відправляє в пенсійний фонд, а пенсійний фонд дає відписки: так, звичайно, у нас враховується пенсія, але ми її виплатити не можемо, тому що потрібен окремий порядок. І багато людей з цими рішеннями не дожили до моменту отримання своїх заборгованостей по законних рішень судів. Тільки з наших бенефіціарів вже 60 людей мінімум померли, так і не дочекавшись своєї пенсії».

Юристка підкреслює: борги переселенцям повинні були віддавати вже на підставі рішення Верховного суду. У ньому йдеться про те, що пенсію платять за законами України, для цього немає якихось спеціальних порядків, а рішення уряду – це підзаконні акти, вони не можуть обмежувати права громадян. Виходить, що перешкоди для отримання боргів для переселенців створили штучно, переконана Анастасія Одінцова. Тому є ймовірність, що порядок виплати боргів після затвердження суд скасує як незаконний.

Питання до спеціального порядку

Незрозуміло, чому порядок виплат писали так довго і досі не затвердили. Тим більше, каже юристка, до 2022 року сума заборгованості стане ще більше, і тоді виникне питання: де брати гроші. Є й інші зауваження.

«У цьому окремому порядку зазначено, що буде створено реєстр. Однак не зрозуміло, як він буде наповнюватися, за які періоди будуть виплати. Тобто, цей реєстр не є зараз зрозумілим і прозорим», – аналізує порядок Одінцова і додає: неясно, як до цього реєстру будуть вносити нових громадян. Адже багато переселенців з-за карантину застрягли в ОРДЛО. А через 30 днів після того, як карантин закінчиться, відновляться і перевірки переселенців, і можливість скасування пенсій. І люди знову підуть до судів, і суди знову зобов’яжуть державу відновлювати виплати і віддавати борги.

А що робити людям, які чекають грошей? Одинцова каже, що уряд не передбачив якихось додаткових дій. Тому треба просто чекати.

Ще мільярдні борги

А ще в благодійному фонді «Право на захист» розповіли, що є ще окрема категорія громадян України, які не отримують пенсії та заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів. Це люди, які проживають в ОРДЛО і не змогли отримати статус переселенця через інвалідність, немічність, стан здоров’я. Невиплата пенсій таким людям – незаконна, це неодноразово підтверджував Верховний суд. Але громадяни України не отримують гроші з-за того, що управління ПФУ виїхали з окупованих  територій, і зараз, стверджують правозахисники, працюють тільки «на папері». За інформацією БФ «Право на захист», за станом на жовтень 2020 року сума не отриманих такими людьми пенсій становить 71,8 мільярда гривень.

“Лица” раніше писали:

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: