Поліцейський офіцер громади – він тут!

30 грудня 2019 о 13:20 - 6949

Олена ГарагуцОлена Гарагуц


Поліцейський офіцер громади – він тут!

В умовах сучасності Нацполіція України намагається спільно з громадянами працювати над вирішенням проблем та викликів, які постають перед нами. Кожна людина, навіть у найвіддаленішому селі, повинна почуватися у безпеці.

Тому основними завданнями правоохоронців є постійна співпраця з людьми, інтеграція поліції у суспільство, задоволення безпекових потреб пересічних громадян, ефективне та консолідоване вирішення їх локальних проблем та оцінка роботи поліції на основі дослідження рівня задоволеності громадян.

Як відомо, нещодавно в Україні запустили пілотний проект – поліцейський офіцер громади (ПОГ), який реалізовується в два етапи. Проект охопить близько 30 тисяч маленьких населених пунктів України, в яких проживає 28 мільйонів громадян. Поліцейський офіцер стане повноправним представником своєї громади і звітуватиме він не тільки перед своїм керівництвом, але й перед самою громадою.

 

ПОГ  Солонянського району Дніпропетровщини Микола Сідий

 

Почали з Дніпропетровщини. Вже на сьогодні 64 підготовлених поліцейських замінили собою дільничних у 44-х ОТГ нашої області. Кожен з них пройшов спеціальне навчання та отримав у своє розпорядження новий сучасний службовий автомобіль «Renault Duster» (всі автомобілі облаштовані GPS-датчиками, і поліція бачить їхнє пересування), а також одноствольну гладкоствольну поліцейську рушницю «ФОРТ-500», службовий планшет та нову форму.

ОТГ, за рахунок власних коштів, забезпечили офіцерів відремонтованими службовими приміщеннями, новим умеблюванням, офісною та комп’ютерною технікою з підключенням до мережі «Internet» (окремі громади з метою покращення умов перебування офіцерів на робочих місцях навіть укомплектували їх приміщення побутовою технікою: електрочайниками, «мікрохвильовками», холодильниками, кондиціонера ми, водопідігрівачами тощо).

 

Поліцейська станція Новоолександрівської громади

 

ПОГ – це офіцер поліції, який орієнтований на вирішення безпекових проблем саме своєї територіальної громади. У по рівнянні з дільничними інспекторами поліції він має більш ширші повноваження і не перебуває у безпосередньому підпорядкуванні керівництву територіального відділу Нацполіції. Офіцер доступний для населення, тому що повинен постійно знаходитися поруч із людьми.

З метою висвітлення реформи поліції та в цілях інформування населення про суть самої реформи, журналісти громадської організації «Люстраційна Антикорупційна рада Придніпров’я» протягом другого півріччя поточного року відвідали десять об’єднаних територіальних громад Дніпропетровської області, а саме:

Під час таких виїздів, в рамках інформаційної кампанії, всюди проводились громадські обговорення «відкритий мікрофон» за участю поліцейських офіцерів, представників керівництва громад, журналістів та самих мешканців.

Під час заходу до його учасників доводилась інформація щодо суті самої реформи, обговорювались потреби громадян у сфері безпеки в ОТГ та шляхи подолання проблем, висвітлю вались переваги для громад від налагодження співпраці поліції та громадян.

Також проводилось інтерв’ювання поліцейських офіцерів, керівників управління превентивної діяльності (УПД) ГУНП в області, викладачів Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, які безпосередньо займаються підготовкою «нових українських шерифів», та самих мешканців громад.

Згідно звітів поліцейських офіцерів, які приступили до виконання своїх обов’язків, за півроку вони ознайомилися з територією обслуговування та мешканцями громад, які на ній проживають, налагодили зв’язки з керівництвом та активними мешканцями, відвідали навчальні заклади, підприємства, установи та організації на своїх дільницях, перевірили всіх підобліковців та спільно з працівниками соціальних служб відвідали сім’ї, які опинилися у складних життєвих обставинах.

 

Царичанські ПОГ Сергій Мегец, Олександр Сірий та Олександр Сапай – на сторожі місцевих лісів

 

За інформацією, наданою керівництвом УПД ГУНП, завдяки плідній праці ПОГ, на цей час:

* розкрито понад 180 злочинів, складено понад 1.300 адмінматеріалів (394 з яких – по лінії безпеки дорожнього руху),

* розшукано 13 осіб, які переховувались від суду та слідства,

* знайдено 5 транспортних засобів, які перебували у розшуку,

* розглянуто 2.570 матеріалів, зареєстрованих до ЖЄО,

* винесено 70 термінових заборонних приписів.

Про ефективну організацію роботи нових «шерифів» свідчать нижченаведені приклади результатів їх діяльності, такі як:

припинення незаконної вирубки лісу 25.11.19 ПОГ Юр’ївської ОТГ – затримано трьох чоловіків, вилучено бензопилу, каністри з пальним, заготовлену деревопродукцію, порушено кримінальне провадження за ч.2 ст.246 КК України, триває слідство;

виявлення та вилучення 14.11.19 ПОГ Васильківської громади пакетів з наркотичною рослиною в особливо великих розмірах (13 кг) – порушено кримінальне провадження за ч.3 ст.309 КК України;

виявлення та вилучення 28.10.19 ПОГ Богданівської громади пакетів з наркотичною рослиною в особливо великих розмірах (25 кг) – порушено кримінальне провадження за ч.3 ст.309 КК України;

– 23.10.19 виявлення та припинення ПОГ Аулівської громади незаконного вилову риби з р. Дніпро неподалік смт Аули – накладено стягнення за ст. 85 КУпАП;

– виявлення 20.09.19 незаконного вирощування наркотичних рослин ПОГ Піщанської громади та припинення виробництва наркотичних засобів (вилучена марихуана на суму понад 500.000 грн) – порушено кримінальне провадження за ст.307 КК України;

 

Вилучені «марихуанові дерева»

 

затримання та знешкодження 27.06.19 ПОГ Новоолександрівської громади чоловіка, який вчиняв хуліганські дії із застосуванням вогнепальної зброї та чинив опір працівникам поліції – порушено кримінальне провадження за ч.4 ст.296 КК України.

З метою визначення, наскільки жителі обізнані у питаннях реформи поліції, нами проведене опитування громадської думки. Всього опитано 382 респонденти, з них: 32% чоловіки (122 особи), 68% жінки (260). За віковою нормою респондентів: молодь складала 45% (171), люди середнього віку – 39% (149), особи похилого віку – 16% (62).

Ступінь довіри мешканців громади до роботи Нацполіції можна оцінити як «скоріше довіряють» – оскільки: позитивні оцінки надали 77% (293 мешканці), 23% опитуваних (89) роботу оцінили негативно.

Майже три четверті респондентів 74% (262 особи) відповіли, що вони інформовані про проект «Поліцейський офіцер громади», при цьому 71% опитуваних (273) знають імена та прізвища офіцерів та їх телефони або вже бачили їх в обличчя.

За час роботи офіцерів поліції 54 особи (14%) з числа опитуваних звертались до них для вирішення своїх питань, при цьому: 50 з них (93%) повністю задоволені результатами дій офіцерів, 4 (7%) – ні (причину або повідомити відмовились, або звертались за вирішенням питань, які виходять за межі повно важень ПОГ).

Оцінка рівня особистої безпеки жителів об’єднаних територіальних громад Дніпропетровщини свідчить, що серед опитуваних: 57% (219 осіб) відчувають себе швидше безпечно або цілком безпечно, 19% (72) – відчувають себе в небезпеці, 24% (93) з оцінкою не визначились.

На думку: 31% (118 осіб) рівень безпеки життя в ОТГ за останні два місяці покращився, 44% (168) вважають, що він не змінився, 2% (7) відмічають погіршення рівня безпеки, 23% (89) з відповіддю не ви значились.

 

Вадим Чепурко опитує жителів села Орлівщина Новомосковського району

Наталія Скрипаль опитує мешканців Солонянського району

 

Серед опитуваних найнебезпечнішими факторами для себе та своїх близьких: 33% (126 осіб) назвали можливість нападу хуліганів, 65% (247) – крадіжки особистого майна з будинків чи квартир, 23% (88) – вуличні пограбування, 11% (42) тривожить можливість стати жертвами злочинів на сексуальному ґрунті, 8% (31) до таких факторів від несли домашнє насильство, 34% (131) – ДТП, 14% (55) – викрадення автомототранспорту.

Чотири респонденти (1%) серед найнебезпечніших факторів вбачають злочини, пов’язані з наркозалежністю, оскільки в окремих селах має місце незаконний обіг наркотичних засобів.

Один респондент до небезпечних факторів відніс телефонне шахрайство та шахрайство в мережі «Інтернет».

* * *

У грудні цього року ми провели повторне вибіркове телефонне опитування респондентів, які були раніше опитані нами в перші місяці роботи проекту.

Понад 61% відповіли, що на їхню думку рівень безпеки життя в ОТГ після того, як почали свою роботу ПОГ, покращився (а раніше цей показник складав 31%).

Близько половини респондентів зазначили, що зріс і рівень їх довіри до роботи поліції. Відчувати себе більш безпечно стали майже 70% опитуваних (раніше цей показник був на рівні 57%).

Було приємно почути від окремих респондентів, що їх особистий рівень довіри до роботи поліції зріс завдяки висвітленню ходу реформування поліції у ЗМІ, а також і завдяки інформаційній журналістській кампанії, яка проводилась безпосередньо нами.

А майже 85% опитуваних вважають, що проект «Поліцейський офіцер громади» для мешканців ОТГ необхідно якнайшвидше запровадити по всій території України.

На завершення цієї мультимедійної кампанії дозвольте у черговий раз висловити наші щирі побажання керівництву об’єднаних територіальних громад, керівництву Нацполіції України і безпосередньо самим поліцейським офіцерам – удачі та успіхів на шляху до реалізації реформи, а також легкості в досягненні цілей!

Вадим Чепурко,
полковник міліції, експерт консультант проекту ГО «ЛАРП»
«Мультимедійна інформаційна кампанія «Поліцейський офіцер нашої громади»
у 10 х громадах на території Дніпропетровської області»

 

Публікація цієї статті є складовою частиною Мультимедійної інформаційної кампанії «Поліцейський офіцер нашої громади», яку Громадська організація «Люстраційна Антикорупційна рада Придніпров’я» (ГО «ЛАРП») впроваджує у 10 х громадах на території Дніпропетровської області.

Реалізація цієї чесної інформаційної кампанії щодо цілей, кроків, проблем, помилок та досягнень у процесі втілення нового етапу реформування Національної поліції України – «Поліцейський офіцер громади» – у Дніпропетровській області стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданої за проектом USAID «Медійна програма в Україні», який реалізує міжнародна організація Internews.

Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «ЛАРП» і необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: