Що каже про пожежі Кримінальний кодекс

20 листопада 2020 о 19:20 - 2246

Олена ГарагуцОлена Гарагуц


Що каже про пожежі Кримінальний кодекс

Пожежа завжди є наслідком конкретної причини. В результаті встановлення таких причин розробляються та впроваджуються заходи щодо попередження виникнення та розвитку цього небезпечного явища, а також з’ясовується наявність чи відсутність складу злочину.

Про це «Лицам» повідомив судовий експерт Дніпропетровського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (НДЕКЦ МВС) В’ячеслав Кравченко.

За його даними, на сьогодні статистика щодо пожеж в Україні є невтішною. З кожним роком їх кількість збільшується, особливо в холодну пору року. Це – зростання у житлових будинках, яке зумовлено використанням населенням різноманітних приладів для опалення приміщень. Так, значним відсотком причин пожеж є використання неякісних чи несправних електричних обігрівачів.

«Відповідно до чинного законодавства, розслідування і судовий розгляд будь-яких кримінальних злочинів сьогодні неможливі без спеціальних знань, які застосовують для отримання доказової інформації. Так, висновок експерта за напрямком пожежно-технічної експертизи є одним із процесуальних джерел доказів в розслідуванні справ про кримінальні правопорушення, пов’язаних зі знищенням або пошкодженням майна», – розповів експерт.

Він назвав відповідні статті КК:

  • ст. 194 КК України – умисне знищення або пошкодження майна;
  • ст. 270 КК України – порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки.

Так, основним завданням пожежно-технічної експертизи є встановлення місця першочергового виникнення горіння (осередку пожежі). Після чого, виходячи із визначеного осередку пожежі, висуваються всі можливі версії  причини виникнення пожежі, навіть ті, які на перший погляд здаються неможливими.

В процесі детального дослідження кожної висунутої версії експертом враховуються та аналізуються всі фактори, які свідчать на користь даної версії або навпаки – спростовують її.

Значною мірою трапляються пожежі, які не мають складу злочину.

В інших випадках особа (потерпілий), якій було завдано матеріальних збитків, має право подати до суду позовну заяву про відшкодування матеріальної шкоди. В цьому разі потерпілий має знати про необхідність збереження слідів, які залишилися на конструкціях, матеріалах і обладнанні і які допоможуть встановити причину пожежі, шляхи поширення вогню і зони найбільш інтенсивного горіння.

«Задля чого у найкоротші терміни треба звернутись до Дніпропетровського НДЕКЦ МВС щодо проведення пожежно-технічного дослідження та здійснення огляду місця пожежі відповідними фахівцями, оскільки допущення зволікань, в багатьох випадках, може призвести до загублення криміналістично важливих слідів пожежі», – зауважив експерт.

В цілому, він звернув увагу на те, що краще запобігти пожежі, ніж ліквідувати її наслідки. Для чого у власному помешканні необхідно дотримуватись правил пожежної безпеки:

  • слідкуйте за станом та справністю електромережі;
  • не залишайте дітей без нагляду та не дозволяйте їм бавитися сірниками, запальничками та іншими небезпечними побутовими предметами;
  • намагайтесь уникати перевантаження електричних мереж, не вмикайте одночасно побутові електроспоживачі великої потужності;
  • не використовуйте неякісні, саморобні та несертифіковані побутові електроприлади.

«Шановні мешканці! Якщо Ви стали свідком пожежі, на будь-якій її стадії, фіксуйте побачене на відеозапис. Оскільки дані відеоматеріали в подальшому нададуть змогу більш точно встановити причину виникнення пожежі», – резюмував експерт Дніпропетровського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.

Нагадаємо, вчора на лівому березі Дніпра палало кафе.

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: