Телеманіпуляції на тлі справи «Роттердам+»

29 серпня 2019 о 15:07 - 1882
Телеманіпуляції на тлі справи «Роттердам+»

Нещодавно на дніпровському 34 Каналі вийшов сюжет, в якому були озвучені наступні тези:

«Готові відстоювати правду. Менеджер ДТЕК прибув за викликом НАБУ в так званій справі «Роттердам+». Адвокат підозрюваного заявила, її підзахисний перервав літню відпустку і повернувся до України, щоб цілковито сприяти слідству.

Менеджеру компанії вручили повідомлення про підозру. Захисниця впевнена, жодних протиправних дій співробітник ДТЕК не вчиняв і готовий співпрацювати зі слідству, і, п підкреслила, доводитиме його невинуватість.

«Орган досудового розслідування займається розслідуванням, як вони інкримінують, зловживання службовим становищем співробітниками НКРЕКП. Начебто, якимось чином, сприяли, здійснювали якийсь вплив співробітники ДТЕК. Але ми з цією версію не погоджуємося. Ми вважаємо, що у нас є всі законні підстави для того, щоб встановити об’єктивну істину і довести необґрунтованість повідомлення про підозру. І, взагалі, недоречність подальшого досудового розслідування», – сказала захисниця.

У компанії ДТЕК вже озвучили свою офіційну позицію щодо допитів співробітників:

«Відкритість і готовність до співпраці з НАБУ співробітників ДТЕК свідчить про законність їх дій і необґрунтованість звинувачень на їхню адресу. ДТЕК повністю виключає будь-які незаконні дії своїх співробітників, яким НАБУ оголосило про підозру. Компанія вживатиме всіх передбачених законом заходів для захисту честі та репутації своїх колег.

Енергетична компанія ДТЕК веде бізнес виключно в правовому полі.

Ми готові всебічно сприяти встановленню істини, надати результати експертиз і висновків міжнародних аудиторських компаній. Ці документи доводять необґрунтованість висунутих проти наших співробітників звинувачень».

«Роттердам+» – ринкова формула, якою визначалася оптова ціна вугілля в Україні. Формула враховувала вартість палива на провідному європейському хабі Амстердам-Роттердам-Антверпен та вартість його доставки до складів вітчизняних ТЕС. При цьому, «Роттердам+» застосовувалася лише для розрахунку цін на вугілля та електроенергію для промислових підприємств і не впливала на тарифи для населення України. Вони вже кілька років поспіль лишаються найнижчими в Європі.

Формула діяла з 1 травня 2016 року. Скасована з 1 липня цього року. Після чого очільники НАБУ і САП заявили, що формула завдала збитків державі. Згідно з висновками НКРЕКП, розрахунок «Роттердам+» заощадив Україні близько 40 млрд гривень»…

В даному сюжеті телеканалу привертають увагу не стільки тлумачення формули «Роттердам+» – правомірність даної формули зараз з’ясовується у судах, – а форма подачі аргументів. Її можна трактувати як маніпулятивну.

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Сюжет має ознаки маніпуляції з огляду на те, що поданий однобоко – від представників зацікавленої сторони, тобто ДТЕК. В сюжеті мали б представити коментар речника Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) або розповісти більше деталей по справі з офіційного сайту НАБУ.

В сюжеті лунають меседжи, завдяки яким у телеглядачів може скластися думка, що співробітників ДТЕК дійсно підозрюють необґрунтовано. Наприклад, «готові відстоювати правду», «цілковито сприяти слідству», «у нас є всі законні підстави для того, щоб встановити об’єктивну істину і довести необґрунтованість повідомлення про підозру».

До того ж, лунають і особисті передчасні висновки компанії: «Відкритість і готовність до співпраці з НАБУ співробітників ДТЕК свідчить про законність їх дій і необґрунтованість звинувачень на їхню адресу. ДТЕК повністю виключає будь-які незаконні дії своїх співробітників, яким НАБУ оголосило про підозру».

Проте, чи винуваті співробітники ДТЕК, може встановити тільки суд.

Слід зазначити й інший факт – станом на 31.12.2018 року власником майже 68% ЧАО «ТСД» (34 Канал) значився Рінат Ахметов. Нагадаємо, що ДТЕК входить до фінансово-промислової групи «СКМ», акціонером якої є Рінат Ахметов.

Антон Філіппов

 

Поділитися: