Про корупцію одного з кандидатів в ректори Дніпропетровської медакадемії

21 жовтня 2016 о 07:08 - 5839

Олена ГарагуцОлена Гарагуц


Про корупцію одного з кандидатів в ректори Дніпропетровської медакадемії

Оголошення про початок прийому документів на конкурс з’явилося на сайті МОЗ у середині серпня. На жаль, розділ «Інформація про претендентів та переможця конкурсу» не дає інформації, хто саме подав документи. Але чутки у медичних та владних колах дозволяють уявити, які «личности и лицедеи» претендують на поважну посаду ректора медакадемії.

Пророцтво, що майже збулося

Конкурс на заняття посади ректора було оголошено засновником держустанови – МОЗ України 12 серпня 2016 року – у зв’язку із закінченням терміну перебування на посаді діючого ректора Дніпропетровської медичної академії (ДМА) – професора Георгія Дзяка. Об’ява про конкурс була опублікована, крім сайту МОЗ, і у №31 газети «Освіта України». Голосування, відповідно до оголошення, повинно відбутись 25 жовтня 2016 року.

За законодавством, проведення виборів ректорів регламентує Закон України «Про вищу освіту», а також «Методичні рекомендації щодо особливостей виборчої системи та порядку обрання керівника вищого навчального закладу», затверджені Постановою Кабінету міністрів України №726 від 05.12.2014 «Деякі питання реалізації статті 42 Закону України «Про вищу освіту».

Повноваження ректора Г. Дзяка закінчились 12 жовтня 2016 року.

«Хоча ректорів за новими вимогами обирають таємним голосуванням за участі як викладацького складу, так і студентства, фактор «рекомендації згори» поки ще грає доволі значну роль у волевиявленні, – пише сайт «Дніпроград». – Принаймні, якщо незадовго до виборів до вишу – навіть успішного і самодостатнього – приїздить людина з міністерства і нагадує працівникам, що академія – установа бюджетна і від стосунків з Києвом «багато що залежатиме». Саме таку людину посилено шукає в даний час представник Опозиційного блоку Вілкул».

Далі журналісти розказують, що обраницею Вілкула на посаду ректора ДМА є бувша очільниця департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської ОДА Валентина Гінзбург. Яка, нагадаймо, щоб не бути звільненою за профнепридатність, у березні 2014 року пішла… у трирічну відпустку по догляду за онукою.

Валентина Гінзбург (фото – Fraza.ua)

Але не зовсім сталося, як гадалося. Саме так, як і пророчив сайт «Дніпроград»: була і «людина із міністерства», і приїздила вона до установи бюджетної, і «рекомендація згори» з’явилася на світ Божий.

Але рекомендацією верхівки була не Гінзбург, а голова правління Jewish Medical Center – Єврейського Медичного Центру JMC. Ця клініка знаходиться по вул. Генерала Захарченка, 10 у Дніпрі, «мы находимся в левом крыле первого этажа Дома для пожилых людей «Бейт Барух», – вказано на сайті клініці. Звідти ж: «в государственные праздники медицинский центр работает в обычном режиме», але «не будет работать в период праздников Рош-а-Шана 03/04.10, Йом-Кипур 12.10, Суккот 17/18.10, 24/25.10».

Тож сайт Дніпропетровської єврейської громади відгукнувся на це призначення так:

«Еврейская община Днепра и наш сайт от всего сердца поздравляют председателя правления Еврейского Медицинского Центра JMC, заведующего кафедры физиологии ДМА, доктора медицинских наук, профессора Александра Родинского с назначением исполняющего обязанности ректора Днепропетровской Медицинской Академии.

Еврейская община Днепра гордится тем, что на этот столь важный и ответственный пост назначен именно Александр Родинский, замечательный ученый, педагог и общественный деятель, много сделавший для развития системы здравоохранения, выпускник еврейской школы «Ор Авнер ХаБаД Любавич» имени Леви-Ицхака Шнеерсона, курирующий медицинское направление в работе еврейской общины Днепра, и имеющий значительный международный авторитет.

Еврейская община Днепра желает Александру Родинскому больших успехов в осуществлении новой ответственной и очень важной миссии, которую, мы уверены, он будет реализовывать со свойственным ему высоким уровнем социальной ответственности, полной самоотдачей и глубокой верой в будущее украинской медицины. Да благословит Вс-вышний его во всех его добрых делах на новом важном посту, да придаст ему сил на великие свершения!

Мазл Тов!».

Олександр Родинський (фото – Djc.com.ua)

Чиновниця МОЗ Галина Гасюк, охоронці і «Мерседеси»

Тобто, крім голови правління «Медичного центру JMC» Олександр Родинський був завідувачем кафедри фізіології Дніпропетровської медичної академії.

І саме його, як «рекомендацію згори», «людина із міністерства» завела до ректорського кабінету. Галина Гасюк, в.о. директора Департаменту управління персоналом та кадрової політики МОЗ України, за словами співробітників ДМА, з охороною та на чорному Mercedes-Benz 220 з транзитними номерними знаками, приїхала біля 17:00 до медичної академії для представлення в.о. ректора.

Ось як про це написали газеті «Лица» члени колективу закладу:

«Повноваження ректора Г. Дзяка закінчились 12 жовтня 2016 року. У відповідності до діючих нормативних документів засновник, тобто МОЗ України, повинен був призначити виконуючого обов’язки ректора академії починаючи з 13 жовтня 2016 року і до укладення контракту з новим обраним ректором.

Усвідомлюючи відповідальність перед спільнотою академії, професорсько-викладацький склад та студентство навчального закладу вирішили запропонувати на цю посаду особу, яка б користувалась авторитетом серед викладачів та студентів, мала досвід керівної роботи, і що найголовніше, змогла б забезпечити проведення виборів керівника навчального закладу з дотриманням принципів відкритості, гласності, демократичності та рівності прав всіх учасників виборів, тобто не приймала участі у конкурсі на посаду ректора.

Вчена рада академії на своїх зборах 29 вересня 2016 року шляхом голосування визначилася з такою кандидатурою та подала до засновника кандидатуру професора Перцевої Т. О. на посаду виконуючого обов’язки ректора.

Оригінал витягу з протоколу засідання Вченої ради ДЗ «ДМА» подано до МОЗ України 5 жовтня 2016 року, а копія витягу відправлена факсом ще раніше – 30 вересня 2016 року.

Проте, наприкінці робочого дня близько 17:00 12 жовтня 2016 року, до академії прибула керівник департаменту управління персоналом та кадрової політики, відділу управління керівними кадрами МОЗ України Гасюк Г. І., яка ознайомила трудовий колектив навчального закладу із наказом МОЗ України №101-о від 30.09.2016 р. (зверніть увагу – 30 вересня 2016 року!!!), відповідно до якого виконуючим обов’язки ректора ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України» призначено доктора медичних наук, професора Родинського Олександра Георгійовича.

Таким чином, думка колективу академії була знехтувана. На запитання представника академії: «Чому не врахована думка колективу навчального закладу?», представник МОЗ України надала відповідь: «Наказ було підписано 30 вересня 2016 року і на той час жодних пропозицій від академії не надходило».

Здивування викликає час та спосіб ознайомлення колективу академії з рішенням МОЗ щодо призначення виконуючого обов’язки керівника закладу. Чому тільки 12 жовтня і чому після 17:00?

Окрім цього, викликає подив факт прибуття представника МОЗ разом із О.Г. Родинським до академії на автомобілях «Мерседес» з номерами тимчасової реєстрації у супроводі чотирьох ввічливих чоловіків спортивної статури. Вам це нічого не нагадує?

Професорсько-викладацька та студентська спільнота академії стурбована цим фактом, особливо якщо врахувати те, що професор О. Г. Родинський є одним з претендентів на посаду керівника навчального закладу. Поєднання посади виконуючого обов’язки ректора та участь у конкурсі на посаду ректора однієї і тієї ж особи ставить під сумнів принципи демократичності та рівності прав всіх учасників виборів.

Окремий подив викликає вибір МОЗ України щодо кандидатури саме професора О. Г. Родинського, який не має відповідного досвіду керівництва: на цей час є завідуючим однієї з кафедр, яких в академії налічується понад 50, а також є керівником відділу аспірантури, хоча в академії працює понад 100 професорів, докторів наук, які мають не менший досвід роботи в навчальному закладі та користуються авторитетом серед колег та студентів. Звідки взялась саме ця кандидатура в МОЗі, хто її запропонував?

Також викликають здивування перші кроки на посаді призначеного виконуючого обов’язки ректора. У перший же день в.о. ректора вніс зміни на офіційному веб-сайті академії, розмістивши на ньому значний масив інформації про себе. І це майже напередодні виборів.

Співробітники академії також здивовані появою виконуючого обов’язки ректора на робочому місці у супроводі невідомих ввічливих чоловіків спортивної статури, один з яких постійно знаходиться поруч з кабінетом ректора. Можливо, це охоронці? Тоді від кого ними та невідомим адвокатом, який теж сидить поруч з в.о. ректора, захищається пан Родинський?».

Маленький фокус

Є ще один відомий кандидат, який, як неофіційно повідомили «Лицам», балотуватиметься на посаду ректора ДМА. Це Ігор Македонський, бувший заступником при Валентині Гінзбург. Після її походу «у відпустку по догляду», він став в.о. директора департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської ОДА, згодом – головним лікарем Комунального закладу «Дніпропетровський спеціалізований клінічний медичний центр матері та дитини ім. проф. М.Ф.Руднєва» Дніпропетровської обласної ради.

Ігор Македонський (фото – Rbc.ua)

Але з огляду на просування розслідування кримінального провадження № 120150400300001101, у якому, серед іншого, розслідуються пригоди медичного обладнання для «Дніпропетровського спеціалізованого клінічного медичного центру матері та дитини ім. проф. М.Ф.Руднєва» ціною в 35 мільйонів гривен, вважатимемо балотування Ігора Македонського простим намаганням засвітитися у публічній площині.

«Дати гідну оцінку подіям»

Тож повернемося до в.о. ректора Олександра Родинського.

Шалений тиск, як повідомляють нам з ДМА, зараз застосовується до співробітників академії, особливо до завідувачів кафедрами та інших керівників, з метою формування позиції на виборах ректора академії.

«Крім того, до академії завітав представник МОЗ Легеза К.М., який проводить активну агітаційну і організаційну роботу, втручаючись у всі питання життєдіяльності закладу», – описують ситуацію медики.

Враховуючи вищезазначені факти, ще один з претендентів на головну посаду ДУ «Дніпропетровська медична академія Міністерства охорони здоров’я України», академік Національної Академії Медичних Наук України, професор Георгій Дзяк, який вже два десятиліття очолює медакадемію, звернувся до колективу ДМА, студентства, медичної спільноти, небайдужих громадян – «дати гідну оцінку подіям навколо виборів керівника нашого славетного навчального закладу, зайняти активну і принципову позицію для забезпечення демократичних, прозорих законних виборів ректора Державного закладу «Дніпропетровська медична академія МОЗ України».

Георгій Дзяк (фото – Mostdnepr.info)

Приватно-державне функціонування

У статті «Платная медицина. Кому принадлежат частные клиники Днепропетровска», яку влітку цього року опублікувало антикорупційне інтернет-видання «БюроUA», стверджувалося, що Олександр Родинський з Дніпропетровською єврейською громадою є співзасновниками Єврейського Медичного Центру JMC:

«ООО «Джей Эм Си»
Ул. Генерала Захарченко, 10
Собственники: Арнольд Гольдштейн, Александр Родинский, Мальвина Рувинская и благотворительный фонд «Днепропетровская еврейская община». … Родинский является заведующим кафедрой физиологии Медакадемии. Мальвина Рувинская – директор дома для пожилых людей «Бейт Барух».

«Лица» перевірили цю бізнес-структуру станом на сьогодні. Тобто вже після того, як Олександр Родинський став посадовою особою юридичної особи публічного права.

З’ясувалося, що такі-так! В.о. ректора Державної установи «Дніпропетровська медична академія Міністерства охорони здоров’я України» порушує статтю 25 «Обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності» Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII:

«1. Особам, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, забороняється: … 2) входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляють інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України».

Олександр Родинський, будучи одночасно в.о.ректора та співзасносником ТОВ, коїть адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 172-4 КУпАП.

І в цій ситуації вже не лише колектив медакадемії повинен волати, а і МОЗ разом з прокуратурою. Бо яке вже тут балотування? Суд, і ніщо інше!

Тарас Крапля

Фотоанонса – Аfterstudy.com.

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: