Підприємець з Кривого Рогу, чия кав’ярня працювала в карантин: «Зрозумів, що потрібно захищати свій бізнес»

22 грудня 2020 о 16:46 - 10081

Andrey FedorovAndrey Fedorov


Підприємець з Кривого Рогу, чия кав’ярня працювала в карантин: «Зрозумів, що потрібно захищати свій бізнес»

У Кривому Розі кав’ярня «Чай та кава» у карантин не зачинялася. Як їй це вдається? Чи поніс заклад втрати через карантин? Чи притягували власників до відповідальності? 

Мешканця Кривого Рогу Віталія Оніщенка у підприємництво привела криза 2008 року. Фірма з продажу будматеріалів, на якій він працював, знищилася, тож він почав працювати таксистом. Став постійним перевізником криворізької сім’ї, яка займалася ріелторською діяльністю: купівлею, продажем, орендою нерухомості.

«Став постійним таксистом сім’ї ріелторів. Так побачив, що бізнес працює. Я розумію, що цей бізнес працює і в цю кризу, тому що всілякі Постанови Кабінету Міністрів обмежують працювати багатьом підприємствам. Навіть, за продаж мила пишуть протоколи по 44-3 КоАП», – розповідає Оніщенко.

Минулого року вони купили приміщення на вул. Юрія Камінського, 26 у Кривому Розі під офіс для турфірми дружини, але воно виявилося завеликим. Тож, подружжя вирішило зробити поряд невеличку кав’ярню. Так ріелтор став займатися підприємництвом у сфері громадського харчування.

Коли Віталій Оніщенко почув, що в Україні впровадили карантин, спочатку обмежив доступ в свій заклад. Він поставив стіл, щоб не ніхто не міг зайти і почав працювати тільки на винос.

Обороти впали приблизно наполовину. Вистачало платити зарплату та сплачувати комунальні платежі.

Паралельно почав шукати інформацію в Інтернеті, вивчати Конституцію та законодавство. Серед них, і закон «Про захист населення від інфекційних хвороб».

«До речі, стаття 44-3 Кодексу про адміністративні порушення посилається саме на цей закон. Там, в статті 29 написано, як встановлюється взагалі карантин: за поданням головного санітарного лікаря. Ми подали запит і отримали відповідь від Міністерства охорони здоров’я, що від головного санітарного лікаря Ляшка подання до Кабінету Міністрів не було», – згадує підприємець.

Та пропрацював на винос він недовго. Вже за тиждень-два його кав’ярня почала працювати в звичному режимі. Бо, разом з іншими правозахисниками Євгенієм Ткаченком та Едуардом Комаром зрозуміли, що карантин взагалі незаконний і що це – «реальне знищення малого і середнього бізнесу».

«Я зрозумів, що потрібно свій бізнес захищати. У мене є четверо дітей. Двоїм сплачую аліменти. Крім того, є зобов’язання перед іншими людьми», – пояснює криворізький підприємець.

У березні, коли прибрав стіл та всі обмеження і сказав, що кав’ярня працює в звичному режимі (без масок, без перчаток та антисептиків), він особисто викликав поліцейських в свою кав’ярню «Чай та кава». На його заклад загалом навесні 2020 року склали два протоколи та обидва були «розбиті» в суді.

Оніщенко достає зі стосу паперів два рішення суду, згідно з якими в його діях був відсутній склад адмінправопорушень

Пізніше виявилося, що криворізькі правозахисники, ймовірно, мали рацію. 28 серпня 2020 року Конституційний Суд України ухвалив Рішення у справі щодо конституційності встановлених на період дії карантину обмежень прав і свобод громадян.

Конституційний Суд в своєму рішенні зазначив, що окремі обмеження прав і свобод можуть встановлюватися в умовах воєнного або надзвичайного стану. Також Конституційний Суд України наголосив, що обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина є можливим у випадках, визначених Конституцією України. Таке обмеження може встановлюватися виключно законом – актом, ухваленим Верховною Радою України як єдиним органом законодавчої влади в Україні; встановлення такого обмеження підзаконним актом (Постановами Кабінету Міністрів) суперечить Конституції України.

«І по-іншому я зрозуміти, як знищення підприємницької діяльності малого і середнього бізнесу, я не можу. Обороти навесні в мене зменшилися через те, що люди перестали ходити. Мої постійні клієнти: перукарні, татуажі, перманенти. Працював тільки я і працювали тільки дві аптеки», – згадує Оніщенко.

Але, каже, що наразі обороти кав’ярні повернулися до докарантинних.

Антон Філіппов

Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: