У африканському Чаді вбито президента, повстанці загрожують захопити столицю

23 квітня 2021 о 12:00 - 798

Григорій ЛуговськийГригорій Луговський


У африканському Чаді вбито президента, повстанці загрожують захопити столицю

Президент Чаду Ідріс Дебі, який керував цією африканською країною більше 30 років, помер у вівторок, 20 квітня. Це сталося через кілька годин після того, як Незалежна виборча комісія Чаду підвела попередні підсумки виборів 11 квітня. За її даними, 68-річний Дебі переміг в шостий раз, отримавши 79,32% голосів.

Про це пише Німецька хвиля.

Згідно з офіційними повідомленнями, в той же день президент відправився в зону військових дій на півночі країни, що ведуться проти угруповання “Фронт за зміни та згоду в Чаді” (FACT). Однак загони повстанців напали на урядові війська, в результаті чого Дебі був поранений і  помер в лікарні.

На фото: Президент Чаду Ідрис Дебі

Відразу після смерті Дебі армія Чаду створила перехідну військову раду на чолі з сином загиблого – Махаматом. Незабаром рада має оприлюднити “хартію перехідного періоду”, який триватиме півтора року. На цей час військові вирішили розпустити “Національну асамблею” (парламент) і уряд.

Що відомо про повстанське угрупування FACT? Факти про нього зібрала у публікації агенція Reuters.

Повстанці базуються у Лівії і націлилися захопити столицю Чаду Нджамену. FACT був сформований в квітні 2016 року напередодні президентських виборів того року, після  відділення від іншого повстанського угрупування, підтримуваного Суданом UFDD.

FACT керується Махді Алі Махаматом, який довгий час жив у вигнанні у Франції, перш ніж повернутися до Лівії в 2015 році. Він походить з етнічної групи дазагада з району Барх-ель-Газаль в центральному Чаді. FACT складається з бійців цієї національності.

На відміну від багатьох інших  угруповань, FACT воював на боці лівійського військового командира Халіфа Хафтара, який надав їм важке озброєння.

ЧОГО ВОНИ ПРАГНУТЬ?

В одному зі своїх перших постів в Facebook в квітні 2016 року FACT закликав до «народження нової революції на півночі». Метою організації було скинути Дебі за те, що, як стверджується, той зфальсифікував вибори як в 2016, так і в 2021 році.

На цьому тижні представник FACT повідомив агентству Рейтер, що група не хотіла брати владу, а мала на меті створити демократію і поліпшити соціальне становище в країні.

Він сказав, що група готувалася до походу на Нджамену, щоб «звільнити людей від недемократичної системи».

СКІЛЬКИ БІЙЦІВ І ЗБРОЇ У FACT?

Оцінки різняться, але схоже, що   FACT має 400-450 автомобілів, які можуть перевозити кілька тисяч бойовиків.

На момент свого створення в квітні 2016 року група заявляла, що налічує 1500 бійців. На ранніх фотографіях були зображені невеликі групи молодих людей в пустельній формі поряд з пікапами з гвинтівками та боєприпасами.

Група експертів ООН по Лівії заявила в своєму звіті за грудень 2019 року, що у FACT було близько 700 бойовиків.

“Лица” також писали: Уряд Туреччини в рамках карантинних обмежень вводить комендантську годину.

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: