Які «негідні кандидати» до Вищого антикорупційного суду пов’язані з Дніпропетровщиною

15 січня 2019 о 17:06 - 2450

Олена ГарагуцОлена Гарагуц


Наприкінці грудня 2018 року Вища кваліфікаційна комісія суддів оприлюднила список із 113 кандидатів до Вищого антикорупційного суду, які успішно склали іспити та проходять до наступного етапу конкурсу.

Громадські організації «Центр протидії корупції», «Фундації DEJURE», «Автомайдан» та «Трансперенсі Інтернешнл Україна» проаналізували майно, бізнесові та політичні зв’язки кандидатів та їхніх родин, а також попередні судові рішення кандидатів і сформували список претендентів, репутація яких під сумнівом. До нього ввійшло 55 із 113 кандидатів, які раніше успішно склали іспити до Вищого антикорупційного суду, повідомляє «Українська правда».

З Дніпропетровщини у списку виявилися четверо служителів Феміди.

Так, суддя Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області Петро Бурда був звільнений через порушення суддівської присяги.  Раніше він уже подавався на конкурс до Верховного Суду та отримав негативний висновок від Громадської ради доброчесності через незадекларований будинок у 2015 році. 

 

Кандидат не вказував наявність у нього незавершеного будівництва, яке знаходиться у селищі Петропавлівка Петропавлівського району Дніпропетровської області, а саме: житловий будинок площею 347 кв. м, 2 гаражі площею 24 кв. м кожен та господарська будівля площею 16 кв. м. Цей факт зафіксовано у рішенні Громадської ради доброчесності та не спростовано кандидатом під час співбесіди на конкурсі до Верховного Суду. 

Суддя у декларації за 2017 рік не вказав будинок, частина якого належить його дружині. Згідно із реєстром прав власності на нерухоме майно, станом на 16.10.2018 дружина судді є власником 1⁄4 частки житлового будинку, загальна площа 57,3 кв. м. 

Разом із тим Бурда приховував свої доходи від заняття адвокатською діяльністю. За даними з висновку Громадської ради доброчесності, кандидат здійснював представництво інтересів у судах, але не вказав це у анкеті та не відобразив жодних доходів від такої діяльності. 

У деклараціях родинних зв’язків за 2012-2016, 2013-2017, 2013-2017 роки кандидат не вказав свою дочку Бурду Наталю Петрівну, яка в 2016 році працювала помічником судді Ленінського районного суду Харкова, про що свідчить її декларація за 2016 рік та анкета кандидата.

Суддя Господарського суду Дніпропетровської області Володимир Воронько не задекларував жодного житла ані на праві власності, ані на праві користування.  Разом із тим він, ймовірно, приховав продаж квартирта не задекларував отримані від цього кошти. 

Так, у 2016 році із декларації судді зникло дві квартири у Луганську на 69,3 кв. м та 52,2 кв. м, які були у декларації за 2015 рік. Воронькові та його дружині належало по 33,3% від першої квартири, дружина також була власницею 50% другої квартири.  Це нерухоме майно продали за 75 тис. грн, дружина – 60,5 тис. грн. У декларації вказаний лише один правочин.

Суддя Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Мар’ян Мицак практикував ведення судочинства та укладання документів недержавною мовою – російською. За період 2012-2016 року виявлено 529 документів, укладені Мицаком не українською мовою.

Також суддя порушував закон «Про судоустрій та статус суддів» та Кодекс суддівської етики. Суддя Мицак ухвалював рішення під час підвищення кваліфікації в Національній школі суддів України. Загалом за таких обставин ним було ухвалено три документи (1 – у 2013 році і 2 – у 2015 році).

Мати судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Валерії Чорної у 2016 році придбала квартиру у житловому комплексі «Кіровський» у Дніпрі.  Площа придбаного житла складає 127,9 кв. м. Ціна, яку було сплачено за таку нерухомість, мала складати близько 2,4 млн грн. На сьогодні вартість подібних квартир становить від 2,2 млн грн до понад 3 млн грн. 

Однак суддя не вказала у своїх деклараціях точної ціни помешкання матері так само, як і ціни квартири площею 49,2 кв. м у Дніпрі, що належить її батьку – Віктору Чорному. Кандидатка мусила це зробити, оскільки має право на користування обома помешканнями. 

Згідно з анкетою Валерії Чорної, її мати Світлана Чорна – пенсіонерка, а її місячний дохід, відповідно до ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, починаючи з 2016 року має складати 13.145 гривень (до 2016 року цей дохід був меншим). 

Трохи раніше батько кандидатки придбав інше коштовне майно – автомобіль Hyundai Tucson 2008 року випуску, орієнтовна вартість якого на момент купівлі становила близько 10 тис. доларів США або ж близько 212.900 грн. 

Разом із тим кандидатка ухвалювала рішення під час підвищення кваліфікації. Зокрема суддя Чорна постановила ухвалу від 15 вересня 2017 року у справі № 804/2106/14 та ухвалу від 15 вересня 2017 року у справі № 804/4924/15. Як вбачається з матеріалів досьє Чорної 15 вересня 2017 року вона брала участь у періодичному навчанні на тему «Практичні питання застосування норм сучасного антикорупційного законодавства у професійній діяльності» у місті Дніпро. 15 вересня 2017 року кандидаткою були винесені також й інші судові акти.

Крім того, в деклараціях ще двох кандидатів до антикорсуду з «негідного списку» активістів була виявлена нерухомість на Дніпропетровщині.

Так, директор ТОВ «Юридичне бюро Січеславського» Ігор Січеславський не задекларував об’єкт нерухомості, у якому проживає у Києві. Крім того, на його мати-пенсіонерку оформлено три квартири, а дати набуття прав на нерухоме майно у майнових деклараціях відрізняються.

Згідно з декларацією за 2017 рік, мати Січеславського стала власницею двох квартир у Дніпрі у грудні 2017 та ще однієї у червні 2013 року. Проте у держреєстрі перші дві квартири перейшли у її власність ще 2016 року, а про останню взагалі немає інформації.

Начальник юридичного відділу Київського національного торговельно-економічного університету Олександр Івасин імовірно не задекларував усе майно. В анкеті на посаду судді він зазначив, що від 2011 року працює в Києві. 

Однак у майновій декларації за 2017 рік вказав право власності на четверту частину квартири в смт. Магдалинівка Дніпропетровської області. Інших об’єктів нерухомості, придатних до проживання, там немає. У тому числі, немає ніякого орендованого житла у Києві, зазначеного як місце проживання. 

Проте 2018 року в Івасина вже з’явилася квартира у Києві, яку він приватизував.  Також Івасин чомусь не вказав у декларації за 2017 рік автомобіль Hyundai, який фігурує у судовому рішенні про поділ спільного майна. 

У цій же декларації не вказані всі члени родини. Так, відповідно до анкети кандидата на посаду судді, серед членів родини є дружина Івасина Ганна Євгенівна та двоє синів Івасин Максиміліан та Івасин Кирил. У майновій декларації серед членів родини є лише син Максиміліан. Відповідно до правил декларування Івасин мав би вказати всіх членів сім’ї, незалежного від того, чи проживають вони спільно.

«Вважаємо, що за відсутності вичерпних пояснень з боку кандидатів ці ознаки виключають можливість їхнього призначення на посаду суддів Вищого антикорупційного суду. У той же час, запрошуємо кандидатів оприлюднити документи, які б спростували висновки експертів громадських організацій, або надсилати таку інформацію на електронну скриньку anticorsud@gmail.com», – відзначили активісти вищевказаних громадських організацій.

Наразі Громадській раді міжнародних експертів виділили 30 днів (до 26 січня), щоб накласти вето на сумнівних кандидатів до Вищого антикорупційного суду. 

Міжнародні експерти можуть ініціювати розгляд на спільному із Вищою кваліфікаційною комісією засіданні кандидатів, щодо доброчесності чи професійності яких виникають сумніви. І через голосування виключати таких претендентів із конкурсу. 

Після цього кваліфкомісія суддів на власний розсуд обере переможців конкурсу із решти кандидатів. Для старту Вищого антикорупційного суду потрібно щонайменше 35 кандидатів, 10 із яких працюватимуть в Апеляційній палаті.

Новий суд повинен запрацювати вже навесні 2019 року. До нього перейдуть усі справи НАБУ та САП, навіть ті, що вже слухаються в судах.

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: