З поверненням!

14 серпня 2018 о 12:59 - 3696
З поверненням!

Журналістів газети «Лица» у першу неділю серпня позвала у смт Черкаське Новомосковского району Дніпропетровщини 93-тя окрема механізована бригада «Холодний Яр». Військові захищали Волноваський район у Донецькій області, вийшли на ротацію 03 серпня.

Причиною термінового інтерв’ю стала вибухонебезпечна ситуація, що створили бійцям у Черкаському. Погодьтеся, коли після півроку на передовій україно-російської війни чуєш: «Лучше б тут россияне были» – куди тягнеться рука?

То ж, слово – військовим. Зараз я не називаю своїх співбесідників, але вони готові надати свідчення офіційним органам.

Про капітана Бикова

– Коли ми приїхали з зони бойових дій на станцію розгрузки, приїхали вже о вечорі – смеркалось, – вийшли з вагонів, всі зітхнули, і хтось пішов в магазин, хтось туди, хтось туди… Хтось випив чарку.

Один наш боєць до ночі не повернувся, і його пішов забирать товарищ. Біля магазину, який від нашого наметового табору в 300 метрах.

Знайшов двох наших. Веде до табору – і тут чоловік 10-ть ВСПшників (військова служба правопорядку – авт.) хапають хлопців за руки, заламують, кидають в «сейф», везуть у штаб ВСП. Один з наших бійців – Георгій, грузин, який відвоював в Афганістані, пройшов грузинсько-московську війну, і сюди прийшов на контракт. Місяців зо два тому його побратиму Сандро відірвало міною ногу… До цього ми з Сандро у батальйоні «Карпатська січ» (батальйон ВО «Свобода» – авт.) воювали, без оплати.

– Коли нас вели, там СБУшники були. Слово за слово, і один видає таку фразу: «Лучше б тут россияне были». Нам таке чути…

З нами в клітці «воронка» – ГАЗ-66 їхали у штаб ВСП двоє строчників. Діти. У кабіні інший строчник. Він показує нам балон газу «Терен-4М» (його можуть придбати лише робітники правоохоронних органів, за посвідченням) і каже, з матами: «Зараз я його буду застосовувати». І цим спровокував ситуацію. Георгій, – прийшов з фронту, а його пакують і матюкають, – став пререкатися. Той бере цей балон – і Георгію в глаза, в закритій повністю машині! І він травить всіх, навіть свого товарища, який з нами їде, нас конвоіруєт так би мовити.

У приміщення ВСП я попросив листочок і ручку, написав заяву, де зазначив, що забороняється використовувати «Терен-4М» у закритих приміщеннях – він лише на вулиці, при масових заворушеннях, використовується.

На моє питання, чи входить «Терень-4М» до спецзасобів ВСП, як то дубинка, наручники, капітан ВСП Биков Євген Володимирович сказав, що ні, газові балони «Терень-4М» не видаються черговим ВСП.

Биков запропонував, щоб «по-людські» розійтися: він на нас напише «лояльно» нашому командирові, а той вже буде думати, як нас наказати. Мінімально можливе покарання – це усна догана чи просто зауваження, а максимально – «мінус 59», чи «мінус 30».

Зараз, після отруєння «Тереном-4М», якісь уколи мені в санчасті колють, таблетки дають.

– Ще що. У Георгія забрали з карманів гроші, і не віддали. Часи забрали, також не віддали. Ще одного хлопця, – у нього син недавно народився, – півчаса примушували, щоб він обручалку зняв. Цей каже: «Ні, ти мені її з пальцем відрубаєш, але я не зніму!».

І це не перший ж раз. В прошлому році, коли ми вийшли в Черкаське (з зони бойових дій – авт.), наш хлопчина, він вже звільнився, 1991 року народження. В нього заяча губа, і він відпуска вуса, бородку – щоб прикрити губу. І він заїкається.

ВСПшники «докопалися» до нього. Кажуть: «Ти заїкаєшся – ти п’яний». – «Та я не пьяний!» – каже. Але ті «пакують» його, забирають до себе, заставляють побритися, зривають шеврон «Карпатської січі»: «Що це ще за х*ня!» – кричить той же капітан Биков Є. В. Потім він там туалети мив.

Но він безобідна людина. Знаєш, є такі, які за себе не дуже й то і постоять?

Він звідти виходить. Узнаю я, піднімаю всіх наших хлопців. Чоловік 40 зібралося, і ми пішли їх клепать. ВСПшники закрилися, викликали підмогу. Під’їхала їх поліція – запорізькій батальйон, і почали з нами спілкуватися, що до чого. Я розказав – вони розвернулися і уїхали.

Ще 30-40 хвилин ми чекали – приїхав їх командир. Цей не приїхав – капітан Биков, а приїхав майор, чи підполковник, ВСП. Почали спілкуватися з ним. А коли вже «буря стихла», приїхав капітан Биков, і командир заставив його вибачитися.

Капітан Євген Биков, якому я зателефонувала, категорично і стовідсотково все відкидає: ніякого газу не було взагалі, військові вигадали відмазку, щоб їх не наказували.

«Мінус 59», чи «мінус 30»

– Це знімають з зарплати, якщо щось порушене. Наприклад, вийшов не по формі на построєніє, керівництво може датизауваження і догану. За що в бійця знімається зарплата в процентном соотношенії: від мінус 10 до мінус 59 відсотків.

При чому, вся зарплата – це біля 60%, така математика. Тобто при «мінус 59» з 10.000 гривень боєць отримує десь гривень 700.

При тому, що в солдата тут зарплата 7.200, у офіцера – 10, може 12 тисяч. У зоні бойових дій, на першій лінії, ще доплачують щомісяця 10 тисяч «атошних».

Про забезпечення

– В зоні бойових дій на одного бійця літом приблизно припадає 1-2 огірка та 1-2 помідора. Це на 10 днів.

Далі, по тушонкє. Ну, тушонки приходили партії, які не можна назвати тушонкою – блєвотіна якась, жижа холодцю.

І ще – написано «Свинина», а там – жир і курятина.

В Кримському Луганської області нас було 46 чоловік, і нам видавали картошки 15 мішків. Потім, коли стояли в районі Волновахи (теж зона бойових дій, Донецька область), на 55 чоловік приблизно нам видали мішків 6-7 картоплі на 10 днів. Ми піднімали це питання неодноразово, але…

Планується, інформація така проскочила, що кормить тут нас будуть один раз на добу. При зарплаті у солдата 7.200 грн, і приготувати немає як, рядові… просто не зможуть бути.

Рік тому, коли ми вийшли з зони бойових дій, нам пообіцяли, що як ми підемо в зону, тут побудуюсь казарми нові, в яких військовослужбовці будуть жити.

Станом на зараз нічого практично не зроблено, хлопці живуть в наметах. Не знаю, скільки там – 50, 60 градусів зараз, тобто находитись неможливо в наметі.

Армійські будні 93-ї омбр «Холодний Яр»

Будівництво п’яти казарм закінчилось на остові першої

 

Я розшукала на сайтах Prozorro та Сlarity-project.info інформацію про ці «минулорічні казарми».

Всього повинно бути побудовано п’ять казарм. Замовник – Східне територіальне квартирно-експлуатаційне управління (код ЄДРПОУ 26614946), вибраний за результатами конкурсів підрядник – ТОВ «Вінницька будівельна компанія» (32977018).

Дія договору про «Будівництво будівлі казарми № 1, 93 омбр, смт Черкаське, Дніпропетровська обл., військове містечко № 2» на суму 17.446.000,00 грн почалась 21.08.2017 і закінчувалась 31.12.2017, при строку поставки казарми – 01 грудня. Було оплачено 9.407.154,58 грн, після чого договір був розірваний. Причина – «Підрядник не дотримався графіку виконання робіт». Коли саме був розірваний договір – встановити не вдалося.

Будівництво казарми №2. Ціна договору – 17.260.000,00 грн. Той самий період дії договору. Оплачено 8.542.237,73 грн. Та сама причина розірвання.

Договір про казарму №3 мав строк дії 04.09.2017-31.12.2018. Ті ж самі дата поставки та причина розірвання. Передоплата була – 4.335.675,00 грн.

Казарма №4 за 18.472746,72 грн, передоплата – 5.541.824,00 грн. Строк дії договору – 07.09.2017-31.12.2017. Казарма повинна бути побудована до 01 грудня 2017 р.

Казарма №5 за 18.861.012,98 грн, передоплата – 5.658.303,00 грн. Інше – як по казармі №4.

Тобто підрядник вже отримав передоплатою 33.485.195 грн, всього п’ять договорів були на суму 92.604.249 грн.

Я зателефонувала до ТОВ «Вінницька будівельна компанія» з питанням, чому ж не були побудовані казарми для 93-й омбр. Сказали надіслати запит офіційно. Надіслала. Відповідь чекаємо.

Запит до ТОВ «Вінницька будівельна компанія»

Скан документу – з даних Prozorro

 

Правда, у газеті «Урядовий кур’єр» за 17 березня ц.р. є стаття про 11 казарм (договір на будівництво – з ТОВ «Вінницька будівельна компанія»), їдальню з харчоблоком, медичний центр і штаб (будує компанією «РІСТ») на полігоні «Широкий лан», що в Миколаївській області.

«Планували повністю завершити будівництво ще до кінця 2017-го. Не вийшло. Нині в Міністерстві зазначають, що полігон буде готовий до осені 2018-го, – йдеться у статті. – Причина істотної затримки з будівництвом – нестача коштів. Поки що із запланованих 370 мільйонів фірми-підрядники отримали не більш як 10%. Попри затримку з фінансуванням виконавці, а це ТОВ «Вінницька будівельна компанія» та ТОВ «РІСТ», працюють».

Що ж, чекаємо на відповідь від ТОВ «Вінницька будівельна компанія». А також – від Східного територіального квартирно-експлуатаційного управління, що в м. Дніпрі на вул. Феодосіївській, 13.

Олена Гарагуц

На фото анонса – військовослужбовці 93 омбр після фільму «93: бій за Україну»

 

Поділитися: