Мільйони за приправи: у скільки обійдуться особливості шкільного меню Євгена Клопотенка

25 січня 2022 о 09:00 - 114987

Avataradmin


Мільйони за приправи: у скільки обійдуться особливості шкільного меню Євгена Клопотенка

В українських школах почався третій тиждень харчування учнів за новим меню у рамках  реформи шкільного харчування, ініційованної Оленою Зеленською. Окрім скарг на несмачну їжу, великі ціни та маленькі порції, з плином часу, харчова реформа обростає новими сканадалами.

У новому меню, що запропонував кулінарний експерт Євген Клопотенко, багато нововведень. Зокрема, в шкільних їдальнях у страви почали додавати значно менше солі та цукру. Як альтернативу Клопотенко пропонує використовувати різноманітні приправи та спеції.

Багато шкіл та інших комунальних закладів закупили необхідні заправки, інші – тільки планують це зробити. Проте вже зараз багато відповідних тендерів викликають запитання та сумніви як на Дніпропетровщині, так і в інших регіонах України. Що саме закуповують заклади освіти для своїх вихованців, скільки це коштує та хто на цьому заробляє – читайте у матеріалі.

Нововведення

Ще у 2019 році Євген Клопотенко опублікував книгу “Збірник рецептур страв  для харчування дітей шкільного віку в організованих освітніх та оздоровчих закладах“. Тоді це були лише рекомендації українського шеф-кухаря.

На початку 2021 року Клопотенко увійшов до складу команди Олени Зеленської та став провідним експертом в контексті нового меню для закладів освіти. Саме тоді він почав впроваджувати свої погляди на харчування українських дітей.

26 жовтня минулого року МОЗ опублікувало технологічні карти, більшість страв у яких були взяті зі згаданого раніше збірника рецептур Клопотенко. Окрім усього іншого, у нових стравах з’явилися багато заправок до їжі, зокрема це:

  • ванільний цукор
  • гвоздика
  • імбир
  • карі
  • коріандр
  • кориця
  • кріп
  • куркума
  • лавровий лист
  • майоран
  • мускатний горіх
  • м’ята
  • орегано
  • паприка
  • петрушка
  • розмарин
  • перець духм’яний
  • часник сушений
  • хмелі-сунелі
  • чорний мелений перець

Закупівля спецій на Дніпропетровщині

За даними аналітичного сервісу Clarity Project, з початку року освітні заклади Дніпропетровщини додатково закупили заправок для їжі на суму 1 079 623 грн. Якщо враховувати угоди, які вже опубліковані, але тільки планують укладатися, загальна сума дорівнює понад 2,5 млн гривень.

Не дивлячись на те, що в нових технологічних картах використання солі у стравах зводиться до мінімуму, деякі заклади освіти вже встигли закупити її підозріло багато. Наприклад, виконавчий комітет Червоногригорівської селищної ради Нікопольскої селищної ради закупив 540 кг йодованої солі на 6,5 тисяч гривень за ціною 12 грн/од. Беручи до уваги те, що у смт Червоногригорівка один дошкільний заклад та дві школи, а рекомендована кількість солі у стравах 1 – 1,5 грами, закупленої кількості вистачить на декілька років (360-540 тисяч порцій). При тому, що строк виконання робіт вказано до кінця поточного року. Чи може все ж таки страви будуть трохи солонішими?

Деякі заклади дуже відповідально поставилися до “приправних” нововведень, замовивши спеції на великі суми, навіть не вказуючи які конкретно продукти є предметом закупівлі. Гімназія № 27 міста Кам’янське закупила 50 кг “заправок та приправ” (не вказано яких саме) на суму майже 50 тисяч гривень. Тобто 1 кг цих спецій коштує приблизно тисячу гривень. І подібних тендерів, де невідомі приправи закуповуються на десятки тисяч гривень, дійсно багато.

“Лица” проаналізували закупівлі чотирьох випадкових закладів освіти з різних куточків Дніпропетровщини: деякі ціни на заправки різняться у декілька разів.

Найдешевше майже усі приправи закупила для освітніх закладів Солонянська селищна рада. На відміну від інших замовників, кожна із спецій коштує не більше ніж 500 грн. Порівнюючи із середньою вартістю на ринку, ці ціни є найбільш реалістичними. Наприклад, кілограм насіння кмину коштує близько 180 грн, що співпадає з вартістю приправи на маркетплейсі Prom.ua.

 

Проте, багато спецій, закуплених школою, так само коштують у тендері дорожче, ніж їх справжня ціна, яку можна знайти в Інтернеті. Сушений кріп у договорі підряду закупили за 237 грн, а середня вартість кропу на торговому майданчику – 100-150 гривень.

Значно більше на заправки до їжі витратили Криворізька гімназія №98 та Ліцей №31 міста Кам’янське. Багато закуплених спецій придбали за ціни, що у декілька разів перевищують середню ціну на ринку. Наприклад, те ж насіння кмину гімназія №98 купила за 1750 грн за кілограм, при середній вартості у 180 грн – відбувається націнка майже у 10 разів. 31-ий ліцей закупив цю приправу лише вдвічі дорожче за ринкову вартість.

Теж саме можна сказати і про суху гвоздику, імбир, петрушку, хмелі-сунелі тощо. Націнка на кожну зі спецій, представлених у таблиці вище, відбувається як мінімум у два рази.

Проте найбільше коштів із списку на приправи витрачає Первомайський ліцей. На відміну від Солонянської селищної ради, тут не витрачають на кіло будь-якої приправи менше ніж 500 гривень. Імбир, що купили 1500 грн/кг (сер. – 300), кмин за ціною 1000 грн/кг (сер. – 180) та сушений кріп вартістю 1250 грн/кг (сер. – 250) – націнка у 5 разів. А також інші приправи, що також коштують значно дорожче за ціни на ринку.

Кам’янська середня загальна школа №21 навпаки знайшла постачальника дуже дешевих заправок для нових страв. За 28 тисяч гривень керівництво школи придбало 143 тонни приправ. Можна припустити, що така велика кількість – лише помилка на сайті Prozorro, проте у договорі вказані ті ж самі дані. А от вид приправ знову залишився в таємниці.

Інші “приправні” скандали

Найбільш гучним скандалом після впровадження нового меню стала закупівля заправок для страв у Харківській області. Там ситуація схожа на те, що відбувається на Дніпропетровщині: одні заклади освіти купляють спеції задешево, інші – накручуючи ціну у декілька разів.

Як повідомляють “Наші гроші” з посиланням на Харківський антикорупційний центр, харківський ліцей “Обдарованість” придбав тім’ян та орегано за цінами (1350 та 1380 грн/), що значно більші, ніж ціни в тендерах інших закладах освіти регіону. Наприклад, Зеленогайська спеціальна школа придбала орегано за 255 грн за кілограм, а у Харківській спеціальній школі № 3 орегано придбали за 400 грн/кг. Постачальником усіх спецій у харківський ліцей “Обдарованість” стала ФОП Масимова Раїса.

Така ж ситуація, але з чебрецем сталася під час закупівлі приправ відділом освіти, культури, молоді та спорту Близнюківської селищної ради. Він там коштує значно дорожче за інші спеції – понад 1700 грн. Підрядником у цій угоді знову стала ФОП Масимова Раїса.

І таких прикладів націнки на заправки до страв у регіоні достатньо: у Пісочині купують сухий кріп за 1340 грн/кг, у Мерефі – віддають 670 гривень за кілограм чорного перцю при середній ринковій ціні у 150 гривень тощо.

Адже можна написати ідеальну реформу, але вона зазнає хейту від якості її виконання на місцях. Тож, дивлячись на такі закупівлі. можна побачити, що головна проблема. явно не у браку коштів на харчування у школах“, – пише Павло Новик, автор матеріалу про закупівлю спецій в освітніх закладах Харківщини.

Єгор Євтушенко, спеціально для Litsa.com.ua

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: