Павло Шанька: «Є така несправедливість, на яку хотілося б, щоб держава подивилася»

03 березня 2021 о 15:00 - 5707
Павло Шанька: «Є така несправедливість, на яку хотілося б, щоб держава подивилася»

Павлоград. Близьке до лінії окупації місто. Західний Донбас.

Павло Шанька, власник мотомагазину «Піт-стоп», що на вулиці Дніпровській, ділиться секретами, досягненнями та проблемами.

«Раніше в мене було три магазини – цей, на ринку і на авторинку. З початком війни я закрив спочатку один магазин…» – розводить руками Павло Петрович.

І пояснює:

– Місто дуже близьке до лінії окупації. Та ще й карантин. Як і в усіх інших країнах також.

Ще дуже важко тримати бізнес – я наголошую! – чесно. Чесно – дуже важко тримати, тому що є альтернатива в Інтернеті. Так як люди, які продають в Інтернеті, не платять податки, не здають декларації, не мають ні оренди, ні пенсіонного внеску, тому вони можуть демпінгувати ціни, скидати їх. Бо вони не накладають проценти такі, які в нас йдуть в оподаткування.

Тому Інтернет дуже нас підкошує, дуже. Іноді відчуваю себе звичайним продавцем, тому що буває так, що прибуток виходить на місяць 3-4 тисячі гривень.

– А чого Ви самі не зробите інтернет-сторінку?

– Є в Інтернеті наша сторінка. Але якщо наслідувати тих, тоді виходить, що ми будемо обманювати в оподаткуванні. Щоб дешевше продавати, не платитимемо податки. Але з чого тоді держава буде платити пенсії нашим батькам?

Тоді, виходить, не треба йти до держави і казати: «Давайте нашим батькам гарну пенсію»? Якщо ми тут крадемо, то давайте і там…

Тому я і наголошую: дуже важко по закону.

В цьому році був карантин в січні місяці. Так, добре, нам виплатили компенсацію – виплатили 8 тисяч гривень. Виплатили дуже швидко.

Але, мені здається, тут трошки несправедливо. Треба, щоб по декларації компенсували. Це моя така особиста думка.

Тому що один здав декларацію мінімальну – йому 8 тисяч заплатили, другий здає декларацію максимальну – йому теж 8 тисяч гривень, хоча оподаткування в них різне, перший сплатив більше податків, другий менше. Вибачте, якщо я сплачую більше податків, компенсуйте мені більше. Це моя особиста думка.

Хоча, це я перший рік побачив, що почали, як кажуть, повертатися лицем до підприємця.

Тож, повторюся, на сьогоднішній день сама велика проблема – це Інтернет. Тут не те, що треба його закрити чи що – треба всім зробити однакові умови.

– Ви маєте на увазі інтернет-майданчики типу ОЛХ, де, наприклад, виставляють мотоцикл і продають без ПДВ, не звітують?

– Так, не звітують, мотоцикл продають.

А ще що – в Інтеренеті дуже багато шахраїв, бо він не підконтрольний. Приходять люди, скаржаться: «Ось я купив в Інтернеті, воно або поламане, або не підходить. Повернути не можу».

Я людям пояснюю:

«Ви ризикуєте і Ви повинні це розуміти. Коли у магазині покупаєте, то ми відповідаємо за цей товар».

Але не всі це розуміють.

Не всі розуміють, що в Інтернеті товар не обкладається податком. Через це мало коштів у Пенсійному фонді, немає з чого державі платити пенсії, соцвиплати. А тоді ж ми трєбуєм – ми трєбуєм це.

Тому тут трошки є така несправедливість, на яку хотілося б, щоб держава подивилася.

І хочеться, щоб люди розуміли, що малий бізнес не захищений ні з якого боку. Наприклад, коли я хворів, мені довелося закрити магазин. Я хворів, платив за все свої кошти, і мені ніхто лікарняних не виплатив. Тому що це – бізнес на свій ризик.

Наприклад, я торгую мототехнікою – це бізнес літній, взимку в мене дуже важкі часи. І раніше я зимою брав кредити, щоб сплатити за оренду. На сьогоднішній день непідйомні проценти кредитування. Непідйомні!

Якщо я десь хочу свій бізнес підтримати, якщо в мене є якась задумка зробити крок вперед з технологіями, то я не маю такої можливості, бо для цього потрібні капіталовкладення, а їх ніде взяти.

– А які Ви готові платити кредитні відсотки?

– Від чого відштовхуємося? Від відсотка на вартість товару на продаж. Конкуруючі з Інтернетом, ми не можемо великій відсоток на вартість накласти.

Як раніше ми накладали, чесно кажучи, 30%, 25%, то зараз ми накладаємо 10-15%. І якщо ми накладаємо 10-15%, а кредит в мене бере 28%, то я не можу, просто не можу його потягти.

Відсоток кредитування накладає відбиток на бізнесі. Чим менша ставка кредитування, тим я маю менший процент накласти на товар, і вигідніше людям. Тому що все, що накладається на підприємство, тим чи іншим чином накладається на товар, шкодить покупцю.

Якщо, наприклад, буде кредитування, як ось кажуть, 5-7-9%, то я б сказав, що і 9% то вже забагато. Я розробив схему, і 7% – це максимально, що малий бізнес може потягти. Малий, я кажу лише про малий бізнес, тому що в малого бізнесу багато ризиків.

Але на тих умовах, як зараз, що треба наймати людей, що б отримати той кредит…

Я вважаю, що таки кредити повинні бути підтримуючими. Підтримувати малий бізнес, тому що в багатьох випадках малий бізнес є сімейним бізнесом. В ньому можуть брати участь і жінка, і чоловік. Якщо цей бізнес занепадає, то занепадає вся сім’я.

Олена Гарагуц

Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government

Поділитися: