Дуже помірковані перейменування

02 серпня 2015 о 05:35 - 1704

Олена ГарагуцОлена Гарагуц


Дуже помірковані перейменування

«Міська комісія щодо найменувань (перейменування) вулицям, провулкам, проспектам, площам, паркам, скверам, мостам та іншим об’єктам, розташованим на території міста Дніпропетровська» створена не перший рік, і самі ж її члени охрестили як «комісія з НЕперейменувань».

Воно й не дивно, бо до недавнього часу головує в ній Максим Кавун, в інтерв’ю якого можна прочитати: «На жаль, сьогодні на уроках історії вже не вивчають біографію Григорія Івановича… ідейний більшовик, непоганий господарник, полум’яний трибун, талановитий менеджер… Моя думка: це людина (Петровський), якою дніпропетровці повинні пишатися!» Коли в 2007 році була спроба позбавитися імен діячів, що мали відношення до сталінських репресій, Максим Кавун коментує голосування: «НА ЩАСТЯ, в нашій міськраді таку постанову не прийняли».

З прийняттям Закону України № 2558 про засудження комуністичного і нацистського тоталітарних режимів (про декомунізацію) міська комісія, отримавши нове керівництво і збільшивши чисельність, почала таки працювати.

Історіко-краєзнавча секція під головуванням доктора наук, професора, декана історичного факультету ДНУ Сергія Світленка розробляє топонімічну політику міста, надає системні рекомендації щодо перейменувань. До складу секції входять викладачі з докторськими та кандидатськими ступенями, співробітники Історичного музею, фахівці з охорони культурної спадщини, архітектори, громадські активісти. Засідання проходять по середам в університеті.

Секція аналізу проводить пошуково-аналітичну роботу щодо визначення радянських топонімів. Засідання проходять по вівторкам в ГоловАПУ.

Загальні засідання міської комісії у повному складі проходять по п’ятницям в міськраді. На засідання запрошуються всі бажаючі.

Та й хіба можливо навіть сумніватися в доцільності повернення до своєї історії і викорінення імперських та комуністичних назв, які десятиріччями перехняблювали і без того розхитану свідомість дніпропетровців?

Всіх оцих наших співмешканців, що обирали Януковича на президентство, Царьова на депутатство, а Куліченка у почесний дах всім міським оборудкам з розкрадання майна громади. А тепер ці «активні» громадяни заклопотались перейменуваннями і бігають на засідання міської комісії і намагаються відмінити рішення сесії про перейменування проспекту Калініна в проспект Нігояна. Зрозумівши, що ім’я московського старости, якого навіть Сталін називав похотливим козлом, їм не повернуть, тепер волають: «Будь яку назву, аби не Нігояна». Залучилися підписами і вимагають від міської комісії пристати на їхні забаганки, погрожуючи судовими позовами. До кого? Про що? Читайте закон № 2558!

Прибігають на засідання і журналісти, які не в змозі писати без помилок. «КАдацький», «СлАбожанський» – як вам, слабО? Навмисне не придумаєш, це перлини від «Горожаніна». Журналіст Андрій Богатирьов взагалі вважає, що Карл Маркс з його ідеєю диктатури пролетаріату взагалі тільки економіст і не підпадає під декомунізацію. Розлючений дід-комуніст стукає щелепами, роздає листівки з мапами Новоросії, а в якості хоругви тримає портрет Сталіна. Активна волонтерка двічі кричить професору історії: «Шарікови!» щодо перейменування вулиці Горького. А автор «Кліма Самгіна», до речі, рупор революції, провідний радянський письменник, який інспектував і не вбачав проблеми у концтаборах саме в той час, коли там розстрілювали Валерьяна Підмогильного і Василя Стуса!

Але вислуховуючи всі ці зойки, комісія все одно напрацьовує рекомендації для перейменувань, які будуть представлені на громадських слуханнях в усіх адміністративних районах вже в серпні.

Згідно загальному та повному переліку вулиць, проспектів, площ та провулків – їх в нашому місті 2402. Кількість вулиць, назви яких підпадають під дію закону № 2558 і несуть ознаки тоталітарного режиму, уточняється. Але коливається в межах 307-324 назви. Це 13,5%. Не така вже і загрозлива цифра.

Зелене світло відновленню історичних назв – будуть Соборна, Вознесенська, Успенська, Покровська, Соборна. З’являться суто географічні – Старомостова і Вокзальна площі, Слобожанський (виїзд на Харківщину) проспект. Такі, що окреслюють вектор розвитку – Європейська (продовження Європейського бульвару), Берлінська, Паризька, Канадська. Досить нейтральні – Мистецька, Приваблива, Затишна.

Крики окремих гостей засідань про суцільну «українізацію» взагалі безпідставні!

Так, дійсно, повернення до справжньої історії країни і міста є пріоритетом у обговореннях пропозицій, тому скоро на мапі міста з’являться вулиці, що будуть названі на честь українських князів і державних діячів, вчених і поетів, істориків і катеринославських меценатів, художників і вояків АТО, співаків і Героїв України, архітекторів і козацьких отаманів. З чим нас усіх і вітаю!

Передивляючись мапу міста в очі впадає сила-силенна назв, що не підпадають під дію закону про декомунізацію, але несуть безперечні ознаки давнього імперського підпорядкування однієї країни іншій – це російські географічні назви (Читинська, Байкальська), імена героїв Радянського Союзу, діячів культури або науки сусідньої держави. Загалом таких назв орієнтовно 30%, і від них теж потрібно позбавлятися. Тому перша черга перейменувань, яка включає 13,5%, це дуже поміркований підхід до напластувань україно-російських відносин.      

А якщо хтось мріє, що якось воно саме розсмокчеться, то не треба сподіватися. Закон України ніхто не відміняв, і в листопаді, якщо громада не пристане на пропозиції міської комісії, Верховна Рада власноручно позбавить нас тоталітарних назв і панькатися не буде. Старих назв все одно не залишиться. От і вибирайте, чи не смішно буде жити на незаасфальтованій 52-стріт Вілкулнянська або на захаращеній 7-авеню Кодакославгороду-на-Дніпрі?

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: