Голова фермерського господарства «Славутич»: після введення карантину втратили десь 200 тон овочів

10 листопада 2020 о 09:32 - 4992
Голова фермерського господарства «Славутич»: після введення карантину втратили десь 200 тон овочів

2020 рік став непростим для невеликого фермерське господарства «Славутич», що у Дніпровському районі. Підприємство займається вирощуванням овочів борщового набору: цибулі, моркви та буряка. Періодично засівають площі також томатами та соняшником.

«На момент введення карантину у мене в овочесховищах було дуже багато продукції. Основна маса з якої пішла в утиль. Для того, щоб продукцію відправити на ринок, її потрібно підготувати. Потрібні були робочі, була заборона на це. А коли дозволили – було запізно», – розповідає власник фермерського господарства «Славутич» Віктор Гноєвий. На уточнююче питання, скільки втратили, фермер відповідає: «Тон 200 викинули буряка і моркви».

Він констатує: коронакриза серйозно зачепила й виробників овочевої продукції.

Цього року вони продавали цибулю та моркву за збитковими цінами. Тобто, працювали «в мінус». На думку Гноєвого, на ціни на цибулю повпливало чотири фактори: перший – було посіяно багато цибулі, другий – зменшення споживання, бо люди виїжджають, третій – раніше багато продукції продавали в РФ, і, найголовніше – у людей впала купівельна спроможність.

«За останні роки доходи в людей зменшилися, а в цьому році вони зменшилися просто катастрофічно. Все таки, декілька місяців карантину, коли люди взагалі не працювали і майже нічого не отримували», – каже голова фермерського господарства.

Гноєвий зазначає, що раніше люди приїжджали власним транспортом до нього та закуплялися овочами на усю зиму, а зараз такого практично немає.

«Всі купляють все в супермаркетах сьогодні на сьогодні», – пояснює голова «Славутича».

При цьому він додає, що обороти його господарства почали зменшуватися ще до 2020 року.

Державна підтримка і ринок землі

Фермерське господарство «Славутич», не дивлячись на масовий виїзд українців на роботу за кордон, дефіциту робочої сили не відчуває. Немає проблем і з простішою технікою.

Значно збільшити продуктивність підприємства та покращити його ситуацію могли би спеціальні комбайни. Наприклад, комбайн для моркви – коштує 60 тис євро. Для «Славутича» купівля такої техніки – непідйомна сума. А, з огляду на українські кредитні ставки, Віктор Гноєвий про таку техніку може тільки мріяти.

«Найдешевші кредити всіх, хто рекламує, мінімум 24% річних. За такі гроші фермер не може вижити», – каже голова господарства.

З дешевими кредитами, розрекламованими державою, теж не все так просто. Гноєвий каже, що без проблем державний дешевий кредит можуть брати фермерські господарства, у яких є серйозні активи. А маленьке господарство особливо «не розженеться» при отриманні такого кредиту.

Про іншу суттєву допомогу фермерам, як от, наприклад, у Євросоюзі, він не чув.

«Коронавірус колись пройде і тоді, думаю, все зміниться на краще. Без сумніву, для любого бізнесу карантин – великий мінус», – резюмує Віктор Гноєвий.

Фермер поділився і своїм ставленням до впровадження ринку землі в Україні:

«Без сумніву, ринок землі сприятиме розвитку сільського господарства. Але – прозорий ринок землі. Маса законів має бути прийнята для того, щоб ринок працював. Ринок повинен бути підкріплений законодавчою базою. А те, що сьогодні відбувається… Ну, створили ринок землі. Вірніше, прийняли закон про ринок землі. Ну а далі що?

Тут дійсно є дві проблеми. Одна проблема: люди, які хочуть розвиватися, вони хочуть купити землю. І це не олігархи, це господарства у 100-200 гектарів. Як у них є можливість, вони будуть вкладати гроші. Тим, у кого по 500-700 тисяч га, це не дуже вигідно. А з другого боку, є люди, які хочуть продати землю в силу різних причин (хвороби, хтось виїжджає). Держава не може їм це заборонити.

Я агітую всіх не продавати землю, тому що коли в тебе є земля – це як пенсія. Кожний рік ти отримуєш певну суму. Коли ти продаєш свій пай, гроші швидко закінчуються. А так, це як додаткове пенсійне забезпечення».

Антон Філіппов

Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Поділитися: