“Тисяча Зеленського”: механізм виплати, наслідки для бюджету та реакція українців

18 листопада 2021 о 10:30 - 39788

Єгор ЄвтушенкоЄгор Євтушенко


“Тисяча Зеленського”: механізм виплати, наслідки для бюджету та реакція українців

Ввечері 15 листопада Володимир Зеленський записав відеозвернення, у якому пообіцяв з 19 грудня почати виплати 1000 гривень кожному українцю після отримання двох доз вакцини від COVID-19.

За ці гроші можна буде придбати абонемент в спортзал або фітнес-клуб, відвідати кінотеатр, театр, музей, концертний зал або виставковий центр, або купити квитки для подорожей всередині країни“, – сказав Зеленський.

Як уряд планує виплачувати обіцяну тисячу гривень кожному українцю, чому “акцію” впровадять тільки з 19 грудня, які гроші будуть витрачені на це та як українці відреагували на ініціативу Президента – розбиралися “Лица”.

Механізм

Як повідомив нардеп від фракції “Голос” Ярослав Железняк у своєму Telegram-каналі, діяти ініціатива буде з 19 грудня і до кінця 2022 року. Серед критеріїв до підприємств, послугами яких можна буде скористатись, – кількість співробітників, що дорівнює 5 та оплачений ЄСВ за 2-3 квартал 2021 року.

Також є критерії і до користувачів “тисячі Зеленського”: як повідомляє “слуга народу” Олексій Устенко у коментарі виданню Vesti.ua, гроші зможуть отримати тільки ті, хто вакцинується двома дозами з 19 грудня. Тобто ті, хто вже вакцинувався, тисячею гривень скористатися не зможуть.

Немає й визначеного механізму виплат, через що програма почне діяти тільки з 19 грудня. Приблизний алгоритм створення цього механізму описав Ярослав Железняк:

  1. Формується список КВЕДів, з якими можна буде надавати послуги за “тисячу Зеленського”
  2. Підприємства перевіряються на відповідність критеріям
  3. Через платіжні термінали оплата сортується для даної програми (цей механізм ще не відпрацьований)
  4. Громадяни верифікуються у додатку Дія та отримують спеціальну банківську картку
  5. Кабмін переводить гроші на ці картки
  6. Протягом 4 місяців ці гроші можно буде використати

Спочатку “тисячею за вакцинацію” можна буде скористатися у онлайн-режимі. Ті, хто не користується додатком “Дія”, зможуть отримати заповітну тисячу гривень за механізмом, який запустять у 3 кварталі 2022 року.

Хто і як за це заплатить?

У 2021 році на дану ініціативу планується виділити 3 млрд гривень з державного бюджету. Наразі достеменно невідомо, скільки ще коштів використають з бюджету у 2022 році, проте Володимир Зеленський у своєму зверненні повідомив про виділення додаткових 3 млрд гривень.

Для виділення необхідних для програми коштів необхідні зміни до бюджету: зараз Міністерство фінансів очікує на прийняття законопроекту №6297 з поправками до державного бюджету на 2021 рік, який передбачає збільшення його видатків на 3 млрд грн. Про це повідомила прес-служба Мінфіну.

Депутатський законопроект №6297 було зареєстровано представниками фракції “Слуга народу” 8 листопада. 16 листопада Верховна Рада включила його до порядку денного із скороченням наполовину терміну внесення альтернативних законопроектів. Згідно з пояснювальною запискою до документа, метою законопроекту є забезпечення соціальної підтримки застрахованих осіб в умовах карантинних обмежень та тимчасової зупинки роботи суб’єктів господарювання, а також стимулювання суб’єктів господарювання та найманих працівників до вакцинації.

Реакція

Неоднозначно на “тисячу Зеленського” відреагували навіть чиновники з президентської фракції. Наприклад “слуга народу” Ліза Богуцька заявила журналістам у кулуарах Верховної Ради, що не планує вакцинуватися за будь-які кошти, адже в неї наявні антитіла до вірусу.

«Якщо у мене є імунітет, якщо я знаю, що у мене були зв’язки з хворими, вони призвели до зростання антитіл, отже, мій організм працює, навіщо мене заохочувати грошима це робити», – каже Богуцька.

До ідеї роздавати гроші за вакцини Ліза Богуцька ставиться так само скептично, як і до вакцинації.

Ще одним питанням, яким задаються українці, є доцільність введення обмежень на використання обіцяної тисячі гривень. Журналіст та екс-нардеп Борислав Береза у своєму Telegram-каналі висловив думку, що послугами, на які можна витратити кошти, зможуть скористатися тільки мешканці міст.

А я зараз у селі Попільня, що на Житомирщині. У селі мешкає до 2000 людей. Є повністю вакциновані. Але немає театру чи спортзалу. І навіть кінотеатру IMAX немає. Така сама ситуація з музеями, фітнес-клубом та концертним залом. Їх просто нема. І навіть нема виставкового центру“, – пише Береза.

Найяскравіше на ініціативу Володимира Зеленського відреагували у соцмережах: за добу користувачі створили безліч мемів та фотожаб, що висміюють “тисячу Зеленського”.

Також серед користувачів існує думка, що тисяча гривень, яка буде доступна тільки у “Дії” – це спосіб залучити до мобільного додатку якомога більше людей. Таким чином можна, наприклад, впровадити в майбутньому онлайн-вибори, або навіть використовувати додаток для узурпації влади.

Навіть ІТ-спеціалісти називають технічні проблеми додатку “Дія” вторинними, а небезпечними вважають саме підходи до цифровізації.

«Одна із серйозних небезпек електронного правління, запобіжники якої активно шукають у всьому світі, — стимулювати аполітичність.Зовнішня привабливість, комбінована із закритістю державних ІТ-систем, може привчати громадян не цікавитись політичними процесами замість того, щоб свідомо брати участь у них.Саме на ідеї неучасті громадян у політиці паразитують сучасні автократії», — каже гендиректор Prozorro Василь Задворний.

Єгор Євтушенко, спеціально для Litsa.com.ua

Як ми писали раніше:

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: