Наодинці з гігантом: як у карантин «добивають» дрібного фермера

18 січня 2021 о 11:23 - 9461
Наодинці з гігантом: як у карантин «добивають» дрібного фермера

Правоохоронні органи та чиновники, у скрутні часи коронакризи, не те, що не поспішають допомагати дрібному фермеру у боротьбі з заводом-гігантом, а ще й, здається, обрали сторону його опонента.

У часи пандемії коронавірусу фермери стикаються не просто зі збитками, а з ризиком втрати своєї справи. Фермер-одноосібник з міста Апостолове Дніпропетровської області Анатолій Мельник займається вирощуванням овочів.

«Вирощуємо овочі: морковка, буряк, капуста», – сказав Мельник.

В коронавірус, каже, справи погіршилися.

«Карантин, звісно, вплинув. Не можна продукцію продати, частина пропала, частину заховали. Не знаємо, що воно буде з весни. Майже нічого не продали», – констатував фермер.

Але це ще півбіди. Анатолій Мельник взагалі бореться за збереження сімейної справи. Дві земельні ділянки, на яких працювала його сім’я, Апостолівська міська рада передала великому цементному заводу для отримання вапняків та глини.

«Апостолівська міська рада проголосувала забрати землю, щоб завод добував там корисні копалини. Без згоди власника землі. І якщо ви даєте земельну ділянку, як ви можете передати цю земельну ділянку без договору оренду і жодна копійка не поступає в громаду. Результат: якщо заїхати в Апостолівський район, то дорог немає», – прокоментував захисник Мельника, адвокат Олександр Кононенко.

За словами фермера, в карантин справи із захистом землі погіршилася: «Я декілька разів ходив у місцеву прокуратуру. І навіть заяви не брали через коронавірус».

Його доповнює адвокат: «Біда в тому, що ми не можемо відстояти свої права у зв’язку з тим, що коронавірус».

За словами Олександра Кононенка, у період карантину стало складніше «достукатися» як до правоохоронців, так і до чиновників. Але, все ж таки, виходило.

«Що нам дає відповідь за підписом заступника керівника Нікопольської прокуратури? Так, дійсно «Ми встановили, що земельна ділянка була передана за участі конфлікту інтересів, за участю працівника заводу». Відповідно до цього, це не є законне рішення. Але, в даному випадку ми не забрали цю земельну ділянку назад, ми оштрафували особу, яка проголосувала. Тобто, виходить, що прокурор спрацював не на стороні маленької особи, яка намагається вижити, а на стороні суб’єкту владних повноважень», – сказав адвокат.

Адвокат Олександр Кононенко

 

Вони тричі зверталися до Окружного адміністративного суду. І суд виніс рішення, відповідно до якого зобов’язав Апостолівську міську раду у присутності землевласника розглянути його заяву щодо скасування рішення «Про погодження отримання гірничого відводу Жовтокам’янського родовища Криворізькому заводу ПрАТ «ХайдельбергЦемент Україна» за межами селища Жовтого».

За таких фермерів-одноосібників і має заступатися держава. Сім’ї, які самі обробляють землі, отримують більші доходи, ніж ті, хто просто здають в оренду паї. Тож, на селі або невеликих населених пунктах, залишається більше людей з гідними доходами – їм немає потреби виїжджати, у людей є робота та і до землі вони відносяться, як правило, дбайливіше – бо це їхня годівниця.

Антон Філіппов

Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Поділитися: