Як багатоповерхівка з дніпровської вулиці Шолохова крокує до енергонезалежності

10 жовтня 2019 о 13:32 - 8343

Олена ГарагуцОлена Гарагуц


Як багатоповерхівка з дніпровської вулиці Шолохова крокує до енергонезалежності

Україна споживає дуже багато енергії, що обтяжує як державний бюджет, так і бюджети громадян. Частина енергії втрачається ще на шляху до споживача: через зношеність мереж.

Угода про асоціацію з Євросоюзом підтримує Україну в її прагненні нарощувати енергоефективність, у тому числі використовуючи альтернативні джерела енергії. Досягати мети допомагають й органи місцевого самоврядування, які надають міні-гранти на утеплення та використання альтернативних джерел енергії.

У Дніпрі об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) на вулиці Шолохова, 23, яке називається «Надія-23», взялося використовувати енергію сонця у власних потребах. Вони закупили геліосистему, яка дозволить постачати гарячу воду в квартири.

У цьому їм допомогла обласна влада, надавши половину фінансування.

«Дніпро досить багато має сонячних днів, досить жарке літо. І через то є резон використовувати енергію сонця. Для цього варто використовувати для населення ті можливості, які нам надає місцева влада і законодавство України.

Наприклад, одним із варіантів рішення була участь в програмі енергозбереження – конкурсу міні-проектів від обласної ради по енергозбереженню. В даному випадку реалізувалися в такому вигляді. Це вже ми експериментуємо, пробуємо, як буде працювати дане обладнання для будинків», – каже Ігор Турлюн, заступник голови місцевої асоціації ОСББ, який координує голів ОСББ Кам’янського та Ломівського мікрорайонів Дніпра. Він виступає таким собі консультантом, який, серед іншого, повідомляє про різні можливості для об’єднань співвласників будинків.

На проект отримали від обласної ради 25 тисяч гривень. Назва – «Геліо дім» – заходи по підвищенню ефективності системи гарячого водозабезпечення будинку (поточний ремонт мереж гарячого водозабезпечення з встановленням геліоколекторів) за адресою: вул. Шолохова, 23 у м. Дніпро».

Геліосистема, яку встановили на даху 14-поверхового будинку, представляє собою конструкцію з вакуумними трубками, які поглинають енергію сонця та нагрівають воду в баці, а далі гаряча вода розподіляється по квартирах. Поки що система в стані налагодження.

«Конструкція установки дозволяє навіть у похмурі дні концентрувати ультрафіолетове випромінювання. Через то, навіть коли для нас всіх сонце здається не сильно яскравим, вони свою долю можуть перетворити в тепло», – каже Турлюн.

Він вважає, що обладнання може окупитися за п’ять років.

Координатор об’єднань співвпласників зазначає, що ОСББ на Шолохова, 23 вже не вперше користується можливістю залучення коштів для підвищення енергозбереження будинку. Наприклад, мешканці засклили балкони під’їзду, які весь час промерзали.

«Так що, якщо створювати ОСББ, підшуковувати відповідні можливості: гранти місцевої влади, банківських «теплих» кредитів, які з компенсацією – це все можливо», – резюмує експерт.

Реформа енергоефективності створює в Україні механізми сталої підтримки забезпечення енергоефективності для житлового сектору. Використання альтернативних енергоресурсів, енергозбереження та енергоаудит – усе це реалізується на Дніпропетровщині завдяки співпраці з іноземними партнерами.

«Підписавши Угоду про асоціацію з ЄС та приєднавшись до Європейського енергетичного співтовариства, Україна зобов’язалася перейти на сучасні стандарти виробництва та поступово запровадити різні форми сталого енергозабезпечення», – зазначив заступник голови облради Володимир Тюрін.

В минулому році Європейський Союз долучився до реалізації п’ятирічної програми підтримки енергоефективності в Україні і бере участь у співфінансуванні Фонду енергоефективності.

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: