У воєнний час шахраї використовують нові види шахрайства (ВІДЕО)

06 квітня 2022 о 15:05 - 15207

Avataradmin


У воєнний час шахраї використовують нові види шахрайства (ВІДЕО)

Експерти виявили чотири групи українців, на яких «полюють» шахраї.

Психологічний тиск шахраїв, їхнє вміння маніпулювати людьми в стресі і вміння маніпулювати людськими емоціями, після настання воєнного часу в країні, шахраї переключили на нові напрямки.

Про це йшлося на обговоренні  «Фінансового клубу» у Finbalance.com.ua 05 квітня 2022р.

Фейкова евакуація, «оренда житла», фейкові оголошення про продаж тієї чи іншої амуніції, фейковий збір коштів на армію або на гуманітарні потреби; фейкові е-мейл- чи СМС-розсилки про те, що вам буде надана та чи інша допомога, – основні напрямки шахрайств на сьогодні.

«Це нові напрямки, які з’явилися під час війни. А сама схема досить-такі стара: 70% всіх шахрайств відбувається таким чином, коли люди або самі переказують гроші шахраям, або самі надають їм реквізити своїх карток, і вже звідти шахраї дістають гроші», – каже начальник управління зі зв’язків із громадськістю та фінансової обізнаності департаменту комунікацій НБУ Леся Войтицька.

Вона перерахувала чотири цільові аудиторії, на які під-час війни «полюють» злодії.

Це, по-перше переселенці. Основні види шахрайства:

  1. нібито допомога з евакуацією. Шахраї збирають з потенційних переселенців кошти, просять завдаток, обіцяючи вивезти в безпечну зону, беруть передплату і потім зникають;
  2. нібито допомога із орендою житла. Фейкові оголошення про те, що здається житло на нормальних умовах, за нормальні гроші, але теж за передплату. Люди дають передплату, приїжджають на місце, а на місці нічого немає.

«Інша цільова аудиторія – це волонтери. Шахраї пропонують волонтерам нібито продати амуніцію, тепловізори, будь-що, що зараз необхідно нашій армії. Волонтери дають завдаток або навіть повністю всю суму перераховують, і на тому шахраї зникають, – повідомила представниця Нацбанку. – Або навіть ще гірше: коли волонтерам продають бронежилети, а потім виявляється, що ці бронежилети повністю прострілюються. І наші військові, одягаючи ці бронежилети, думають, що вони захищені, а насправді вони не захищені. Це навіть гірше, ніж просто зникнути з передплатою».

Третя цільова група шахраїв у воєнний час – це благодійники, які жертвують кошти. Людей можуть ошукати фейковими оголошеннями про збір на лікування, збір на військових.

«Навіть ми, як Національний банк, фіксували випадки, коли розсилалися нібито повідомлення від НБУ, що Національний банк збирає кошти, і давалися фейкові реквізити, – каже Леся Войтицька. – Можу сказати, що Національний банк дійсно відкрив спецрахунки на допомогу ЗСУ і на гуманітарні потреби, проте ви, якщо є бажання долучитися до збору, просто зайдіть на сайт Національного банку і зробіть безпосередньо на сайті свої платежі або скопіюйте реквізити, які ми надаємо. Тому що прикриваючись іменем НБУ також діють шахраї, надаючи свої реквізити».

Четверта група – це постраждалі від війни.

«Наприклад, зараз ми бачимо СМС-розсилки: «Держава через е-підтримку дає 6,5 тисяч гривень» – ось посилання. І дають посилання, за яким ви переходите, і потім з вас витягують реквізити карток.

Зараз може таке бути, що це не тільки «держава», а можуть бути ще «міжнародні донори», можуть бути «благодійники» з інших країн. Тобто поле для маніпуляцій по цій темі дуже велике», – наводить приклади представниця НБУ.

Керівник відділу протидії різновидам онлайн-шахрайств Департаменту кіберполіції Нацполіції Іван Тимошенко навів приклад цинізму шахраїв, який стався у перші тижні війни, коли була велика кількість переселенців та були поширені випадки шахрайств щодо здачі в оренду житла.

«Нами була припинена діяльність групи осіб у складі чотирьох громадян (один з них також евакуювався до західного регіону, сам киянин, організував цю злочинну групу). Пропонували здачу в оренду житла на Закарпатті. Для громадян, це було чотири сім’ї з маленькими дітьми, які перемістилися з міста Харкова, шахраї скинули геолокацію кладовища. І коли ті прибули за цією адресою, шахраї зазначили: «Тут вам і місце». На даний час вони (злодії – авт.) заарештовані, їм оголошено підозру», – розказав Іван Тимошенко.

Наразі, коли у деяких регіонах люди стали повертатися до звичайного життя, повернулися види шахрайств, пов’язані з реалізацією дефіцитних товарів. Наприклад, стосовно продажу за передплатою корму для тварин або деяких дефіцитних видів цигарок.

«З цікавих шахрайств: оформлення так званих документів для чоловіків призивного віку, щоб вони мали можливість нібито легально виїхати за межі України, – каже представник кіберполіції. – Хотів би наголосити для громадян-чоловіків призовного віку, які мріють отримати документ, який їм дозволить виїхати. Жодних оригіналів таких документів ви не отримаєте. І наголошую, що використання таких документів – підроблених документів – є кримінально карним діянням. Окрім того, що ви не виїдете за межі України, ще будете нести кримінальну відповідальність за використання підроблених документів».

Також, за його словами, набули поширення такі від шахрайства:

  • буцімто надання інформації про зниклих осіб за винагороду;
  • розсилки СМС-повідомлень від «міжнародних донорів» та «банківських установ», які пропонують перейти за посиланням;
  • «здавання в оренду» житла.

«До чого дійшли шахраї: навіть можуть робити відео будинку. Була ситуація, зараз якраз проходить розслідування, коли шахрай просто ходив по будинку, в онлайні показував деталі, з використанням відеозв’язку показував місцезнаходження, і люди здійснили проплату доволі серйозної суми», – повідомив правоохоронець.

На адресу кіберполіції за період воєнного часу стосовно шахрайств надійшло понад 500 звернень громадян. За результатам відпрацювання вдалося припинити протиправну діяльність 106 осіб.

«В шахраїв є надія, що зараз – воєнний час, і поліції немає коли займатися ними. А потім вони вибачаються, кажуть, що вже готові ЗСУ допомагати», – каже Іван Тимошенко.

У свою чергу, співробітниця НБУ підтвердила, що у воєнний час, коли люди в стресі, коли вони виїжджають з міст і сил, які бомблять, знаходяться в такому емоційному стані, що маніпулювати ними шахраям дуже просто:

«Якщо людина, яка має вам здати житло або обіцяє вас перевести в безпечне місце, якось тисне на вас, це має викликати у вас підозри. Тому що тиск, – пришвидшити якось процес, кажучи: «Ви будете брати, бо в мене тут вже черга стоїть! Давайте швидше, треба передплата! Мені вже пропонують більше!» – це алгоритм дій шахраїв, навіть у мирний час.

При оренді житла, якщо навіть через відеотрансляцію показують житло і просять зробити передплату, вона порадила попросити: «Бронюємо, але зробимо проплату через декілька годин або ввечері» і з іншого телефона зателефонувати до тієї ж людини, спитавши, чи є вільне житло.

А краще – намагатися орендувати таке житло, де не вимагають передплати.

Те ж саме з евакуаційними перевезеннями громадян. Якщо пришвидшують з прийняттям рішення, це має викликати підозру. Тоді краще сказати: «Так, ми бронюємо місця, але одразу вам заплатимо, як тільки ви до нас приїдете».

«З приводу фейкових розсилок. Що необхідно зробити в цьому випадку: жодним чином не переходити за жодними посиланнями, які вам надаються. Тим більше не треба залишати там реквізити своєї картки», – наголосила Леся Войтицька.

Раніше «Лица» повідомляли:

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: