Маски під носом, «пістолет» та недоречні жарти: як COVID-19 вплинув на місцеві вибори

26 жовтня 2020 о 16:30 - 5565

adminadmin


Маски під носом, «пістолет» та недоречні жарти: як COVID-19 вплинув на місцеві вибори

У загальноосвітній школі №49, розташованій на вулиці Одоєвського, 49, розмістилися аж 3 виборчі дільниці, що обслуговують одномандатний виборчий округ №26 та понад 6 тисяч виборців. Журналіст «Лиц» навідався до двох з цих дільниць ― 121116 та 121117, аби дізнатися, чи дотримуються їх працівники та відвідувачі карантинних заходів, та постежити за дотриманням норм виборчого законодавства.

Нагадаємо, що Дніпро наразі знаходиться в «помаранчевій» карантинній зоні: майже щодня лабораторії фіксують більше сотні нових випадків у місті й 300 — у регіоні. Саме тому дотримання протиепідемічних заходів — це надважливий крок для збереження здоров’я та потенційного порятунку життя.

Першим, що побачив наш журналіст, коли прибув до ЗОШ №49, був інформаційний куточок на вхідних дверях. На жаль, зафіксувати всі аркуші працівники аж трьох дільниць не спромоглися, тому виборці могли недобачити важливу інформацію.

З іншого боку вхідних дверей розмістили санітайзер, який при довгому натисканні видавав досить багато дезінфекційної рідини.

Ще один інформаційний куточок (на цей раз добре зафіксований) та флакон з антисептиком були розташовані вглибині приміщення, тож не дізнатися про загрозу COVID-19 та не обробити руки могли лише ті люди, які навмисне нехтують карантинними заходами.

Закінчивши гігієнічні процедури, журналіст вирушив до виборчої дільниці 121116.

На вході до дільниці ніхто не перевірив у представника преси температуру, тоді він звернувся до однієї з працівниць відділення, що стежить за доброчесністю виборчого процесу:

«Температуру тут постійно міряють, на вході, — запевнила пані. — Там у них пістолет (безконтактний термометр — прим. ред.)».

Дійсно, після цього «на радарі» з’явився чоловік із термометром, який пояснив, що журналіст «буквально пролетів» крізь нього, тому він не зміг заміряти йому температуру. Чи мав працівник дільниці право взагалі пропускати осіб до відділення, не зробивши доручену йому процедуру, — питання відкрите.

У самому відділенні були створені всі умови для безпечних виборів відповідно до рекомендацій МОЗ. Наприклад, на підлозі наклеїли свіжу розмітку, а людей пускали до столів із бюлетенями по одній до кожного столу, згідно з адресою реєстрації.

Усього було обладнано 6 кабінок, одна з котрих призначалася для людей із температурою 37,2°C.

Також одна зі скриньок для бюлетенів призначалася для осіб з підвищеною температурою. Станом на 14:14 в неї було кинуто 1 протокол виборчої комісії та жодного бюлетеня.

Працівники дільниці були раді поспілкуватися з пресою та пожартувати про гарну посмішку під маскою 🙂

А ось інші працівниці, що сумлінно працювали та не звернули увагу на фільмування, ходили тонким льодом: якщо уважно придивитися, то можна помітити, що маски в них надягнуті неправильно.

Голова виборчої дільниці №121116 стосовно дотримання відвідувачами протиепідемічних заходів розповіла:

«Намагаємося дотримуватися карантинних заходів. Річ у тім, що, відповідно до виборчого законодавства, ми рекомендуємо правильно надягати маску та пропонуємо взяти одну на вході, але якщо людина прийде на дільницю без неї, ми не маємо права її не пустити».

Поспілкувалися з пресою й прості люди, що прийшли голосувати. Вони розповіли про своє ставлення до виборів під час карантину у «помаранчевій» зоні:

Пенсіонери Ніна та Іван: «Проводити вибори не бажано, проте… Ми підготувалися, одягли маски, скористалися антисептиком. Маску треба одягати й носити, бо що це таке? Погано, коли молоді люди нехтують правилами та «підхоплюють» вірус і від молодих, і від старих».

Батько Михайло, що, попри рекомендації, прийшов до дільниці з дочкою: «Не можу дитину вдома залишити. Та взагалі нещодавно справляли День міста, а ці вибори нічого не змінять». На питання, чи брав сам він участь у святкуванні Дня міста, Михайло вирішив не відповідати.

Студентка Ксенія: «Якби представники влади хотіли скасувати вибори, вони б їх скасували. Але якщо вже владою дозволено, то нехай проводиться як проводиться».

Один молодик на питання журналіста про «помаранчеву» зону відповів, що не знає, про що йде мова, бо йому це не цікаво. А от цікаво те, що його без зайвих питань пропустили до виборчої дільниці, хоча маска на обличчі хлопця була приспущена з носа. Тільки після звернення журналіста до працівників дільниці йому було зроблено зауваження — хлопець надів маску правильно.

Наступною на шляху «Лиц» могла стати дільниця №121115, проте в ній було настільки людно, що наступна фотографія розкаже про ситуацію краще, аніж великий репортаж.

Тому наступною на шляху нашого журналіста стала дільниця №121117, розташована на другому поверсі школи №49.

Як і вимагається, перед входом до дільниці було створено інформаційний куточок та встановлено ємність із санітайзером.

Температуру вимірювали вже в середині дільниці, адже працівники, спираючись на власні забобони, не бажали міряти «через поріг». Комічні ситуації на цьому не скінчилися: саме на журналісті «Лиц» безконтактний термометр почав видавати помилки та показав задовільний результат тільки з 4-ї спроби. Бабуся, що робила скринінг, запевнила, що це другий випадок протягом дня. Цікаво, чи не журналісті був перший?

На відміну від попереднього, у цьому виборчому відділенні кабінка для осіб із температурою більш ніж 37,2°C активно використовувалася. Працівники дільниці та особисто її голова пояснили, що це пов’язано з тим, що не було жодного випадку, коли виборці мали б підвищену температуру. Керівниця дільниці запевнила, що в разі виявлення потенційного хворого, кабінку миттєво почнуть використовувати виключно за призначенням.

Не помітили «Лица» й особливої скриньки для бюлетенів громадян із підвищеною температурою. Після відповідного питання голова дільниці досить надовго замислилася, проте зрештою відповіла, що створять та ізолюють таку скриньку в разі виявлення у виборця температури, вищої за 37,2°C.

Працівники відділення відкрито нехтували заходами безпеки під час карантину та дозволяли собі недоречні жарти:

«Я наполовину грузин, в мене ніс великий, не поміщається маска, — зазначив один зі спостерігачів дільниці. — В мене тут тільки що перерва була, я вирішив перекусити, жував щось, тому маска й сповзла».

Своїми враженнями від виборчого процесу цього року поділилася пані Тетяна, що прийшла голосувати разом із чоловіком Павлом. На її думку, організація виборів під час карантину була жахливою.

«В одній черзі стоять і хворі, і здорові, температуру міряють тільки на вході до дільниці. Санітайзери стоять тільки біля працівників дільниці та біля входу до приміщення: виходить, що мені потрібно повернутися, щоб обробити руки».

На питання про доречність виборів у «помаранчевій» карантинній зоні пані Тетяна відповіла:

«У нас народ такий, що «надо так надо», але особисто я до таких виборів ставлюся негативно, бо після них, мабуть, піде сплеск коронавірусу».

За словами чоловіка Павла, його жінка вже перехворіла на COVID-19, тому їх родина дотримувалася самоізоляції. Більшою проблемою, аніж вибори, він вбачає переповнені маршрутки, в яких люди не можуть дотримуватися дистанції навіть пів метра.

Нашій редакції також вдалося поспілкуватися з волонтерами опитування «5 питань від Президента». Усього на території ЗОШ №49 працювали 3 волонтери — по 1 на кожну дільницю.

Найбільш «цікавим» видався день у хлопця, що працював біля центрального входу. На жаль, пресі він не представився, як став волонтером, не розповів, але розказав, що ініціативу підтримують не всі, хто йде голосувати, але в достатній кількості. Він намагається запам’ятовувати осіб, котрі вже взяли участь в опитуванні, але якось особливо це не регулюється, а тримається лише на доброчесності й порядності людей. Пройти опитування могли не тільки виборці 3 дільниць, а й інші люди.

На прохання ані журналіста, ані дідуся, який сказав, що опитування йому дуже сподобалося, волонтер другого аркуша з питаннями не видав.

На очах у преси кілька незадоволених громадян спробували бойкотувати опитування:

«Ми викликали поліцію й зараз будемо розбиратися з цим правовим порушенням. Жодного документа, неопломбована скринька, відповідь ставиться «на колінці» — можна намалювати все, що завгодно. Це звичайна маніпуляція суспільними інтересами: головне не написати, що в опитуванні взяли участь більше, ніж у виборах, — поділилися опоненти опитування. — Є спеціальні методи, які передбачені законами України щодо опитування: референдуми, звичайні опитування соціологічних служб. Але це має проводитися не в день виборів — зараз це маніпуляція думкою людей та зайва реклама президентської сили, тобто політична реклама».

Ситуація вирішалася тим, що на виклик підійшли поліціянти, що працювали на дільницях, та взяли від незадоволених громадян відповідну заяву. Ми ж нагадаємо, що Окружний адміністративний суд Києва рішенням від 23 жовтня дозволив проводити президентське опитування, бо не виявив реального порушення прав осіб під час нього.

Інші волонтери «5 питань від Президента» розповіли, що конфліктів із незадоволеними громадянами чи поліцією в них не було — люди голосували чи не голосували, залишивши негатив при собі. Самі волонтери не бачать нічого поганого в народних опитуваннях, адже вони не несуть примусу й допомагають дізнатися думку людей. На питання, як стали волонтерами, хлопці або нічого не відповідали, або користувалися фразами типу «Покликали — я й прийшов». Головною вигодою для себе бачили бажання допомогти. Усі волонтери працювали відповідно до протиепідемічних рекомендацій — у захисних масках та рукавичках.

Наостанок зазначимо, що вибори в «помаранчевій» зоні — це дуже небезпечний захід, який може стати поштовхом для збільшення кількості хворих на COVID-19 у рази. Тому «Лица» будуть пильнувати за розвитком подій та епідеміологічною ситуацією в Дніпрі й області.

Раніше ми публікували фотозвіт флешмобу «Збережемо Дніпропетровщину від COVID», що відбувся під стінами облдержадміністрації 7 жовтня. В ньому свій танок презентували медсестри лікарень міста та студенти Дніпровської медичної академії, а головним спікером став директор департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської облдержадміністрації Валерій Сердюк.

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: