Адвокат роз’яснив, куди звертатися у разі порушення закону про доступ до узбережжя водних об’єктів

25 лютого 2020 о 14:44 - 67250

Олена ГарагуцОлена Гарагуц


Адвокат роз’яснив, куди звертатися у разі порушення закону про доступ до узбережжя водних об’єктів

Мінімальний штраф за недопуск людей до пляжу складає 3.400 гривень, максимальний – 17.000 грн.

Про це в прес–центрі «Інформатор» розказав Станіслав Ліфлянчик – адвокат, керуючий партнер адвокатської фірми ПАКС.

Захід відбувся до дня вступу в дію нового закону щодо забезпечення безперешкодного доступу громадян до узбережжя водних об’єктів для загального водокористування.

«Все залежить від того, хто здійснює заборону на доступ до узбережжя річки чи моря. Якщо це фізична особа, яка встановила паркан і захопила таким чином берег, штраф буде складати від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ). Або, якщо це повторне правопорушення протягом року – 400-700 НМДГ. Цю цифру ми множимо на 17 і отримаємо власне розмір штрафу.

Якщо ж це юридична особа заборонила доступ до узбережжя, то вона оплачує штраф 400-700 НМДГ, в разі повторності – від 700 до 1.000.

Більш того, якщо в даної особи було право на використання цього узбережжя з визначеннями обмеженнями, як то: має право використовувати берег, але не має права обмежувати на нього доступ, то в такому разі ця особа додатково може бути позбавлена також права використання прибережної земельної ділянки», – розказав адвокат.

Функція контролю, винесення приписів у цій справі покладається на адміністрації: міські, сільські, селищні. Місцева інспекція (нова чи створена на базі вже працюючою) здійснює контроль за допуском/недопуском до водойм, приймає відповідні скарги, виїжджають інспектори. При встановленні порушення, інспектори складають приписи суб’єкту, який порушив правила доступу до прибережної зони, і надають десять днів на усунення всіх недоліків: демонтування паркану, воріт, відкриття повністю доступу до узбережжя.

Якщо цього не відбувається, то настає відповідальність у вигляді штрафу і у вигляді позбавлення права на користування цією земельною ділянкою.

На питання, чи є можливість оскаржити штраф, Станіслав Ліфлянчик відповів:

«Звичайно, оскаржити штрафи можливість є завжди. Робиться це у судовому порядку.

Особа, яку було притягнуто до відповідальності за дане порушення, може подати відповідний адміністративний позов і оскаржити накладення штрафу. По-перше, за недотримання процедури, по-друге, якщо до відповідальності було притягнено безпідставно, без відповідних доказів про те, що були порушені чиїсь права, що був факт недопуску, що існував якійсь паркан.

Докази повинні бути: аудіо-, відеозйомка, фіксація у належному акті, свідки. Якщо цього немає, а особу притягнено до відповідальності безпідставно по суті, то штраф дійсно може бути скасовано у судовому порядку».

Крім того, існують визначені умови, які категорії користувачів берегів не підпадають під дію цього закону.

Наприклад, беззаперечний допуск до моря у зоні пляжів та набережних має виключення на території, де є:

* гідротехнічні, гідрометричні та лінійні споруди – порти, човнові станції, мости;

* об’єкти підвищеної небезпеки – ГЕС або технічну водойму з якимось хімічними сполуками;

* пансіонати, об’єкти реабілітації, спорту, санаторії та інші оздоровчі заклади, дитячі оздоровчі табори, які мають відповідну документацію. «Тобто, якщо у турбази є свій особистий берег, то вона дійсно має право обмежити безкоштовний доступ, проте в неї на це повинні бути відповідні документи», – каже Станіслав Ліфлянчик;

* об’єкти природно-заповідного фонду;

* об’єкти культурної спадщини.

«Отже, прийшов на берег громадянин рибу порибалити, а його не пускають. Які його повинні бути дії?

1) Зафіксувати це будь-яким зручним для себе чином: фото-, відеозйомка. Бажано, щоб хтось був поруч у цей момент. Якщо нікого немає – запросити, повторити намагання доступу.

2) Звернутися у відповідну службу, відповідне комунальне підприємство міське, сільське – все залежить від того, де знаходитесь – і залишити заяву про те, що порушується право доступу до водойми, право доступу до узбережжя.

3) Далі – приїжджає відповідна служба і перевіряє, чи був той недопуск законним чи незаконним. Тобто суб’єкт, який володіє цією територією, повинен надати документи: «Шановні, в нас тут заповідна зона (або турбаза), ось документи, що ми можемо право обмежити доступ». Все, тоді питань не буде», – каже адвокат.

На його думку, проблема з виконанням нового закону виникає, зокрема, у дачних товариств та садових кооперативів.

«Давайте будемо відверті: ніхто б не перекривав доступу до узбережжя, якби люди вели себе нормально.

Як відбувається? Приїжджає сім’я або просто друзі порибалили. Випили, полаялися, влаштували безлад, накидали сміття, поїхали.

Все це лягає на плечі дачного товариства. За діючим законодавством, дачне товариство в разі таких дій повинно звертатися у правоохоронні органи, ті повинні приїздити, вгамовувати дебоширів, притягувати до відповідальності за те, що вони смітять. Але, по факту, ми розуміємо, що поліція, скоріше за все, не приїде, тому що це занадто дріб’язковий виклик. Ніхто не заведе ніякого адміністративного провадження, ніякої справи. Вони намагатимуться просто розвести всіх по кутах і протокол навіть не складати.

Навіть якщо протокол буде складений, штраф – нікчемний, і гарантії того, що особа сплатить штраф і потім не повторить свої дії – немає. Тому для дачних товариств цей закон стає проблемним.

Проте і раніше, до цього закону, діяла заборона на обмеження доступу до водойм, але він був не таким жорстким, не оштрафували б голову цього садового товариства на велику суму», – розповів Станіслав Ліфлянчик.

На питання що робити, коли на пляжній території насильно нав’язують якійсь платні послуги, а інакше – забороняють заходити на пляж, він відповів:

«Я б, по-перше, викликав поліцію, щоб вона слідкували за порядком у разі якихось можливих сутичок, бо забороняти доступ може охоронна фірма.

По-друге, я б звернувся у відповідний орган місцевої влади, який повинен слідкувати за тим, щоб був вільним доступ у пляжну зону, на прибережну територію. Для того, щоб вони момент недопуску зафіксували і притягнули винних до відповідальності.

По-третє, все, що відбувається, треба реєструвати на смартфон, фотографувати – закон не забороняє це робити.

А коли служба, чи поліція приїде, то вони повинні забезпечити людям доступ – в цей же ж момент і скласти відповідний припис.

Доступ на пляж прямо передбачений законом. Він і був передбаченим раніше, але за недопуск не було такої великої відповідальності».

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: