Підприємець з Кривого Рогу, чия кав’ярня працювала в карантин: «Зрозумів, що потрібно захищати свій бізнес»

22 грудня 2020 о 16:46 - 4348
Підприємець з Кривого Рогу, чия кав’ярня працювала в карантин: «Зрозумів, що потрібно захищати свій бізнес»

У Кривому Розі кав’ярня «Чай та кава» у карантин не зачинялася. Як їй це вдається? Чи поніс заклад втрати через карантин? Чи притягували власників до відповідальності? 

Мешканця Кривого Рогу Віталія Оніщенка у підприємництво привела криза 2008 року. Фірма з продажу будматеріалів, на якій він працював, знищилася, тож він почав працювати таксистом. Став постійним перевізником криворізької сім’ї, яка займалася ріелторською діяльністю: купівлею, продажем, орендою нерухомості.

«Став постійним таксистом сім’ї ріелторів. Так побачив, що бізнес працює. Я розумію, що цей бізнес працює і в цю кризу, тому що всілякі Постанови Кабінету Міністрів обмежують працювати багатьом підприємствам. Навіть, за продаж мила пишуть протоколи по 44-3 КоАП», – розповідає Оніщенко.

Минулого року вони купили приміщення на вул. Юрія Камінського, 26 у Кривому Розі під офіс для турфірми дружини, але воно виявилося завеликим. Тож, подружжя вирішило зробити поряд невеличку кав’ярню. Так ріелтор став займатися підприємництвом у сфері громадського харчування.

Коли Віталій Оніщенко почув, що в Україні впровадили карантин, спочатку обмежив доступ в свій заклад. Він поставив стіл, щоб не ніхто не міг зайти і почав працювати тільки на винос.

Обороти впали приблизно наполовину. Вистачало платити зарплату та сплачувати комунальні платежі.

Паралельно почав шукати інформацію в Інтернеті, вивчати Конституцію та законодавство. Серед них, і закон «Про захист населення від інфекційних хвороб».

«До речі, стаття 44-3 Кодексу про адміністративні порушення посилається саме на цей закон. Там, в статті 29 написано, як встановлюється взагалі карантин: за поданням головного санітарного лікаря. Ми подали запит і отримали відповідь від Міністерства охорони здоров’я, що від головного санітарного лікаря Ляшка подання до Кабінету Міністрів не було», – згадує підприємець.

Та пропрацював на винос він недовго. Вже за тиждень-два його кав’ярня почала працювати в звичному режимі. Бо, разом з іншими правозахисниками Євгенієм Ткаченком та Едуардом Комаром зрозуміли, що карантин взагалі незаконний і що це – «реальне знищення малого і середнього бізнесу».

«Я зрозумів, що потрібно свій бізнес захищати. У мене є четверо дітей. Двоїм сплачую аліменти. Крім того, є зобов’язання перед іншими людьми», – пояснює криворізький підприємець.

У березні, коли прибрав стіл та всі обмеження і сказав, що кав’ярня працює в звичному режимі (без масок, без перчаток та антисептиків), він особисто викликав поліцейських в свою кав’ярню «Чай та кава». На його заклад загалом навесні 2020 року склали два протоколи та обидва були «розбиті» в суді.

Оніщенко достає зі стосу паперів два рішення суду, згідно з якими в його діях був відсутній склад адмінправопорушень

Пізніше виявилося, що криворізькі правозахисники, ймовірно, мали рацію. 28 серпня 2020 року Конституційний Суд України ухвалив Рішення у справі щодо конституційності встановлених на період дії карантину обмежень прав і свобод громадян.

Конституційний Суд в своєму рішенні зазначив, що окремі обмеження прав і свобод можуть встановлюватися в умовах воєнного або надзвичайного стану. Також Конституційний Суд України наголосив, що обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина є можливим у випадках, визначених Конституцією України. Таке обмеження може встановлюватися виключно законом – актом, ухваленим Верховною Радою України як єдиним органом законодавчої влади в Україні; встановлення такого обмеження підзаконним актом (Постановами Кабінету Міністрів) суперечить Конституції України.

«І по-іншому я зрозуміти, як знищення підприємницької діяльності малого і середнього бізнесу, я не можу. Обороти навесні в мене зменшилися через те, що люди перестали ходити. Мої постійні клієнти: перукарні, татуажі, перманенти. Працював тільки я і працювали тільки дві аптеки», – згадує Оніщенко.

Але, каже, що наразі обороти кав’ярні повернулися до докарантинних.

Антон Філіппов

Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Поділитися: