Страшні професори, коли вони мовчать…

04 квітня 2018 о 13:36 - 3196
Страшні професори, коли вони мовчать…

28 лютого в Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара відбулися вибори ректора. Колектив втретє своїм керівником вибрав член-кореспондента НАНУ Миколу Вікторовича Полякова.

Колектив ДНУ обирав нового ректора на майбутні 7 років. На відміну від останніх виборів, цьогоріч електорату була надана можливість обирати з двох кандидатів, щоправда, працюючих в сусідніх кабінетах, а саме – діючого ректора, що вже 20 років очолює університет, Миколи Полякова та його першого заступника протягом останніх 19 років Олександра Кочубея.

В день виборів в «Ліцах» був опублікован матеріал о головних претендентах на посаду ректора…

Яким буде майбутнє університету? Ми вирішили поспілкуватися з кандидатами на керівну посаду, та панове професори не виявили гарячого бажання. Ба більше: проректор Кочубей відмовився давати інтерв’ю, тому що «не зобов’язаний цього робити».

Але нам вдалося домогтися відповідей ректора на наші запитання, які ми й пропонуємо до ознайомлення нашим читачам.

– Миколо Вікторовичу, як ви вважаєте, наскільки була реалізована Ваша передвиборча програма 2011 року?

– Передвиборча програма 2011 року в основному виконана. Щорічні звіти ректора і підсумковий звіт оприлюднені на сайті університету для публічного доступу.

– Як ви оцінюєте якість та відповідність сучасним вимогам лабораторного оснащення університету?

– Cтаном на вересень 2017 року на балансі нашого університету знаходиться 1.350 одиниць наукового обладнання, вартість якого становить близько 7 млн грн. Із них у робочому стані – 75%, потребує ремонту – 14%, підлягає списанню – 11%. Протягом 2017 року парк сучасного наукового обладнання поповнився 12­-ма одиницями приблизною вартістю 1 млн грн. Наприклад, за рахунок коштів, отриманих за виконання госпдоговірних науково-­дослідних робіт, придбано та встановлено на хімічному факультеті хроматомасспектрометр вартістю 2,5 млн грн, який використовується для аналізу складу органічних сполук для космічних технологій.

– Згідно з інформацією, що надійшла до нас, на геолого­-географічному факультеті є газовий хроматограф, за яким нема кому працювати, на факультеті систем і засобів масової комунікації – ціла лабораторія, оснащена іМас, яку нема кому обслуговувати, а на технічних факультетах – спеціалісти, що мають потребу в приладах. Як Ви можете це прокоментувати?

– Ця інформація не відповідає дійсності. Крос­-медійна лабораторія, оснащена іМас, отримана факультетом систем і засобів масової комунікації за результатами виконання міжнародного TEMPUS­-проекту «Крос­-медіа і якісний журналізм», активно використовується у навчальному процесі, там створюються новини і тематичні випуски студентського радіо «Гончар­-FМ» та верстається студентська газета «Гончар-­інфо». Ви можете їх послухати й почитати на сайті. До речі, багато факультетів за виконанням спільних проектів з університетами Євросоюзу отримали нове обладнання. І воно не може бути використане не за призначенням.

Тому тим факультетам, які ви маєте на увазі, треба активно використовувати сучасні можливості.

Хроматограф газовий аналітичний «Цвет­-500», який знаходиться в НДІ геології, використовується сьогодні для виконання лабораторних досліджень за держбюджетною темою «Нові типи іонних асоціатів і комплексних сполук для аналізу гідрооб’єктів гірничодобувних підприємств, лікарських препаратів, продуктів харчування».

Протягом 2011-­2017 років було створено центр спільного використання наукоємного обладнання на базі факультетів фізико­технічного, фізики, електроніки і комп’ютерних систем та НДІ біології. У нас є ідея створити міжфакультетський дослідницький центр – Центр колективного користування приладами й обладнанням «Інновація». Про це йдеться в передвиборчій програмі.

Флагман реконструкції

– Згідно з Вашою программою, однією з передумов досягнення університетом світового рівня якості освітніх послуг є «розвиток в університеті інфраструктури для підтримки інноваційної діяльності для забезпечення ефективної реалізації партнерства університетської науки і бізнесу». Наведіть приклади співробітництва ДНУ та бізнесу.

– Прикладів співпраці ДНУ і бізнесу можна навести багато, серед наших партнерів як давні друзі університету, так і нові.

Не одне десятиліття триває наша спів­праця з ВО «ПМЗ» ім. О. Макарова та ДКБ «Південне» ім. М. Янгеля. Ми можемо говорити і про навчання та працевлаштування наших студентів, особливо з КБЮ, яке має нині хороші фінансові показники, і про проведення спільних досліджень, роботу спеціалізованої ради із захисту дисертацій, відкриття на фізтесі іменної аудиторії тощо.

Сьогодні ми можемо говорити про співпрацю з корпорацією Noosphere Ventures та з інжиніринговою школою, яка діє на базі ДНУ. Це чудова можливість для наших студентів монетизувати свої ідеї. Інжинірингова школа проводить різні форми відбору найвдаліших старт­апів з метою фінансування розробки комерційного прототипу та подальшого просування ідеї. Також у співпраці із цією корпорацією на фізтесі відкрито нову кафедру – космічних інформаційних технологій.

Такі приклади можна наводити про більшість факультетів. Факультет прикладної математики співпрацює з ІТ­-компаніями, факультет фізики, електроніки, комп’ютерних систем – з великими корпораціями в галузі телекомунікацій. Також останні на замовлення науково­-виробничого центру «ЕЛЕНТ­-А» працюють над покращенням властивостей кристалів для акустооптичних приладів. Для цього використовуються сучасні ростові печі.

В цілому протягом минулого року в ДНУ виконувалося 19 господарських договорів на суму 3 млн 620 тис. грн. Як правило, це інноваційні розробки. Загальний обсяг фінансування науки також збільшився й у минулому році становив 14 млн 384 тис. грн. Йдеться переважно про фінансування за рахунок державного бюджету. За міжнародними ґрантами програм Tempus, Erasmus+ орієнтовна частка ДНУ в минулому році становила 105 тис. євро, це здебільшого сучасне обладнання, яке використовується в освітньому процесі та для наукових досліджень.

– В Вашій програмі йдеться про «завершення будівництва та введення в експлуатацію об’єктів навчального та житлового призначення». Які об’єкти були добудовані та введені в експлуатацію після 2011 року?

– У період із 2011 року в ДНУ проводилася переважно робота з реконструкції навчальної бази та гуртожитків. Було залучено близько 7 млн грн інвестицій для ремонту аудиторного фонду в навчальних корпусах № 9 і 13, переобладнано навчально­-лабораторний корпус. Триває реконструкція басейну. Введено в дію завдяки спонсорам твердопаливну котельну. Інфраструктура університету досить розгалужена, на балансі знаходиться близько 100 будівель, що вимагають постійного ремонту покрівель, комунікацій, тепломереж тощо.

Служили два товариші

– Чому в 2011 році Ви були єдиним кандидатом на посаду ректора?

– Я не знаю, чому не балотувався ніхто інший.

– З якої причини на виборах 2018 року змагаються ректор і перший проректор? Це – реально різні бачення шляхів розвитку університету чи рішення висунути більше одного кандидата для більшої «демократичності», щоб надати можливість вибору?

– На моє переконання, Микола Поляков і Олександр Кочубей – це товариші-­однодумці. Нас об’єднують спільні погляди, ми маємо схоже ставлення до справи, до університету, до колег. Звичайно, є й розбіжності у баченні проблем і шляхів розвитку університету. І, якщо вибори виграє мій товариш, я побажаю, щоб у нього був такий перший проректор, який був у ректора протягом 1998­2018 рр.

– Володимир Моссаковський очолював вуз 22 роки, при ньому ДДУ посів друге місце серед університетів Радянського Союзу. Володимир Прісняков займав посаду ректора 12 років. В тяжкі часи 1990­-х не дав зупинитися будівництву студмістечка, домігся все більшого фінансування вишу. Чим, на Ваш погляд, запам’ятається нащадкам епоха ректора Миколи Полякова?

– Думаю, епоха ректора Миколи Полякова запам’ятається реконструкцією головного корпусу університету, капітальним ремонтом і оновленням Наукової бібліотеки ДНУ, відкриттям Меморіалів загиблим студентам і викладачам університету в Другій світовій війні та в АТО, бронзового погруддя Олесю Гончару. Протягом цієї епохи наш університет по праву здобув статус Національного і отримав славне ім’я свого видатного випускника.

Протягом цього періоду ми збудували привабливий міжнародний імідж університету, сьогодні у ДНУ більше 100 університетів-­партнерів у країнах Європи, Америки, Азії. Наші студенти активно використовують можливості академічної мобільності: навчаються, отримують дипломи, проводять дослідження.

Незважаючи на всі труднощі, у нас відкриваються сучасні затребувані спеціальності, і кілька років поспіль ми входимо до десятки найпопулярніших у абітурієнтів університетів. Тільки цього року ми відкриваємо нові спеціальності «Медсестринство», «Фізична терапія. Ерготерапія», «Середня освіта (фізика)», «Географія». Усього з 2010 року відкрито 10 нових спеціальностей за освітнім ступенем «бакалавр» і 12 за освітнім ступенем «магістр», а від початку 2000­-х років таких спеціальностей десятки.

Із 1998 р. по лютий 2018 р. у спецрадах ДНУ захищено 209 докторських та 1.473 кандидатські дисертації. Протягом цього терміну кількість спеціалізованих вчених рад, які працюють на базі ДНУ, зросла з 8 до 18. А це і збереження наукових шкіл, і відкриття нових наукових напрямків.

За нинішнім законодавством, у 2018 році – останній термін бути обраним за конкурсом. У разі обрання, зроблю все можливе, щоб наш класичний університет був успішним, сучасним, молодим і престижним.

P.S. Суцільною несподіванкою стало зняття паном Кочубеєм своєї кандидатури на посаду ректора… Про це він заявив на зустрічі з виборцями 21 лютого, рівно за тиждень до виборів. Поєднати це в один логічний ланцюг з відмовою Кочубея давати інтерв’ю та 20­-річним перебуванням Полякова на посту ректора пропонуємо нашим читачам самостійно.

 Віталій Кожемяка

Поділитися: