Безповоротну фінансову допомогу від МВФ витратять на збільшення соцвиплат громадянам

07 вересня 2021 о 17:00 - 2954

Євген ОхайнийЄвген Охайний


Безповоротну фінансову допомогу від МВФ витратять на збільшення соцвиплат громадянам

Другого серпня 2021 року Рада керуючих МВФ ухвалила розподіл між країнами спеціальних прав запозичення (СПЗ) для допомоги у відновленні світової економіки, яка постраждала внаслідок пандемії коронавірусу, на суму 650 млрд дол. США. Це найбільший розподіл СПЗ в історії фонду. Але як скористується цією разовою допомогою наша держава?

Інвестиційний банкір Сергій Фурса застерігав ще до надання цієї допомоги – ні в якому разі не використовувати надані МВФ кошти на підвищення соцвиплат. Економічний експерт обумовлює це простим та логічним міркуванням: виплата від Фонду разова, а соціальні зобов’язання треба сплачувати раз за разом кожного місяця. Тобто зворотного шляху немає – раз підвищили пенсії та інші виплати, зменшувати не можна, а де ж кошти брати, коли Міжнародний Фонд більше не дає?

Варто згадати, що Україна вже майже рік не отримувала транші МВФ. Останній був минулого літа. У зв’язку з цим влада планує переговори про продовження програми МВФ stand-by на пів року. Але донори української держави за красиві оченята грошей не дають. Їм потрібні реформи від керівництва країни. Перш за все: реформа корпоративного управління, судова реформа, скорочення дефіциту бюджету, дерегуляція, посилення незалежності антикорупційних органів та ринкове формування цін на енергоресурси. А з цим всім в української влади не все так добре як хотілося. Отже, підвищити соціальні стандарти, сподіваючись на те, що коли закінчиться допомога у 2,7 мільярда доларів, МВФ нам ще під проценти підкине пару траншів не слід. Так з яких державних кишень ми візьмемо гроші на підвищенні виплати?

Тому Фурса й наголосив, що найкращим чином розпорядитися 2,7 мільярдами доларів буде витратити їх на щось разове, а не постійне, як підвищенні пенсії й інші соцвиплати, та ще й коли в нас є чималий дефіцит бюджету. Інвестбанкір радив пустити ці кошти на улюблену забавку президента – Велике будівництво, чи, наприклад витратити гроші таким чином:

«Україна нині перевиконує бюджет по доходах, але – не виконує плану запозичень. Треба до кінця року залучити ще майже 4 мільярди доларів кредитних коштів, а без цієї допомоги МВФ – потрібна сума становила б 7 мільярдів. Завдяки допомозі МВФ Україні буде легше пройти 2021 рік, і для іноземних інвесторів буде гарантія того, що Україна зберігає свою платоспроможність».

Інші економічні експерти поділяли цю думку й вважали, що кругленька сума у 2,7 мільярда доларів піде на:

  • Наповнення золотовалютних резервів.
  • Покриття дефіциту бюджету
  • Стимулювання галузей, які мають стратегічне значення.
  • Стимулювання розвитку машинобудування.
  • Запуск окремих проєктів у агропромисловому комплексі.
  • Використання частини цієї допомоги не лише у 2021-му, а й у 2022 році, а також для довгострокових проєктів.

Але влада популістів на чолі з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем вирішила інакше. І завдяки безповоротним коштам будуть все ж такі підвищенні соціальні виплати.

Пресслужба міністерства соціальної політики повідомила, що у рамках підготовки проєкту держбюджету-2022 пропонує передбачити у календарі 5 кроків підвищення пенсій.

 • підвищення з 1 січня пенсій особам з інвалідністю з-поміж ліквідаторів Чорнобильської катастрофи;
 • індексацію з 1 березня пенсій для майже 10 млн пенсіонерів та компенсаційних виплат для пенсіонерів віком старше 75 років;
 • перерахунок з 1 липня і з 1 грудня пенсійних виплат у зв’язку із підвищенням прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб;
 • перерахунок з 1 жовтня мінімальної пенсії за віком у зв’язку із прогнозованим підвищенням мінімальної заробітної плати.

У відомстві навіть вихваляються, що ці пропозиції, дадуть можливість уперше після 2014 року охопити у 2022 році програмою підвищення всі категорії пенсіонерів з акцентом на найбільш вразливих їх групах. Але в той самий час не розтлумачили яким чином будуть фінансуватися підвищення, коли 2,7 мільярда доларів скінчаться.

Можливо підвищать деякі податки, можливо знову підростуть тарифи на комунальні послуги, а можливо таким чином державні діячі простимулюють себе на нові реформи задля того, щоб отримувати нові транші. Але це не точно.

Поки відомі лише факти, що при кожному піднятті соцвиплат, зростають й ціни на продовольчі товари та підвищується комуналка. На тлі того, що ціни на продукти й так зросли, та ще  й те, що у 2021 році Україна повертає частину своїх попередніх кредитів (у вересні за ними потрібно буде сплатити близько 3 мільярдів доларів) витрата безповоротної допомоги на підвищення соцвиплат замість додаткового імпульсу для розвитку економіки стане крутим піке на дно.

«Лица» також писали:

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: