Сергій Рибалка: Депутати різних фракцій об’єдналися аби підвищити відповідальність НБУ перед суспільством

11 жовтня 2016 о 15:50 - 1210

Олена ГарагуцОлена Гарагуц


Сергій Рибалка: Депутати різних фракцій об’єдналися аби підвищити відповідальність НБУ перед суспільством

У парламенті зареєстровано законопроект щодо забезпечення прозорості діяльності Національного банку України та підвищення його відповідальності перед суспільством (№5257). Ініціаторами документу виступили представники Радикальної партії на чолі з Олегом Ляшком, співавторами стали представники фракцій «Блок Петра Порошенка», «Народний Фронт» та «Самопоміч».

За словами співавтора законопроекту, Голови парламентського Комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності Сергія Рибалки, ключовою метою роботи НБУ має бути стійке економічне зростання задля підвищення добробуту усіх громадян України. «Всі інші завдання мають допомагати досягти цієї мети. Звичайно, це: стабільність курсу гривні, стабільність цін, надійність банків та усієї фінансової системи. Ми зобов’язані уточнити завдання НБУ», – сказав голова профільного парламентського комітету.

Він повідомив, що проект пропонує суттєво вдосконалити положення відносно відповідальності керівників НБУ, встановити порядок їх дострокового звільнення. «Україна переживає одну з найбільш гострих фінансово-банківських криз у світі за останні 50 років. Тому ми абсолютно правильно надали Національному банку велику кількість повноважень для виведення системи з кризи та серйозну незалежність від інших державних органів. Проте «незалежність» не означає «безконтрольність» та «вседозволеність»! Голова Нацбанку має нести персональну відповідальність за результати діяльності НБУ. Визнання діяльності центрального банку незадовільною має бути підставою для дострокового звільнення керівників Нацбанку», – сказав Сергій Рибалка.

Він підкреслив, що сьогодні всі рішення в НБУ залежать від однієї особи – голови правління. «Її відповідальність, а також підзвітність перед Президентом і Парламентом, що згадуються у законі, є фікцією. Простою декларацією. Голову НБУ не можна звільнити за негативну роботу – така підстава відсутня у законі. Взагалі не визначений порядок дострокового звільнення керівників НБУ. Це потрібно виправити», – заявив голова фінансового комітету Верховної Ради.

За його словами, пропонується конкретизувати строк, у який Президент вносить до Парламенту подання про дострокове звільнення Голови НБУ, а також визначити, що рішення про визнання факту втрати Головою НБУ бездоганної ділової репутації має право прийняти Верховна Рада або Президент України.

«На сьогодні відсутні засоби, що здатні стимулювати керівників НБУ до дотримання закону та ефективної фінансової політики. За таких умов надзвичайно важливою є розбудова в НБУ внутрішньої системи «стримань та противаг». Конституція покладає це на Раду НБУ. Цей орган повинен не лише розробляти Основні засади грошово-кредитної політики, а й контролювати її дотримання. Влада більше року не може призначити Раду Нацбанку. Ми вважаємо, що рівень корупції там настільки високий, що вони бояться допустити до цієї інформації навіть лояльних людей», – сказав Сергій Рибалка.

Він наголосив, навіть коли Рада Національного банку запрацює, їй потрібно дати реальні засоби, які б давали їй можливість оцінювати роботу НБУ. «І навіть якщо Рада визнає роботу правління НБУ незадовільною, як це вже відбувалося не раз, жодних наслідків не відбувається, тож треба виписати механізм реалізації цих контрольних функцій», – сказав Сергій Рибалка.

«Масове закриття банків призвело до катастрофічного падіння рівня довіри до системи, втрати заощаджень населенням, хвилі банкрутств та неплатежів. Діяльність НБУ залишається непрозорою і закритою для громадськості та учасників ринку. Тому низка змін стосується підвищення вимог до інформування суспільства про діяльність центрального банку», – заявив Сергій Рибалка.

За його словами, НБУ буде зобов’язаний докладно повідомляти про підстави віднесення банку до категорії неплатоспроможних, і що він зробив, щоб цього не допустити, а також публікувати трирічну звітність такого банку. «Більшість рішень НБУ мають публікуватися повністю, без жодних посилань на обмежений доступ. Завдання Нацбанку та Уряду – рятувати банки, допомагати їм стати на ноги. Бо банки – це заощадження мільйонів громадян, які повинні працювати на економіку, це кошти вітчизняних підприємств, які дають роботу українцям та податки до держбюджету. Тому курс на знищення частини банківської системи, який тримає нинішнє керівництво НБУ, є згубним та неприпустимим», – сказав народний депутат України від Радикальної партії.

Законопроект також передбачає зобов’язання НБУ публікувати щоквартально (а за наявності ознак нестійкого фінансового стану банківської системи – щомісячно) показники, що характеризують фінансову стійкість банківської системи, обсяги кредитування економіки та заборгованість за кредитними операціями банків. Обов’язковому оприлюдненню підлягатимуть результати аналізу Ради НБУ щодо відповідності поточної ситуації та оперативних рішень Правління Основним засадам грошово-кредитної політики.

«Прийняття цього важливого законопроекту дасть можливість створити умови для підвищення довіри населення та бізнесу до банківської системи, повернення до конструктивної економічної і фінансової політики, забезпечення взаємодії НБУ з Урядом для вирішення загальнодержавних стратегічних завдань», – резюмував Сергій Рибалка.

Законопроект розроблений для реалізації Стратегії розвитку банківської системи до 2020 року, яку було схвалено профільним парламентським комітетом наприкінці травня.

 

 

 

 

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: