Павло Шанька: «Є така несправедливість, на яку хотілося б, щоб держава подивилася»

03 березня 2021 о 15:00 - 6315

Олена ГарагуцОлена Гарагуц


Павло Шанька: «Є така несправедливість, на яку хотілося б, щоб держава подивилася»

Павлоград. Близьке до лінії окупації місто. Західний Донбас.

Павло Шанька, власник мотомагазину «Піт-стоп», що на вулиці Дніпровській, ділиться секретами, досягненнями та проблемами.

«Раніше в мене було три магазини – цей, на ринку і на авторинку. З початком війни я закрив спочатку один магазин…» – розводить руками Павло Петрович.

І пояснює:

– Місто дуже близьке до лінії окупації. Та ще й карантин. Як і в усіх інших країнах також.

Ще дуже важко тримати бізнес – я наголошую! – чесно. Чесно – дуже важко тримати, тому що є альтернатива в Інтернеті. Так як люди, які продають в Інтернеті, не платять податки, не здають декларації, не мають ні оренди, ні пенсіонного внеску, тому вони можуть демпінгувати ціни, скидати їх. Бо вони не накладають проценти такі, які в нас йдуть в оподаткування.

Тому Інтернет дуже нас підкошує, дуже. Іноді відчуваю себе звичайним продавцем, тому що буває так, що прибуток виходить на місяць 3-4 тисячі гривень.

– А чого Ви самі не зробите інтернет-сторінку?

– Є в Інтернеті наша сторінка. Але якщо наслідувати тих, тоді виходить, що ми будемо обманювати в оподаткуванні. Щоб дешевше продавати, не платитимемо податки. Але з чого тоді держава буде платити пенсії нашим батькам?

Тоді, виходить, не треба йти до держави і казати: «Давайте нашим батькам гарну пенсію»? Якщо ми тут крадемо, то давайте і там…

Тому я і наголошую: дуже важко по закону.

В цьому році був карантин в січні місяці. Так, добре, нам виплатили компенсацію – виплатили 8 тисяч гривень. Виплатили дуже швидко.

Але, мені здається, тут трошки несправедливо. Треба, щоб по декларації компенсували. Це моя така особиста думка.

Тому що один здав декларацію мінімальну – йому 8 тисяч заплатили, другий здає декларацію максимальну – йому теж 8 тисяч гривень, хоча оподаткування в них різне, перший сплатив більше податків, другий менше. Вибачте, якщо я сплачую більше податків, компенсуйте мені більше. Це моя особиста думка.

Хоча, це я перший рік побачив, що почали, як кажуть, повертатися лицем до підприємця.

Тож, повторюся, на сьогоднішній день сама велика проблема – це Інтернет. Тут не те, що треба його закрити чи що – треба всім зробити однакові умови.

– Ви маєте на увазі інтернет-майданчики типу ОЛХ, де, наприклад, виставляють мотоцикл і продають без ПДВ, не звітують?

– Так, не звітують, мотоцикл продають.

А ще що – в Інтеренеті дуже багато шахраїв, бо він не підконтрольний. Приходять люди, скаржаться: «Ось я купив в Інтернеті, воно або поламане, або не підходить. Повернути не можу».

Я людям пояснюю:

«Ви ризикуєте і Ви повинні це розуміти. Коли у магазині покупаєте, то ми відповідаємо за цей товар».

Але не всі це розуміють.

Не всі розуміють, що в Інтернеті товар не обкладається податком. Через це мало коштів у Пенсійному фонді, немає з чого державі платити пенсії, соцвиплати. А тоді ж ми трєбуєм – ми трєбуєм це.

Тому тут трошки є така несправедливість, на яку хотілося б, щоб держава подивилася.

І хочеться, щоб люди розуміли, що малий бізнес не захищений ні з якого боку. Наприклад, коли я хворів, мені довелося закрити магазин. Я хворів, платив за все свої кошти, і мені ніхто лікарняних не виплатив. Тому що це – бізнес на свій ризик.

Наприклад, я торгую мототехнікою – це бізнес літній, взимку в мене дуже важкі часи. І раніше я зимою брав кредити, щоб сплатити за оренду. На сьогоднішній день непідйомні проценти кредитування. Непідйомні!

Якщо я десь хочу свій бізнес підтримати, якщо в мене є якась задумка зробити крок вперед з технологіями, то я не маю такої можливості, бо для цього потрібні капіталовкладення, а їх ніде взяти.

– А які Ви готові платити кредитні відсотки?

– Від чого відштовхуємося? Від відсотка на вартість товару на продаж. Конкуруючі з Інтернетом, ми не можемо великій відсоток на вартість накласти.

Як раніше ми накладали, чесно кажучи, 30%, 25%, то зараз ми накладаємо 10-15%. І якщо ми накладаємо 10-15%, а кредит в мене бере 28%, то я не можу, просто не можу його потягти.

Відсоток кредитування накладає відбиток на бізнесі. Чим менша ставка кредитування, тим я маю менший процент накласти на товар, і вигідніше людям. Тому що все, що накладається на підприємство, тим чи іншим чином накладається на товар, шкодить покупцю.

Якщо, наприклад, буде кредитування, як ось кажуть, 5-7-9%, то я б сказав, що і 9% то вже забагато. Я розробив схему, і 7% – це максимально, що малий бізнес може потягти. Малий, я кажу лише про малий бізнес, тому що в малого бізнесу багато ризиків.

Але на тих умовах, як зараз, що треба наймати людей, що б отримати той кредит…

Я вважаю, що таки кредити повинні бути підтримуючими. Підтримувати малий бізнес, тому що в багатьох випадках малий бізнес є сімейним бізнесом. В ньому можуть брати участь і жінка, і чоловік. Якщо цей бізнес занепадає, то занепадає вся сім’я.

Олена Гарагуц

Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: