Свавілля браконьєрів зупинено

06 лютого 2020 о 14:01 - 11252

Олена ГарагуцОлена Гарагуц


Свавілля браконьєрів зупинено

25 січня 2020 року рибалки-браконьєри спробували провести акцію громадянської непокори в Кам’янському, продемонструвавши ігнорування вимог рибінспекції щодо заборони ловлі риби в дніпровській затоці «Калоша».

Проведення акції було зірвано місцевими рибалками-любителями, громадськими активістами та представниками правоохоронних органів.

Риба в розгубленості

Аномально тепла зима погано впливає на рослинний і тваринний світ. Дерева стоять з набряклими бруньками, а риба перебуває в розгубленості, не розуміючи, до чого готуватися – до зими або до весняного нересту.

Дніпровська затока «Калоша» завжди була місцем, куди риба масово заходить або зимувати, або для нересту. Затока «Калоша» утворилась під час будівництва ГЕС, в минулому це був один з рукавів природного русла Дніпра. Цілком можливо, що любов риби до затоки «Калоша» прописана на генетичному рівні.

Люблять цю затоку і жителі Кам’янського (колишній Дніпродзержинськ). Сюди приїжджають на риболовлю і просто відпочивати з дітьми. Останнім часом це місце дуже полюбили велосипедисти і туристи-байдарочники.

Сплеск браконьєрства в Кам’янському

В останні 2-3 роки «Калошу» облюбували місцеві браконьєри, які ловлять рибу сітками та іншими незаконними способами («драк», «куля» тощо). Спочатку це були поодинокі випадки, але поступово порушників ставало все більше і більше. Поведінка браконьєрів почала турбувати відпочиваючих та рибалок-любителів. Очевидці розповідали про випадки, коли браконьєри повністю перекривали сітками вихід із затоки і не давали рибі вийти після зимівлі.

В остаточному підсумку, громадськість Кам’янського стала свідком страшного інциденту. В кінці січня 2020 року, цілком ймовірно, через аномально теплу зиму, великі особини (маткові) коропа, карася та інших цінних порід риб почали готуватися до нересту і масово зайшли в «Калошу». Скориставшись вдалим моментом, браконьєри почали виловлювати рибу з ікрою всіма доступними способами. Велотуристи описували цю подію, як моторошне видовище. Знищення рибних запасів відбувалося в світлий час дня без тіні збентеження і страху бути покараними.

За оцінками очевидців, в ці дні в «Калоші» знаходилося від 700 до 1.000 браконьєрів з різних населених пунктів Дніпропетровської області, кожен з яких протягом дня виловлював на снасть «драк» і «куля» від 20 до 40 кг риби. Спіймати таку кількість риби на традиційну рибальську снасть (вудка з поплавком, донка тощо) фізично неможливо.

Багато браконьєрів хвалились і продовжують хвалитись своїми «кривавими подвигами» на своїх особистих сторінках в соціальних мережах.

«Ще влітку 2019 року ми хотіли організувати акцію «Чистий слід», під час якої планувалося прибрати сміття в прибережній зоні затоки «Калоша», проте ми були змушені відмовитись від цієї ідеї після попереднього огляду водойми. Ми зустріли велику кількість браконьєрів, які вели себе нахабно і зухвало. В акції «Чистий слід» планувалась участь активістів, школярів і студентів. Ми розуміли, що у нас не вийде уникнути конфлікту з браконьєрами, тому вирішили не наражати на небезпеку учасників акції», – розповів Євген Колішевський, виконавчий директор громадської організації «Голос Природи».

Державні органи «сплять», злочинність процвітає

Невідомо, як довго тривав би «кривавий січень» 2020 року в затоці «Калоша», якби на допомогу рибі не прийшли громадські активісти Кам’янського. Небайдужі городяни зняли на відео жахливе свавілля і почали поширювати відеоматеріал через сторінки в соціальних мережах з гнівними коментарями на адресу браконьєрів і закликами до державних органів приступити до виконання своїх функціональних обов’язків.

В остаточному підсумку, рибінспекція Дніпропетровської області прийняла розпорядження про тимчасову повну заборону лову риби в затоці «Калоша» будь-якими способами.

Це радикальне рішення викликало сплеск гніву і невдоволення серед браконьєрів. Порушники правопорядку скооперувалися і оголосили про проведення акції громадянської непокори. Браконьєри публічно заявили, що вранці в суботу 25 січня вони виходять на свій «кривавий промисел», ігноруючи заборону рибінспекції.

«Ми займаємось громадською природоохоронною діяльністю майже 30 років. Протягом цих років ми періодично проводили акції з метою привернення уваги правоохоронних органів до браконьєрському промислу. Це були експедиції на байдарках до місць масового нересту, а також акції по зніманню покинутих браконьєрських сіток. Браконьєрство на Дніпрі – явище звичне, але з інцидентом, коли порушники стали публічно демонструвати свою неповагу до державних органів і законодавства України, я стикаюся вперше», – заявив Євген Колішевський, виконавчий директор громадської організації «Голос Природи».

Браконьєри були змушені відступити

Щоб зірвати проведення акції браконьєрів, два активних блогера групи «Риболовля в Кам’янському» в мережі Facebook Олег Вергун і Валентин Корж звернулися до громадськості Кам’янського з проханням підтримати розпорядження рибінспекції.

Відгукнувшись на заклик, вранці в суботу 25 січня в затоку «Калоша» приїхало більше 100 рибалок-любителів, громадських активістів та просто небайдужих жителів Кам’янського. На допомогу рибінспекції також приїхали співробітники поліції і муніципальної гвардії, представники охоронних агентств і журналісти.

 

25 січня 2020. Затока «Калоша»

 

Такої реакції населення не очікували ні браконьєри, ні співробітники рибінспекції. На місці проведення акції було організоване місце для публічної дискусії. Акція браконьєрів була зірвана, а діалог було вирішено продовжити в кабінетах відповідальних органів влади.

На думку організації «Голос Природи», важливо не упустити момент сплеску активності небайдужої частини населення Кам’янського для того, щоб спільними зусиллями розробити заходи по боротьбі з браконьєрством і охороні рибних запасів.

Євген Колішевський, виконавчий директор ГО «Голос Природи»,
Юлія Янченко, Максим Козаченко

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: