Не брудни криниці, бо схочеш водиці: наскільки безпечно пити воду з колодязів Дніпропетровщини

12 листопада 2021 о 17:00 - 18120

Єгор ЄвтушенкоЄгор Євтушенко


Не брудни криниці, бо схочеш водиці: наскільки безпечно пити воду з колодязів Дніпропетровщини

Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб провів лабораторний контроль якості питної води у громадських та індивідуальних колодязях на території Дніпропетровської області та опублікував звіт. Чи безпечно пити колодязну воду та які порушення були зафіксовані?

Найчастіше колодязну воду, як питну, використовує сільське населення: за даними МОЗ, 75% жителів сіл та селищ України споживає воду з громадських чи індивідувальних колодязів. Також колодязну воду споживають жителі міст, що живуть у приватних секторах.

Стандарти якості

Стандарти якості питної води регулює Водний кодекс України, а також Закон України “Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення”, що був прийнятий Верховною Радою України у 2002 році.

Згідно із цими нормативними документами, вода може вважатися питною, якщо вона відповідає епідемічним та радіаційним нормам, має сприятливі органолептичні властивості та хімічний склад, шо не є шкідливим.

Найпоширеніше захворювання, що пов’язано з вживанням неякісної води, – це водно-нітратна метгемоглобінемія, що проявляється, найчастіше, у немовлят до 3 років. Випадки захворювання можуть призвести до летальних випадків. Викликана ця хвороба великою кількістю нітратів, що містяться у воді. Саме через це МОЗ не рекомендує вживати воду, у якій вміст нітратів перевищує встановлену норму у 50 мг/ куб. дм.

Аналіз колодязів Дніпропетровщини

25 жовтня ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ  МОЗ» опублікувала звіт щодо щоквартальної перевірки якості питної води на Дніпропетровщині. В рамках цієї перевірки співробітники центру дослідили майже 100 проб води з громадський та індивідуальних колодязів.

Невідповідність нормам санітарно-хімічних показників була зафіксована у 22 з 88 індивідувальних колодязів, що становить 25%, з яких вміст нітратів перевищує норму у 10 колодязях (11%).

За мікробіологічними показниками з 54 взятих проб, 15 дослідники визнали нестандартними. Це складає понад 27% від загальної кількості колодязів, що взяли участь у дослідженні.

З 94 проб води, взятих у громадських колодязях, лише 53 були визнані відповідними  санітарно-хімічним нормам. Тобто не відповідають нормам понад 43% громадських колодязів. Завелика кількість нітратів була зафіксована у 5 пробах, що складає понад 5% усіх учасників дослідження.

Трохи краще ситуація з громадськими колодязями в контексті мікробіологічних показників: 20% від усіх проб були визнані нестандартними.

Ситуація у інших областях України

Подібний аналіз проб колодязної води проводиться регіональними установами МОЗ і в інших областях України.

Однією з найзабрудненіших в Україні є вода у колодязях міста Вінниця. Як повідомляє головний спеціаліст санітарно-гігієнічного відділу СЕС у місті Вінниця Людмила Крутікова, з 521 криниці, що є активними у місті, тільки 10 відповідають усім санітарно-епідемічним нормам, ще 38 мають підвищену жорсткість, але за іншими показниками відповідають нормам. Таким чином понад 90% колодязів Вінниці є невідповідними нормам або навіть небезпечними.

У Житомирській області з 1049 проб, що були досліджені на вміст нітратів, у 445 випадках було зафіксовано перевищення норми. Тобто майже половина (42,4%) колодязів Житомирщини є непридатними в якості джерела питної води. Про це повідомляє місцеве видання “20 хвилин” з посиланням на ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України».

Як повідомляє прес-служба ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ України”, на Прикарпатті за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками з 1862 проб, виявили 203 зразка води, що не відповідали встановленим вимогам, тобто майже 11%.

Значно краща ситуація з колодязною водою у Тернопільській області: у І кварталі 2021 р. за санітарно-хімічними показниками із 996 взятих проб невідповідними було визнано 15, тобто лише 1,5%. Про це повідомило ДУ “Тернопільський ОЦКПХ МОЗ України” на своїй сторінці у Фейсбук.

Нагадаємо, через 10 років Україна може зіштовхнутися з серйозним дефіцитом питної води. Про це 10 листопада повідомила Голова Держпродспоживслужби Владислава Магалецька під час виступу на Форумі з екології та сталого розвитку, що проходить у Києві, – повідомляє Урядовий портал.

За її словами, у можливому дефіциті питної води винні застарілі норми, що стосуються її якості. Голова Держпродспоживслужби вважає, що встановлені нормативні показники не є ефективними, а також ігноруються більшістю постачальників питної води.

«Наші норми потребують якнайшвидшої модернізації із використанням досвіду Європейського Союзу. Держпродспоживслужба підтримує адаптацію українського законодавства до європейських норм», – сказала Магалецька.

Єгор Євтушенко, спеціально для Litsa.com.ua

Раніше “Лица” повідомляли у рубриці Екологія:

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: