Порахували, на яких видатках з Держбюджету-2021 “зекономив” уряд

09 жовтня 2021 о 09:00 - 10444

Євген ОхайнийЄвген Охайний


Порахували, на яких видатках з Держбюджету-2021 “зекономив” уряд

У вересні уряд значно пришвидшив фінансування видатків: при плані 114 млрд грн за загальним фондом профінансовано 109,7 млрд.

Таку новину повідомили у finance.ua.

При цьому протягом багатьох місяців відбувалося значне недовиконання планів щодо видатків. Як наслідок — за результатами 9 місяців непрофінансовано 69 млрд грн планових видатків за загальним фондом. Ще 31 млрд грн не було виконано за спеціальним фондом.

У Київській школі економіки проаналізували, на яких видатках із Держбюджету-2021 «зекономив» уряд.

Причини недовиконання рівня видатків:

  • невчасне використання органами влади тих коштів, які вже надані Держказначейством. За січень-вересень їхня сума склала понад 68 млрд грн за загальним фондом. Це говорить про те, що органи влади не проводять вчасно всі процедури і не встигають за темпами всіх запланованих видатків. Це призводить до того, що вони мають право на використання коштів, але кошти просто лежать на рахунках;
  • економія урядом на обслуговуванні державного боргу, внаслідок чого було зекономлено понад 9 млрд грн, а також на сплаті за гарантійними зобов’язаннями, яких фактично було сплачено на 1,7 млрд грн. Також важливим фактором економії на обслуговуванні держборгу є посилення курсу гривні. У бюджет на 2021 рік був закладений курс 29,1 грн за долар, у той час як у вересні він становив 26,7 грн за долар;
  • деякі органи влади досі не затвердили необхідні для фінансування документи. Зокрема незатвердженими залишаються 24 паспорти бюджетних програм на суму близько 3 млрд грн. Але якщо говорити про кількість напрямів використання бюджетних коштів, то мова йде про близько 5% бюджетних програм.

«Однак навіть із ними програмами ситуація не найгірша. Адже є цілий перелік програм, за якими не було витрачено жодної гривні у поточному році. Оскільки за ними ще не витрачено коштів, то ймовірність, що всі ці програми будуть профінансовані у повному обсязі, є дуже малою», — коментує керівниця Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління KШЕ Дарина Марчак.

Раніше «Лица» також писали про те, що президент повернув до Верховної Ради Закон «Про віртуальні активи».

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: