Місцеві вибори-2020: зміни у голосуванні для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення (відео)

27 вересня 2020 о 16:30 - 2485

Avataradmin


Місцеві вибори-2020: зміни у голосуванні для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення (відео)

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Це буде перше голосування за новими правилами з використанням нового бюлетеня. Новий виборчий кодекс містить, зокрема, зміни у голосуванні для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення. Які виборчі нововведення стосуються інклюзивності, а які питання залишилися невирішеними?

Позитивні нововведення

Серед найпозитивніших аспектів прийнятого Кодексу – це врегулювання питань доступності приміщень для голосування та виборчих комісій. У Кодексі прямо передбачено обов’язок органів виконавчої влади й органів місцевого самоврядування надати доступні для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення приміщення для проведення виборів.

У новому кодексі розширилося коло осіб, на яких поширюється норма щодо інклюзивності. Це пов’язано з тим, що до маломобільних груп населення належать, крім осіб з інвалідністю, також люди літнього віку, вагітні жінки, батьки з дітьми у візочках та інші особи, які не можуть самостійно пересуватися або їм важко це робити.

Якщо можливості повністю пристосувати приміщення для потреб маломобільних груп населення немає, то органи місцевого самоврядування мусять забезпечити «безперешкодний доступ зазначених осіб до таких приміщень». Про що саме йдеться, не уточнюється, що може призвести до невиконання норми.

Ще одне позитивне нововведення – забезпечення для виборців, зокрема з вадами слуху та зору, закріплення норми, відповідно до якої матеріали передвиборчої агітації з використанням електронних (аудіовізуальних) засобів масової інформації повинні титруватися та/або перекладатися на українську жестову мову.

Крім того, з урахуванням доступу для людей з інвалідністю мають створюватись офіційні сайти, пов’язані з передвиборчою агітацією, та матеріали про порядок голосування, відповідальність за порушення виборчого законодавства й інформації про кандидатів, партії на дільницях.

Виборчий кодекс значно спрощує комунікацію з Державним реєстром виборців: він дає можливість надсилати заяви про включення до реєстру та виправлення помилок онлайн.

Як і в попередньому виборчому законодавстві, виборець, що постійно не здатний пересуватися самостійно, може уповноважити на подання письмового запиту іншу людину. Проте новий Кодекс уточнює, що повноваження такої особи мають бути оформлені відповідно до законодавства.

Нововведенням також є норма, яка надає право особам, що супроводжують людей з інвалідністю, бути присутніми на засіданнях виборчих комісій без дозволу чи запрошення.

Стаття 65 Кодексу чітко визначає право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності комісії нижчого рівня у випадку незабезпечення передбачених законодавством умов для доступу виборців з інвалідністю до виборчого процесу.

Невирішені питання

Дискусійною є норма щодо необхідності зазначення безпосередньо у списках виборців позначки про наявність у виборця інвалідності, пов’язаної з вадами зору, порушеннями опорно-рухового апарату та постійної нездатності самостійно пересуватися (за наявності).

З одного боку, наявність позначки допомагає членам виборчих комісій належним чином організувати голосування цих виборців та облаштувати виборчу дільницю, з іншого боку – призводить до розголошення персональних даних.

За наявності в списку виборців позначки про постійну нездатність самостійно пересуватися Кодекс, як і попереднє виборче законодавство, передбачає автоматичне включення таких осіб у витяг для голосування за місцем перебування. Водночас профільні громадські організації відзначають, що виборці з інвалідністю досить часто бажають здійснювати своє волевиявлення саме в приміщенні для голосування, як і інші виборці, а не за місцем проживання.

Виборчий кодекс, як і попереднє виборче законодавство, не містить вимог щодо доступності території на шляху до приміщення для голосування, а також санітарних приміщень.

Також не врегульовано питання виготовлення виборчих бюлетенів для осіб з порушеннями зору.

Збережені старі норми, якими надається можливість людям з інвалідністю отримувати допомогу від сторонніх осіб при заповненні та вкиданні у виборчу скриньку бюлетенів. Дискусійний момент – положення щодо визначення головою або членом комісії сторонньої особи для допомоги в реалізації права голосу виборцю з порушенням зору.

Профільні громадські організації неодноразово виступали проти такого формулювання норми, оскільки виборці з порушенням зору не завжди довіряють допомозі сторонніх осіб у кабіні для таємного голосування. Разом з тим представники ГО наголошували, що оновлена норма не повинна зобов’язувати комісію дозволяти допомогу лише з боку особи, що супроводжує виборця.

Вирішенням питання може бути подання виборцем заяви до органів реєстру виборців з проханням користуватися при отриманні та опусканні до скриньки бюлетенем за допомогою супровідної особи. Зокрема, й тієї, яка може не бути виборцем (наприклад, неповнолітній родич), проте закріплення такого підходу також може мати ризики адміністративного чи іншого неправомірного впливу.

Крім того, у новому виборчому законодавстві вживається різна термінологія, наприклад, «фізичні порушення» та «фізичні вади». Обидва терміни не дають змоги визначити повне коло осіб, що може призвести до труднощів застосування норми на практиці.

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: