Як отримати податкову знижку на навчання

10 березня 2020 о 15:07 - 10068
Як отримати податкову знижку на навчання

Мало кому відомо, але на сьогодні законодавством надано можливість повернути частину коштів, сплачених за навчання в дошкільних, позашкільних закладах, закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти.

Що таке податкова знижка на навчання?

Податкова знижка на навчання – це сума, на яку дозволяється зменшити розмір сплаченого податку на доходи фізичних осіб у зв’язку з оплатою послуг навчання.

«До переліку витрат, на які поширюється податкова знижка, входять кошти, сплачені на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти.

Ви можете компенсувати частину вартості навчання за себе або члена сім’ї, проте лише 1-го ступеня споріднення: батьки, чоловік/дружина, діти, у тому числі усиновлені», – розповідає юрист Інституту аналітики та адвокації Вячеслав Курило.

 

Хто може отримати податкову знижку на навчання?

Право на отримання такої знижки мають громадяни України, що офіційно працюють і отримують заробітну плату та відповідно оплачують вартість навчання у закладах дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійно-технічної та вищої освіти за себе або членів сім’ї 1-го ступеня споріднення.

Важливо що:

— приватним підприємцям податкова знижка не надається;
— витрати на військову кафедру та інші додаткові послуги (курси) навчального закладу не враховуються;
— витрати на навчання за кордоном в розрахунок податкової знижки не включаються.
 

Який розмір податкової знижки?

Розмір податкової знижки – 18 % від вартості навчання. Однак, необхідно враховувати, що загальна сума податкової знижки в звітному році не повинна перевищувати суму річного загального оподаткованого доходу платника податку, тобто заробітної плати.

 

Міністерство юстиції наводить приклад розрахунку податкової знижки:

Наприклад: протягом 2018 року батько витратив на навчання сина 10 тисяч грн. При цьому його офіційний дохід у цьому ж році склав 100 тисяч грн. База оподаткування – це дохід батька – 100.000 грн. Із зарплати 100.000 гривень установа, де працює батько, утримала податок на доходи фізичних осіб у розмірі – 18.000 грн. Із 10.000 грн, які батько заплатив за навчання сина, було сплачено податків 1.800 грн. Ці 1.800 грн і повернуть в якості податкової знижки. Тобто з кожної 1.000 грн, сплаченої за навчання, держава повертає 180 грн.

Як отримати податкову знижку на навчання?

Для того, щоб скористатися податковою знижкою на навчання, Вам потрібно:

* оплатити навчання та зберегти квитанцію про оплату;
* отримати від роботодавця довідку про доходи;
* до 31 грудня поточного року заповнити податкову декларацію про майновий стан та доходи за минулий рік;
* подати документи на отримання податкової знижки в органи Державної податкової служби за місцем реєстрації та отримати протягом 60 днів податкову знижку.
 

Які документи необхідні?

Щоб повернути гроші за навчання, потрібно надати такий пакет документів:

* копія паспорта;
* копія ідентифікаційного номеру;
* довідка про доходи за формою №3;
* копія договору із закладом освіти;
* копія квитанцій (чеків, платіжних доручень) про оплату навчання;
* оригінали документів, що підтверджують ступінь споріднення (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб);
* податкова декларація про майновий стан і доходи;
* заява, у якій зазначено реквізити рахунку для перерахування відшкодування.

Варто зазначити, що існують і інші випадки, коли держава може відшкодувати Вам витрати за ті чи інші послуги/товари. Визначені вони у ст. 166 Податкового кодексу України.

Стаття підготовлена за підтримки проєкту Програми розвитку ООН в Україні «Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні», який фінансується Міністерством закордонних справ Данії.

Поділитися: