«Чорні лісоруби» активізувалися!

29 квітня 2020 о 13:10 - 10441
«Чорні лісоруби» активізувалися!

В березні 2020 року в Кам’янському активізувалися «чорні лісоруби», які незаконно спилюють дерева в лісопосадках. На думку громадської організації «Голос Природи», випадки незаконного спилювання дерев в лісопосадках стали систематичними. Співробітники поліції і муніципальної гвардії повинні оперативно реагувати на злочини «чорних лісорубів». Однак, відсутність інвентаризації зелених насаджень і законного статусу у лісопосадок заважає правоохоронним органам ефективно боротися зі зловмисниками.

08 квітня 2020 року активісти організації «Голос Природи» обстежили лісопосадку, яка знаходиться в лівобережній частині Кам’янського, між 1-м мікрорайоном і Блакитним озером, навпроти Дніпровського районного відділення поліції. В ході перевірки були виявлені ділянки з незаконно вирубаними деревами діаметром 30-45 сантиметрів. Вік таких дерев може становити більше 40 років. Більшість зрубаних дерев – акації, але також зустрічалися і дуби. У минулі роки, на цій ділянці «чорні лісоруби» знищили близько 50 дорослих дерев, і близько 60 – на початку цього року. Таким чином, можна зробити висновок, що в 2020 році «чорні лісоруби» активізували свою незаконну діяльність.

«Обстеження лісопосадки біля Блакитного озера показало, що в 2020 році «чорні лісоруби» явно активізувалися. На початку весни цього року було вирубано близько 60 дерев, це більше, ніж протягом декількох минулих років. Таку кількість деревини складно вивезти швидко і непомітно. Людям, які стають свідками незаконної вирубки дерев у лісопосадках, не варто соромитися звертатися в поліцію. В поліцію також слід звертатися, якщо ви стали свідком незаконної торгівлі або транспортування деревини», – розповів Євген Колішевський, виконавчий директор організації «Голос Природи».

З того часу, як Блакитне озеро стало місцем масового відпочинку населення, випадки незаконних вирубок дерев у лісопосадках почастішали. Багато відпочиваючих вважають, що власники комерційних пляжів мають пряме відношення до цих порушень. В той же час, незаконні вирубки дерев можна зустріти і в інших місцях, наприклад, в лісопосадках біля 3-го і 4-го мікрорайонів, а також уздовж дренажного каналу.

Серед «чорних лісорубів» можна зустріти різних людей. Іноді це випадкові порушники, ті, хто рубають дерева заради якоїсь короткострокової вигоди. На таких порушників поліція реагує дуже оперативно. А тих порушників, які працюють системно, правоохоронні органи затримувати не поспішають. Свою низьку зацікавленість в боротьбі з «чорними лісорубами» поліція пояснює неможливістю притягнути порушників до кримінальної відповідальності через недосконалість законодавства.

«У моїй практиці були випадки, коли незаконним вирубуванням дерев займалась бригада з 2-3 людей з хорошим інвентарем і спеціальним вантажним транспортом. Я викликаю поліцію, але чергова машина приїжджає через годину, за цей час порушники встигають спокійно зібратися і виїхати з місця злочину разом з деревиною. Були випадки, коли мені доводилось вимагати оперативного реагування поліції через гарячу лінію Кабінету Міністрів.

Мені здається, що сьогодні незаконна вирубка дерев ведеться під прикриттям правоохоронних органів. Я знаю, що до кримінальної відповідальності за вирубку дерев залучити вкрай складно, але це не означає, що поліція має право на бездіяльність. Порушників можна притягнути до адміністративної відповідальності, а також конфіскувати обладнання та деревину», – поділилась своїм досвідом Анна Каніболоцька, прихильниця організації «Голос Природи».

Традиційно, попит на деревину зростає в теплу пору року, в період масового відпочинку населення на дачах, в кемпінгах і диких природних умовах. Водночас, з огляду на те, що багато громадян і установ перейшли на опалення твердопаливними котлами, тепер потреба в деревині має місце також і в холодну пору року.

З урахуванням тенденції зниження доходів населення і нездатності громадян купувати деревину за комерційною ціною, випадки несанкціонованої вирубки зелених насаджень можуть набути масового характеру.

На думку організації «Голос Природи», поліція є ключовим і найголовнішим органом, який повинен боротися з «чорними лісорубами». У свою чергу, прокуратура може взяти на себе роль ініціатора процесу щодо вдосконалення законодавства з охорони зелених насаджень в населених пунктах і лісопосадках.

Звичайним громадянам в цій ситуації залишається одне – не бути байдужими і оперативно телефонувати в поліцію за номером 102. У випадках, коли поліція ігнорує звернення громадян, слід телефонувати на гарячу лінію Кабінету Міністрів за номером 15-45.

Євген Колішевський,
ГО «Голос Природи»
Поділитися: