Маніпуляції з соцдослідженнями

26 липень 2019 о 06:51 - 2160
Маніпуляції з соцдослідженнями

15 липня, напередодні дня виборів до Верховної Ради, на Facebook-сторінці ВГО «Громадська сила», лідером якої є кандидат Загід Краснов, з’явився допис:

«На 25 округе уже определился уверенный лидер гонки. Это лидер «Громадской силы» Загид Геннадьевич Краснов. Таковы результаты социсследования, которое провел Международный аналитический центр социологии по заказу Фундации восточноевропейских инициатив».

До допису долучено відео, в якому закадровий голос повідомляє:

«На 25 окрузі, що охоплює Чечелівський та АНД-райони, більшість вже визначилася зі своїм кандидатом – безумовний лідер Загід Геннадійович Краснов. Це показали дослідження Міжнародного аналітичного центру соціології».

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Інформація про «безумовне лідерство» Загіда Краснова не підтвердилася за результатами виборів у 25 одномандатному виборчому округу, які пройшли 21 липня 2019 року. Згідно офіційних даних Центральної виборчої комісії, Загід Краснов не виявився «безумовним лідером». Він зайняв навіть не друге, а третє місце.

Помилилися? Дану ситуацію можна було б вважати помилкою, чи непередбачуваністю волевиявлення громадян-виборців, якби не певні обставини. Це вже не вперше, коли Міжнародний аналітичний центр соціології (далі – Центр) завищує рейтинг Загіда Краснова.

Наприклад, 17 липня 2016 року, після закриття дільниць на проміжних виборах до Верховної Ради по 27 округу у Дніпрі, представники Центру заявили, що за результатами екзіт-полу, перемогу отримав Загід Краснов. Він, нібито, набрав 45,1% голосів. Проте, насправді Загід Краснов опинився на другому місці з результатом 36,73% голосів виборців.

Або, 14 липня 2016 року представник Міжнародного аналітичного центру соціології Дмитро Тарасюк заявив, що на фінішній прямій виборчої кампанії по 27 округу лідирує Загід Краснов.

«Якщо, наприклад, є аутсайдер, і виборці вважають, що шанси кандидата не дуже високі, то й голосувати за нього не будуть. Тому, щоб збільшити його шанси, виборцям демонструють, що у нього – позитивна динаміка, рейтинги зростають»,

пояснив 24 Каналу політолог Володимир Фесенко.

Тож, систематичне завищення рейтингів Загіда Краснова Міжнародним аналітичним центром соціології, яке неодноразово фіксувалось протягом 2016-2019 років, вказує або на некомпетентність Центру у проведенні соціологічних досліджень (за діючими нормами, статистична похибка в соціологічних опитуваннях складає не більше 2%), або – на навмисне маніпулювання даними соціології для створення певного іміджу того чи іншого кандидата в народні депутати.

Поділитися: