Сергій Рибалка: «Наші пропозиції реформування НБУ та ФГВФО-це зменшення корупційних ризиків та загроз економіці”

24 листопада 2016 о 17:08 - 1430

Олена ГарагуцОлена Гарагуц


Сергій Рибалка: «Наші пропозиції реформування НБУ та ФГВФО-це зменшення корупційних ризиків та загроз економіці”

Робота європейських центробанків була взята за приклад під час розробки двох законопроектів: щодо забезпечення прозорості діяльності Національного банку України та підвищення його відповідальності перед суспільством (№5257) та про реформу системи гарантування вкладів фізичних осіб (№5256).

Про це заявив Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансової політики і банківської діяльності Сергій Рибалка під час засідання круглого столу, який відбувся 24 листопада в профільному комітеті. В засіданні взяли участь народні депутати України, кілька десятків науковців та провідних експертів фінансового сектору, які обговорили дві законодавчі ініціативи щодо посилення прозорості роботи та підзвітності НБУ та Фонду гарантування вкладів суспільству.

За словами співавтора законопроекту Голови фінансового комітету Сергія Рибалки, ключовою метою роботи НБУ має бути стійке економічне зростання задля підвищення добробуту усіх громадян України. Він сказав, що ситуація з продовженням банкопаду протягом останніх двох років дала розуміння необхідності підвищення прозорості діяльності Національного банку та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

«В законопроекті ми пропонуємо підвищити інституційну спроможність Національного банку через реалізацію конституційних повноважень Ради НБУ, а не скоротити його незалежність, як дехто стверджує. В чинному законодавстві про НБУ йдеться про підзвітність парламенту та відповідальність керівництва НБУ, але відсутні механізми для реалізації цих положень закону. Саме тому ми пропонуємо надати Раді НБУ реальні механізми для оцінки роботи Правління. Окрім цього низка запропонованих змін стосується підвищення вимог до інформування суспільства про діяльність центрального банку», – сказав Сергій Рибалка.

Він також підкреслив, що нинішня система гарантування банківських вкладів потребує серйозного коригування. «Не можна допускати, щоб в авральному порядку вирішувалися проблеми ошуканих вкладників. Система повинна працювати не на знищення банків і розподіл їхніх активів. Вона повинна стимулювати банки до менш ризикованої діяльності, захищати їх від недобросовісних позичальників, а також рятувати банки та вклади людей і бізнесу у скрутні часи. Адже на цьому ґрунтується довіра», – зауважив Сергій Рибалка.

Голова фінансового комітету підкреслив, що запропонований законопроект про систему гарантування вкладів фізичних осіб направлений на вдосконалення процедури виведення банків з ринку, захист людей і підприємств, а також відновлення довіри до банківської системи та її розвиток. Він зауважив, що за останні два роки, коли половини банківської системи була знищена, підприємства та громадяни втратили кілька сотень мільярдів гривен, а вклади людям компенсували з державного бюджету, на що було витрачено понад 78 млрд. грн.

Пропозицію законопроекту відносно підвищення граничного рівня  відшкодування вкладів фізичним особам до 400 тис. грн. Сергій Рибалка назвав поміркованим та справедливим рішенням з огляду на багаторазове падіння курсу гривні. Окрім цього в документі пропонується встановити регулярні внески банків до Фонду гарантування – залежно від ступеню ризику діяльності банку. На переконання Голови профільного парламентського комітету, ця модель стимулюватиме банки до менш ризикованих операцій.

«Усі наші пропозиції, незалежно від прізвищ керівників НБУ чи Фонду гарантування вкладів, спрямовані на зменшення корупційних ризиків та загроз вітчизняній економіці. Ми повинні оздоровити фінансову систему та зробити її більш стабільною», – наголосив Сергій Рибалка.

Він також нагадав, що за ініціативи фракції Радикальної партії було зареєстровано законопроект про внесення змін до Конституції України щодо корегування мети та меж відповідальності НБУ, який вже підтримали майже дві сотні народних депутатів з усіх парламентських фракцій.

 

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: