Що вважає український бізнес найбільшою перешкодою своїй діяльності? Дані опитування

22 вересня 2021 о 14:00 - 2268

Євген ОхайнийЄвген Охайний


Що вважає український бізнес найбільшою перешкодою своїй діяльності? Дані опитування

Американська торговельна палата разом з Citi Україна провела зріз думок вітчизняних бізнесменів щодо проблем, з якими вони стикаються у своїй діяльності.

Результати  опитування публікує Голос Америки.

Велика частка наших співвітчизників-підприємців вважає непереборною перешкодою для ведення своїх ділових справ систему судочинства. 56% опитаних висловили саме таку думку. Слід зазначити, що опитування проводилося не серед усього українського бізнесу, а лише серед тих компаній, що входять до складу Американської торговельної палати в Україні. В опитуванні, яке провели у серпні-вересні разом із банком Citi Україна, взяли участь 100 компаній. Тема опитування звучала наступним чином: “Бізнес-клімат в Україні: пост-пандемічний горизонт”.

Але навіть 44 відсотків тих, хто бачить інші перешкоди так само зазначили, що вони насамперед пов’язані з браком верховенства права в державі. Що ж це за перепони?

  • 32% опитаних вважає, що бізнесу не дають розвиватися, рости, та й просто існувати правоохоронці різних рівнів та державних структур.
  • 28% бізнесів на заваді стали податкові органи.
  • Такий же самий відсоток опитаних, 28% вважає, що вся проблема в олігархаті.

Це опитування підтвердило вже досить стару українську думку: щоб привабити іноземних інвесторів, покращити бізнес-клімат всередині України, треба викоренити корупцію та гарантувати як іноземним, так й вітчизняним бізнесам справедливе правосуддя. В цифрах це підтвердження виглядає так – 93% представників бізнес-спільноти висловила саме таку рекомендацію.

Але, попри це понад 90% членів Палати залишаються оптимістами та дають доволі бадьорий прогноз фінансового стану своїх компаній на кінець 2021 року. Більша частина опитаних сподівається на підвищення доходів. Серед них такі компанії, що не вдаються до скорочень або навіть планують збільшити штат працівників. Деякі прогнозують розширення інвестицій.

Стійки оптимісти сходяться на тому, що справи різко підуть вгору, якщо буде ліквідовано вказані перешкоди зі сторони держави. Адже, як ми вже добре зрозуміли з дослідження, проведеного іноземцями, критично важливо для бізнесів верховенство права.

Слід додати, що так вважає не лише  бізнес, але й у простих українців найменше довіри до судів та держустанов, які карають, забороняють чи стягують. Таку думку підтверджують безліч опитувань, проведених за багато років. Стратегічним кроком для нашої держави вважає наведення ладу у судочинстві й Президент Естонії Керсті Кальюлайд. Всі пам’ятають її нещодавні дещо різки заяви стосовно ведення бізнесу в Україні. Вона не рекомендує своїм громадянам інвестувати в Україну поки в ній не буде проведено реформи судів. Кальюлайд навіть підкреслила, що інвестування в Україну може бути небезпечним.

На все це слід звернути свою увагу  можновладцям та очільнику держави. Тому що для поборення корумпованого судочинства в Україні потрібна перш за все політична воля.

«Лица» також писали:

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: