Чим відрізняється хороший журналіст від нормальної людини?

06 червень 2021 о 11:15 - 20425

Григорій ЛуговськийГригорій Луговський


Чим відрізняється хороший журналіст від нормальної людини?

6 червня – День українського журналіста. З цього приводу й був написаний ще кілька років тому цей текст. Але все сказане не втратило актуальності.

Отже, чим відрізняється хороший журналіст від нормальної людини?

Нормальна людина не суне носа до чужих справ, вона може бути байдужою до інших (хоча б із чемності), може проходити повз неподобства, які її беспосередньо не стосуються. Хороший журналіст всього цього дозволити собі не може. Він шукає проблеми, як мисливський пес дичину. Проблеми – це корм журналістики; це поживний грунт, на якій вона вирощує багатий урожай значущих матеріалів.

Нормальна людина може бути злою або доброю, а хороший журналіст приречений бути злим. І зло його направлене на ті самі проблеми, які заважають жити всьому суспільству. У цьому хороший журналіст схожий на політика. Не випадково багато журналістів з часом стають політиками, а багато політиків, навіть прийшовши до влади, поводять себе як журналісти.

Але різниця в тому, що журналіст на проблеми тільки вказує, розкриває їх, але не вирішує. Тому ЗМІ навряд чи доречно називати “четвертою владою”. Швидше за “другу опозицію”. Іноді журналістика взагалі бере на себе функції першої опозиції.

Журналіст залежить від своїх читачів/глядачів/слухачів, як і політик від свого електорату. Але хороший журналіст, як і хороший політик, завжди повинен залишатися чесним зі своєю аудиторією,  не підлаштовуватися, не прислуговувати їй. Тільки будучи собою (а значить – самодостатньою особистістю, зі своєю позицією, своїми думками), він збереже  довіру та професіоналізм. Хитрість і обман люди скоріше за все відчувають, тому, допускаючи фальш, журналіст, як і політик, втрачає частину важливого для нього капіталу – суспільної довіри. Напрацювання  капіталу суспільної довіри – головна чеснота справжнього журналіста та  хорошого політика.

Григорій Луговський

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: